Február közepén kezdődik a Csónakázó-tó mederkotrása

A mederkotrással és a mintegy 1500 méter hosszú partfalépítéssel és felújítással kezdődik a munka, amit a kivitelezőnek 150 nap alatt kell befejeznie, így minden remény megvan arrra, hogy nyár elejére teljesen elkészülnek. A mederkotrással párhuzamosan megépül az a közvilágítással ellátott sétány is, mely körbeöleli majd a tavat.
2016.01.27. 13:18 |
Február közepén kezdi a közbeszerzésen nyertes kivitelező a Csónakázó-tó mederkotrását és partrekonstrukcióját. A felújítás még tavaly novemberben a vízeresztéssel vette kezdetét és a tóból a Varga-csatornán keresztül több mint 52 ezer köbméter vizet eresztettek le, hogy a tómeder szikkadása után megkezdődhessen a kotrás.

A város képviselő-testülete közbeszerzésen választotta ki azt a vállalkozót, mely a mederkotrást és a partfalmegerősítést végzi a Csónakázó-tavon. Hamarosan sor kerül a szerződés aláírására és várhatóan február közebén lesz munkaterület átadás, amikor ténylegesen elkezdik a területen a munkálatokat” – mondta Mészáros Attila alpolgármester.
A mederkotrással és a mintegy 1500 méter hosszú partfalépítéssel és felújítással kezdődik a munka, amit a kivitelezőnek 150 nap alatt kell befejeznie, így minden remény megvan arrra, hogy nyár elejére teljesen elkészülnek. A mederkotrással párhuzamosan megépül az a közvilágítással ellátott sétány is, mely körbeöleli majd a tavat.

Sóstó megmentése mellett a Csónakázó-tó felújítása is része annak a rehabilitációs programnak, melyre 3 milliárd 850 millió Ft-os állami támogatást kapott Fehérvár.
A Csónakázó-tó szigetére kerül a Deák Dénes-kút
A felújítás után ismét megnyílik a lehetőség a csónakázásra és újra telepítenek halakat a tóba. A leürítő zsilip közelében és a sziget két oldalán iszapcsapdákat alakítanak ki, mely részben meggátolja az iszapnak a tó középső részén való lerakódását, ahonnan nehezen távolítható el. A part mentén pedig nádas sávok kialakításával és part menti növényzet telepítésével fogják erősíteni a természetes partvédelmet.

A tó területe 6,1 hektár, átlagos vízmélysége 1-1,2 méter, de olyannyira eliszaposodott, hogy néhol ennél jóval alacsonyabb volt már a vízszint.
A Csónakázó-tó az 1960-as évek elején épült, de teljesen csak a 70-es évek végére építették ki. 1978-79-ben mélyítették utoljára a tavat és a kitermelt földdel a környező mély területeket töltötték fel, illetve mind a két tavon sziget alakítottak ki. A felső tavat, ami egy 60 cm átmérőjű csövön keresztül kapcsolatban van a Csónakázó-tóval a Gaja-Malomcsatorna tölti, lecsapolását pedig a Varga csatorna biztosítja.

Városfejlesztés

  1. Felépült a kórhát új tömbje

    Szinte minden részletében elkészült a kórház új belgyógyászati épülettömbje. Három emeletes épületet alakítottak ki összesen mintegy 120 ággyal, ami helyet ad majd a pulmonológiai, az onkológiai és az infektológiai osztályoknak is. A vadonatúj épületről most Magyarország Kormánya osztott meg egy videót.

    2024.11.18.
  2. Megszépül a kis park

    A Zsuzsanna-forrásnál több mint ezer évelő növényt ültetett a napokban a Városgondnokság. Ezen a területen nagyméretű vadgesztenyefák találhatók, amik méretükből adódóan teljesen leárnyékolják a parkot. Éppen ezért árnyéktűrő, gyeppótló növényeket válogatott a tervező Homoki László a Városgondnokság kertészmérnöke.

    2024.11.15.
  3. Fákat és több ezer évelőt is ültetnek

    A Városgondnokság kertészei elkezdték a Prohászka liget teljes felújítását. A parknak a szerkezete nem fog változni, minden marad az eredeti formában, de teljesen megújul a fűfelület, ami összesen 1200 négyzetméter, felújítják a sétányokat 832 négyzetméteren, fákat ültetnek és több mint 2100 tő évelő növény is kerül a parkba.

    2024.11.13.
  4. BIM alapú tervezés a Jákyban

    Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.

    2024.11.11.