-
Egyensúlyok vagy rendezettség?
Egyensúlyok és vagy mesterséges rendezettség? címmel április 9-én szerdán 17 órakor Dr. Major Gyöngyi közgazdász, a Kortárs Női Reflexiók Fórumának elnöke, a VEAB Képzőművészet, Művészetelmélet és Design Munkabizottság alelnöke tart előadást a Tarsoly Egyesület közösségi terében a mesterséges intelligenciáról.
2025.04.07. -
Vitaversenyt hirdettek
Raoul Wallenberg Emberség Háza Egyesület vita versenyt hirdetett 14-18 éves diákok számára. A versenyt május 23-án 10 órától rendezik meg a Városi Levéltár és Kutatóintézetben.
2025.04.07. -
Indonézia, a láthatatlan óriás
A különleges Indonéz szigetvilágról beszélget április 8-án Ifan Mahdiyat Sofiana, az Indonéz Köztársaság Nagykövetségének tanácsosa és Moldicz Csaba, az MCC Külgazdasági Műhelyének vezetője az MCC székesfehérvári képzési központjában.
2025.04.07. -
1200 esővízgyűjtőt osztanak ki
A Virágos Székesfehérvár pályázaton mintegy 1200-an kértek 200 literes esővízgyűjtő tartályt, melyek kiosztása ezen a héten történik a Városgondnokság Szent Vendel utca 17 szám alatti telephelyén.
2025.04.07.
Fehérvári egyetemista sikere a Richter MindRun versenyen

A Z generáció mentális egészségfejlesztése, egészségmegőrzése témakörben a szakmai zsűri szerint legjobb megoldást nyújtó, első helyezett csapat tagja volt a fehérvári egyetemista, Bíró Gergő Zalán is.
A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Karának harmadéves hallgatója az eredményhirdetést követően számolt be a élményekkel teli, sikeres csapatmunkáról. Második alkalommal szervezte meg kreatív gondolkodású és széleskörű ismeretekkel rendelkező fiatalok részére a Richter MindRun versenyt a nagy múltú, magyar gyógyszergyártó cég. Az ötletversenyre egyetemtől és szakiránytól függetlenül nevezhettek az ország felsőoktatási intézményeibe járó hallgatók. A fehérvári Bíró Gergő Zalán, az SZTE orvosi karának harmadéves hallgatója is – olvasva a versenyfelhívást – jelentkezett a megmérettetésre.
„Egy több kérdésből álló jelentkezési lapot kellett kitöltenünk, majd beküldenünk. Ezt követően értesítették azt a harminc diákot, köztük engem is, akik részt vehettünk a Balatonszemesen rendezett 24+1 órás (tudni illik, éppen október utolsó hétvégéjén, a téli időszámítás kezdetén rendezték meg az eseményt) ötletversenyen. A program egy felkészítőnappal indult, ahol különböző csapatépítő játékok segítségével ismerkedtünk meg egymással, közben a mentorok már figyelemmel kísértek bennünket, majd a nap végén kijelölték a hatfős csapatokat. Ezen kívül pénteken meghallgathattuk Szilágyi Áron háromszoros világbajnok kardvívó és Polgár Judit nemzetközi sakknagymester rendkívül inspiráló előadásait is.” - meséli az előkészületekről Gergő. Zsiros László Róbert, a Szertár Projekt alapítója – mint mentor – a fehérvári orvostanhallgató mellett Gyulai Mártont (ELTE-BME, biotechnológia MSc), Hardy-Schuch Nikolát (PPKE, molekuláris bionika), Kovács Bence Zoltánt (ELTE, pszichológia), Bolf Nándort (PPKE, mérnök-informatikus) és Gelencsér Rebekát (SE, Általános Orvostudományi Kar) választotta egy csapatba. Egy rövid ismerkedést követően már együtt várták izgatottan a verseny kezdetét, hiszen ekkor tudták meg, mi lesz a rájuk váró feladat.
„A 25 óra alatt voltak rövidebb hullámvölgyek, ami egy ilyen hosszú és szellemileg megerőltető munkafolyamat során természetes, de sosem ugrottunk egymásnak, nem szóltuk le a másik ötletét. Mentorunk mindvégig biztatott minket, vidámságával és tudásával is aktívan segítette a munkánkat.” – mondja Gergő, aki büszkén meséli azt is, hogy az öt csapatból egyedül ők kerestek offline megoldást a felvetett problémára.
Érdekességként említette, hogy a csapat hat tagja közül majdnem mindenki életének része valamilyen szinten a zeneművészet, és diák-, illetve civil szervezetek tagjaként minden csapattársa megélte a közösséghez tartozás élményét. Tapasztalataikat: az alkotást, az egymás felé fordulást, a siker és sikertelenség egészséges kezelését gyúrták össze különböző szakterületekről hozott tudásukkal, és szeretnék átadni mindezt egy új ifjúsági program keretében kortársaiknak a felsőoktatási intézményekben. November 23-ára a Richter Gedeon Nyrt. székházába a verseny összes résztvevőjét meghívták a vállalat képviselői egy találkozóra.
Az egyetemisták és középiskolások megmérettetésének sora Székesfehérváron is hamarosan folytatódik, hiszen második alkalommal hirdette meg az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar, a Harman Becker Kft. és Székesfehérvár Önkormányzata a „Junior Engineers Camp – HARMAN Hackathon” ötlet- és prototípusfejlesztő versenyt. A középiskolások és egyetemisták alkotta csapatok egy kisfilm elkészítésével nevezhettek a selejtezőbe, ahonnan hat középiskolai és nyolc egyetemi csapat jut a november 17-én kezdődő 24 órás döntőbe.