-
Az első Aranybulla emlékmű
1922-ben ezen a napon nagy ünnepségre készülődött Székesfehérvár. Az Aranybulla kibocsátásának 700. évfordulójára emlékezett akkor a város. A nagyszabású rendezvénysorozat részeként Aranybulla-emlékművet avattak a Csúcsos-hegyen. Az obeliszk azóta elpusztult, helyét az 52 éve készült, ma is látható emlékmű foglalta el.
2024.11.19. -
Kisangyalok kara
Ebben az évben is a Kisangyalok karának műsora nyitja a Fehérvári Advent programját: a város énekelni szerető kisdiákjaiból összeálló több száz fős kórus december 1-jén, az első adventi vasárnapon az első gyertyagyújtás előtt lép a közönség elé a Városház téren a legszebb karácsonyi dalokkal.
2024.11.19. -
Képet a falnak!
Hagyományos évzáró kiállítására invitálta a közönséget a Kisfaludi Művészkör. A tárlaton idén tizenegy alkotó műveit tekinthetik meg a képzőművészet barátai.
2024.11.18. -
Megjelent a Vár
Megjelent a Vár, a Vörösmarty társaság irodalmi folyóirata. Az idei szám bemutatójának különlegessége volt. hogy a Kossuth utcai Díszterem vendéeg volt Gárdonyi Géza dédunokája, Keller Péter is.
2024.11.18.
Fehérvári királyok menete a nemzeti ünnepen - huszonhárom óriásbábot láthatunk
A színes menet kiemelkedő alakjai a közel öt méter magas óriásbábok:
Géza fejedelem és felesége, Sarolt, Szent István és felesége, Boldog Gizella, fiuk, Szent Imre herceg, Asztrik püspök, Szent László és felesége, Adelheid, lányuk Piroska, I. Géza, Salamon király, Könyves Kálmán, Álmos herceg, II. István és II. (Vak) Béla, III. Béla és felesége, Antiochiai Anna, II. András és lánya, Szent Erzsébet, IV. Béla és lánya, Szent Margit, IV. (Kun) László és az utolsó Árpád-házi uralkodó, III. András.
A rendezvény jelképének számító királyi óriásbáb-család tagjai Somogyi Győző, Kossuth- díjas grafikus és festőművész tervei alapján, kezdetben Grosschmid Erik, Blattner Géza-díjas bábtervező, majd Majoros Gyula, Blattner Géza-díjas bábkészítő-mester, szobrászművész irányításával és Ujj Zsuzsa keramikus iparművész közreműködésével készültek el, székesfehérvári diákok bevonásával.
A Fehérvári királyok menetét a Pavane Történelmi Táncegyüttes és Zászlóforgató Csoport tagjai vezetik fel a Koronás parktól. Őket a Borostyánkő Hagyományőrző Egyesület tagjai követik – nyomukban Szent István, Szent Imre, Gizella királyné, II. András óriásbábja vonul önkéntes kísérőikkel. Az I. András Király Lovagrend lovagjai, apródjai, úrhölgyei a Sub Rosa régizenei együttes középkori dallamaira menetelhetnek, ahogy mögöttük a korhű ruhába öltözött önkéntesek is. A sort Géza fejedelem feleségével, Sarolt fejedelemasszonnyal és Asztrik püspökkel, valamint a Magyar Királyi Kardforgatók Rendje folytatja.
Az óriásbábok – Szent László, Adelheid, Piroska, I. Géza és Salamon – után újabb régizenészek, a Musica Historica együttes tagjai érkeznek a Fő utcára. Könyves Kálmán, Álmos herceg, II. (Vak) Béla és II. István óriásbábjai között a Fehérvári Hagyományőrző Íjász Egyesület vonul, mögöttük pedig a Bordó Sárkány Régizene Rend. III. Bélát, Antiochiai Annát, IV. Bélát, Szent Margitot és Szent Erzsébetet a Keleti Szél zenekar és a Fejér Baranta Hagyományőrző Sportegyesület tagjai követik. A felvonulást IV. (Kun) László, III. András óriásbábjai és a Szent László Vitézei Egyesület tagjai zárják.
A Városház térre érkezve, az Országalmát megkerülve a Fehérvári királyok menete a Szent István térig, az ünnepi közgyűlés helyszínéig folytatódik, ahol 18 órakor dr. Cser-Palkovics András polgármester mond ünnepi beszédet és átadja Székesfehérvár kitüntetéseit. A közgyűlés esőhelyszíne a Városháza díszterme, a Fehérvári királyok menete kedvezőtlen időjárás esetén elmarad.
A Koronázási Ünnepi Játékok részletes programja a www.kiralyinapok.szekesfehervar.hu honlapon olvasható, személyesen a Tourinform Városház téri irodájában és Városház téri infopontján, valamint a rendezvény Országzászló téri információs faházában tájékozódhatnak a látogatók.