-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
Fehérváron zárult a Számvevőszék és a Közbeszerzési Hatóság tudásmegosztó sorozata
A hat szemináriumon összesen több mint 300-an vettek részt. A 23 megyei jogú város összesen 206 többségi tulajdonú gazdasági társasággal rendelkezik, tehát a tudásmegosztó rendezvénysorozat az érintett cégek mintegy háromnegyedét közvetlenül elérte.
A Fehérváron zárult országos rendezvénysorozat célja a megyei jogú városok tulajdonában lévő gazdasági társaságok szabályszerű és eredményes működésének támogatása, valamint a közbeszerzésekkel kapcsolatos ismeretek bővítése volt.
A székesfehérvári záróeseményre a helyieken kívül Győr, Veszprém, Tatabánya, Dunaújváros és Érd köztulajdonú vállalatainak vezetői, illetve az önkormányzatok érintett munkatársai kaptak meghívást. A Közbeszerzési Hatóság szakértői a közbeszerzési eljárás menetének sarkalatos pontjairól tartottak szakmai előadásokat, esettanulmányokkal szemléltetve azok gyakorlati alkalmazását.
A székesfehérvári záró rendezvényt Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, a Megyei Jogú Városok Szövetségének társelnöke nyitotta meg, majd a résztvevőket Warvasovszky Tihamér, Állami Számvevőszék alelnöke és Dr. Kovács László, Közbeszerzési Hatóság főtitkára is köszöntötte.
Dr. Cser-Palkovics András, polgármester a fontos közszolgáltatások kapcsán azt az álláspontot erősítette meg, hogy a biztonság és a szolgáltatás minősége csak akkor garantálható, ha azok közösségi tulajdonban vannak. A városnak komoly fejlesztési elképzelései voltak és vannak mind környezetvédelmi, mind pedig az üzemeltetési elvek tekintetében: a kormányzat segítségével az Önkormányzathoz került a fűtőerőmű, illetve a Széphő Zrt-n keresztül a város közösségéé lett; önkormányzati tulajdonban működik továbbá a Depónia Nonprofit Kft., ellátva a térség hulladékkezelésén túl a kapcsolódó szolgáltatási rendszerek szakmai és koordinációs feladatait is.
A Székesfehérvár Városgondnoksága Kft. ma 640 embert foglalkoztat, vagyona és eszközparkja meghaladja a 2 milliárd forintot: az elmúlt öt évben több mint harmincmilliárd forintot költöttek városüzemeltetési és -fejlesztési feladatok elvégzésére.
Warvasovszky Tihamér, az Állami Számvevőszék alelnöke elmondta: „a hat helyszínen a 23 megyei jogú város összesen 152 gazdasági társaságának vezetőivel, képviselőivel osztottuk meg tapasztalatainkat, továbbá a szemináriumokon jelen voltak a 23 megyei jogú város önkormányzatainak pénzügyi, gazdálkodási szakemberei is. A hat szemináriumon összesen több mint 300-an vettek részt”.
Dr. Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság főtitkára köszöntőjében hangsúlyozta: „a Közbeszerzési Hatóság kiemelt céljának tekinti a jogalkalmazók munkájának támogatását a közbeszerzések terén, melynek keretében nagy hangsúlyt fektetünk a közbeszerzésekben érintett szervezetekkel, állami szervekkel való szoros együttműködésre is.
Különösen előremutatónak tartjuk, hogy a három szervezet közös szakmai munkájának eredményeként útjára indulhatott ez a rendezvénysorozat, azzal a céllal, hogy közösen nyújtsunk támogatást a megyei jogú városok tulajdonában lévő gazdasági társaságok szabályszerű és eredményes működéséhez.
A Közbeszerzési Hatóság országos hatáskörű autonóm államigazgatási szervként nemcsak Budapesten, de a vidéki városokban is nagyszámú közbeszerzési szereplőnek igyekszik naprakész gyakorlati információkkal szolgálni a közbeszerzési eljárások szabályszerű lefolytatása érdekében, így 2017-ben 2600, 2018-ban ezerötszáz, az idei évben pedig e rendezvénysorozattal együtt eddig mintegy hétszáz közbeszerzési szakember szakmai továbbképzéséhez járultunk hozzá, elősegítve ezzel a közpénzek szabályos, átlátható és eredményes elköltését.”
A csütörtöki záróeseményen előadást tartott az önkormányzati tulajdonú társaságok gazdálkodásának közpénzügyi vonatkozásairól és hatásairól Makkai Mária, az Állami Számvevőszék felügyeleti vezetője. Dr. Kugler Tibor és dr. Bakos Balázs, a Közbeszerzési Hatóság főosztályvezetői a közbeszerzési eljárásokkal kapcsolatos legfontosabb gyakorlati problémákat és megoldási lehetőségeiket ismertették.
A szemináriumot követő sajtótájékoztatón dr. Cser-Palkovics András a fontos ügykörben megrendezett konferenciasorozatról kijelentette: mintegy kétmillió ember lakhelyéről van szó a megyei jogú városok közbeszerzéseit illetően: „Különösen fontos ez a terület, hiszen közszolgáltatásokat elvégző cégekről van szó, amelyek a városüzemeltetés alapvető jelentőségű ügyeit jelentik. Minden emberhez, háztartáshoz eljutnak, nemcsak Székesfehérváron, hanem adott esetben térségi, megyei vagy régiós szinten működnek. Fontos, hogy megfelelő minőségben végezzék el ezeket a szolgáltatásokat, és fontos, hogy közpénzből valósulnak meg – akár a fejlesztések, akár a szolgáltatások, akár a működtetés tekintetében. A közpénzek elköltése csak szabályszerűen történhet meg.”
Warvasovszky Tihamér kifejezte, hogy támogatja dr. Cser-Palkovics Andrásnak a Miniszterelnökség Közbeszerzési Felügyeleti Főosztályának bevonását megfogalmazó javaslatát, és a további szakmai együttműködés folytatását. Dr. Kovács László a megyei jogú városok szerepéről megosztotta: a tavalyi összesen 10.361 közbeszerzési eljárás eredményesen zárult, ezek 3.294 milliárd forintot érnek el, ennek több mint 40%-a önkormányzatokat érint; a Közbeszerzések Tanácsa szakmai testület tagjai közé MJVSZ-tagot is delegáltak a hatékony együttműködés céljából, valamint komoly figyelmet fordítanak a szakértők képzésére.