-
XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman, Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is.
2024.11.22. -
Openhouse iroda nyílt
Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.
2024.11.22. -
Hackaton győztesek
24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.
2024.11.16. -
3. Harman Hackathon
24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.
2024.11.15.
Fejlesztési Pólus projektek: innováció a gazdaságfejlesztésben
Öt városi kulcsprojekt köré összpontosul Székesfehérvár Fejlesztési Pólus programja. A tudásalapú gazdaság megteremtését többek közt olyan fejlesztések segítik elő, mint az Alba Innovációs Park, a Regionális Közlekedési Központ, a Fehérvár Expo Vásárközpont és a Régió Háza Szolgáltató Központ.
Mint ismert, egy múlt év végi kormánydöntés értelmében Székesfehérvár és Veszprém fejlesztési pólustengelyt alkotva csatlakozott az ország hat további pólus városához. A két város összesen 100 millió forintot kap a központi költségvetésből az innováció-alapú gazdaságfejlesztési stratégia, valamint az ehhez kapcsolódó projektek kidolgozásához.
Alba Innovációs Park
A székesfehérvári fejlesztési elképzelések közül legnagyobb volumenű a Budai út-Zrínyi út-Hadiárva utca által határolt területen megvalósuló Alba Innovációs Park és Campus, mely a hosszú távú tervek közt szerplő Technopolis program első ütemeként is felfogható. A Kandó Főiskolával szomszédos területen modern, K+F tevékenységre alkalmas irodaház és szolgáltató központ létesül, mely megfelelő működési feltételeket biztosít a különböző felsőoktatási kutatóközpontoknak és a nagyvállalatok K+F tevékenységének is. Ehhez kapcsolódnak kiegészítő szolgáltatások, mint például kollégium és sportlétesítmények.
Az Alba Innovációs Park ad otthont az induló vállalkozásokat segítő Technológiai Inkubátorháznak, és a vállalatok, oktatási intézmények számára műszeres mérési szolgáltatásokat nyújtó Metrológiai Labornak is.
A Pólus Program keretében lehetőség nyílhat a börgöndi reptér mellett is egy technológiai-innovációs park kialakítására. A rendkívül előnyös földrajzi és infrastrukturális adottságoknak köszönhetően a tervezett Déli Technológiai Park könnyen bekapcsolódhat a régió és a főváros közötti gazdasági vérkeringésbe és kutatás-fejlesztési feladatokba.
Regionális Közlekedési Központ
Nagyon fontos, hogy a gazdaság fejlődéséhez a megfelelő infrastrukturális háttérfeltételek is adottak legyenek. Az elérhetőségi viszonyokat nagymértékben javítja a Vasútállomás mellett kialakítandó Regionális Közlekedési Központ, ahol a modernebb vasúti közlekedést helyi, helyközi és távolsági buszjáratok egészítik ki. Ehhez a közlekedésfejlesztési projekthez kapcsolódik mélygarázs építése városi közlekedés tehermentesítése érdekében, valamint az Alba Airport külső infrastruktúrájának kiépítése.
Fehérvár Expo Vásárközpont
A városban igen nagy igény mutatkozik egy multifunkcionális rendezvénycsarnok iránt, mely alkalmas szakmai kiállítások, vásárok, konferenciák, rendezvények lebonyolítására. A 6000 m2-es csarnok mintegy 8000 fő befogadására válik alkalmassá, és a legmodernebb hang- és fénytechnikai eszközökkel lesz felszerelve. A Fehérvár Expo Vásárközpont kulturált, színvonalas helyszíne lesz a nagy érdeklődésre számot tartó városi, regionális országos és nemzetközi események megrendezésének.
Régió Háza Szolgáltató Központ
Székesfehérvárnak – törvényben rögzített – régiószervező központi szerepköréből adódóan be kell fogadni a különböző regionális intézményeket. Ennek biztosít megfelelő hátteret a Régió Háza Szolgáltató Központ, mely egyrészt irodaházként működne, másrészt szolgáltatásokat nyújtana a regionális intézményeknek és vállalatoknak. A projekt része a Regionális Közigazgatási Szolgáltató Centrum létrehozása, mely e-adminisztrációs és vállalkozásbarát szolgáltatások fejleszt ki elsősorban önkormányzatok számára a közösségekben és régió területén távolról elérhető bérelt szolgáltatás formájában.
Tudásközpontok és gazdasági klaszterek
Az Önkormányzati által gondozott projekteken kívül természetesen sok más fejlesztés is megvalósul a Pólus Program keretében. A régió felsőoktatási intézményei több tudásközpont létrehozását tervezik, ezek közül kiemelendő a Kodolányi János Főiskola projektje, a Szaknyelvi és Üzleti Média Központ, valamint az Informatikai Tudásközpont (BMF Kandó Kálmán Villamosipari Főiskolai Kar Számítógéptechnikai Intézet projektje), illetve a Térinformatikai Tudásközpont (Nyugat-Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Főiskolai Kar). A tudásközpontok hozzájárulnak a városban – és a régióban – diplomát szerző fiatalok tudásának piacképesebbé tételéhez (pl. idegen nyelvű szakoktatás biztosítása minden szinten), illetve a gazdasági húzóágazatok számára fontos alkalmazott kutatásokat és kísérleti fejlesztéseket végeznek.
A regionális gazdaságfejlesztést leginkább talán a gazdasági-beszállítói klaszterprogramok szolgálják. A Közép-Dunántúli Régióban több termelő ágazatban van erős vállalati koncentráció, melyre klasztereket lehet szervezni: ezek közül kiemelendő az mechatronika-autóipar (81-es út mentén, egészen Győrig), az informatika és az elektronika, melyekben Székesfehérvár gazdasági ereje országosan is kiemelkedő, illeve a környezet- és műanyagipar. Ezekben az ágazatokban több szempontból is indokolt a vállalatok közötti együttműködés szorosabbra fűzése, mely által a régió gazdasága is fellendülhet.