-
Ortodox karácsony
2025. január 6-án 17-órától ünnepi vecsernyét, január 8-án 10-órakor, Karácsony másodnapján pedig Szent, Liturgiát tartanak a Szerb Ortodox Templomban. A liturgiát Pavle Kaplan esperes atya celebrálja.
2025.01.02. -
Vízkereszt a Bazilikában
Január 6-án, Vízkereszt napján, Urunk megjelenésének ünnepén 18 órakor Spányi Antal püspök celebrál szentmisét a Székesegyházban, ahol megemlékezünk arról, hogy Jézus Krisztus minden nemzet Megváltója, minden nép Üdvözítője.
2025.01.02. -
Újévi koncert Straussal
Ebben az esztendőben is a Vörösmarty Színház adott otthont az Alba Regia Szimfonikus Zenekar újévi koncertjének. Idén Ifj. Johann Strauss műveivel köszöntötték a zeneszerző születésének 200. évfordulóját.
2025.01.02. -
Szentmise Szűz Mária Isten anyja ünnepén
Január elsején, Szűz Mária istenanyaságának ünnepén szentmisére várták a híveket a Szent István Székesegyházba. Az újévi szentmisét Spányi Antal megyéspüspök celebrálta.
2025.01.02.
Felavatták a Felsővárosi Tájházat szombaton délután a Kertalja utcában
A Kertalja utca 8. szám alatti, önkormányzati tulajdonú épületben Földi Zoltán önkormányzati képviselő kezdeményezésére összefogás jött létre, hogy megmentsék és a felújítás után hagyományőrző közösségi célokra átadják az épületet.
Tavasszal kezdődött el a felújítás első üteme, melyre 18 millió forintot biztosított a város. Kívül-belül renoválták a házat, amely jellegzetes sváb kék színével messziről kitűnik az utcában. A betérőt hófehér, tiszta falak, új burkolatok fogadják. Az elképzelések szerint az első helyiség tisztaszobaként, illetve bútorfestő bemutatóteremként funkcionál majd. Ezen kívül két szoba összenyitásával létrehoztak egy nagy közösségi teret, amelyet különféle rendezvények, programok megtartására használhatnak a felsővárosi közösségek.
Cser-Palkovics András polgármester arról beszélt a megnyitón, hogy Felsőváros a hagyományaira nagyon büszke és azokat hűen őrző városrésze Székesfehérvárnak. Régóta felmerült, hogy a felsővárosi templom, a közösségi ház, az iskola és a Királykút Emlékház mellett legyen itt egy olyan közösségi tér, ami bemutathatóvá teszi a hagyományokat. „Ez a ház szolgálni fogja az itteni közösséget, és mások számára is lehetővé teszi, hogy megismerjék a felsővárosi szokásokat. Az iskolás gyerekek pedig még többet megtudhatnak saját városrészük történelméről, kultúrájáról.” – fogalmazott a polgármester.
„A Felsőváros történelmét, népszokásait akkor tudjuk igazán élővé varázsolni, ha a mindennapokban is megtaláljuk a kötődési pontokat, és velük együtt minden történelmi folyamatot, mely valamikor hozzá fűződött. Ennek a háznak küldetése van, kell, hogy legyen küldetése!” – mondta avató beszédében Földi Zoltán önkormányzati képviselő. Szavai szerint fontos, hogy a felsővárosi nagypapák és nagymamák kézenfogva elvihessék unokáikat a tájházhoz, és megfogalmazzák az örökérvényű igazságot, hogy az élet csodálatos és rendjén való. Üzenetül adják számukra, hogy példaértékű legyen a szorgalom, az állhatatosság és a munkába vetett hit. A képviselő elmondta, hogy két okból választották a házhoz a jellegzetes kék színt. Egyrészt a sváb-kék utal a városrész hagyományaira, másrészt ilyen színe van a tiszta égnek is, és egy erdélyi mondás szerint, ha a ház ezt a színt kapja, akkor ott a szentlélek is jól érzi magát.
A tájházat Nyárai-Horváth István plébános áldotta meg. Mint monda: „Manapság a templomba járás nem divat. A város vezetői talán éppen azért tartják fontosnak, hogy megáldjuk ezt a házat, mert az áldás egyfajta lefoglalása az úristen lelkülete szerinti útkeresésnek.”
Az avatóünnepségen a Felsővárosi Általános Iskola diákjai léptek fel, utána a Katolikus Legényegylet Országos Testület tagjai felsővárosi népdalokat és bordalokat adtak elő, majd a Felsővárosi Hagyományőrzők Klubja mutatkozott be, végül a Táncol”KODO” Együttes néptáncbemutatója zárta az eseményt. A résztvevők a rendezvény során az M-Art tagjaival kézműveskedhettek is.