Felbomlott a várost vezető koalíció Székesfehérváron


 Egyoldalúan felmondta az SZDSZ-szel kötött koalíciót az MSZP székesfehérvári szervezete. A két frakció között a költségvetés miatt keletkezett nézetkülönbség. A döntést Márton Roland, a szocialisták városi szervezetének elnöke jelentette be. Az MSZP városi elnöke elmondta, hogy a Fidesszel felvették a kapcsolatot, egy-két napon belül megkezdődnek a tárgyalások a költségvetésről, de koalíciót a két párt között nem tudnak elképzelni. A cikkben olvashatók a Polgári és az SZDSZ frakció közleményei a történtekről!
2009.02.16. 12:47 |

Egyoldalúan felmondta az SZDSZ-szel kötött koalíciót az MSZP székesfehérvári szervezete. A két frakció között a költségvetés miatt keletkezett nézetkülönbség. A döntést Márton Roland, a szocialisták városi szervezetének elnöke jelentette be. Az MSZP városi elnöke elmondta, hogy a Fidesszel felvették a kapcsolatot, egy-két napon belül megkezdődnek a tárgyalások a költségvetésről, de koalíciót a két párt között nem tudnak elképzelni.

Az SZDSZ azért nem fogadta el a költségvetést a közgyűlés múlt csütörtöki ülésén, mert soknak ítélte a település 2.4 milliárdos hitelfelvételét. A két párt között az egyeztetések régóta zajlanak - sikertelenül. Az SZDSZ így már pénteken bejelentette: nem lát esélyt arra, hogy egyezségre jusson az MSZP-vel a város költségvetéséről.

A település által felvehető hitelkeretet törvények szabályozzák; a fehérvári messze a lehetéges szint alatt van - hangsúlyozta az MSZP fehérvári szervezetének elnöke. Hozzátette: a megyei jogú városok között Székesfehérvár a legkevésbé eladósodott, és minden felvett hitelt fejlesztésre fordítanak. "Sok sikert ért el 2002 óta az MSZP-SZDSZ koalíció, de a város jövőjéhez szükséges lépéseket annyira másként látja a két párt, hogy az MSZP egyoldalúan felmondja az SZDSZ-szel kötött egyezséget" - mondta Márton Roland.

Az SZDSZ-t az elnökség ülése után telefonon értesítették a döntésről. A Fidesszel felvették a kapcsolatot, egy-két napon belül megkezdődnek a tárgyalások a költségvetésről, de koalíciót a két párt között nem tudnak elképzelni - tette hozzá Márton Roland.

A tárgyalások tétje nagy, mert Székesfehérvár elveszti a normatív támogatásokat, ha az államháztartáshoz március közepéig nem nyújtják be a költségvetést. Ahhoz, hogy ezt meg tudják tenni, február közepére már el kell fogadni a költségvetést.

Dr Cser-Palkovics András a a Polgári frakció vezetője közleményben reagált a történtekre:

 "Mára hivatalossá vált, hogy megszűnt a Székesfehérvárt, Warvasovszky Tihamér polgármester vezetésével hosszú ideje irányító MSZP-SZDSZ koalíció. Ezzel hosszú idő óta tartó hatalmi marakodás után, a pénzügyi és gazdasági válság okozta súlyos helyzetben hagyták magukra a várost, és a székesfehérvári embereket. A vezetési válság következtében cselekvőképtelenné váló városvezetés tehetetlensége nagyon súlyos következményekkel járhat Székesfehérvár életében. Ebben a helyzetben az eddig ellenzékben politizáló polgári frakció felelősen fog cselekedni. Minél hamarabb új, közgyűlési többséggel rendelkező és cselekvőképes városvezetésre van ugyanis szüksége Székesfehérvár városának. Ehhez azonban nem a nagykoalíción keresztül vezet az út. A polgári frakció kizárja a koalíció lehetőségét a szocialistákkal, valamint a szabaddemokratákkal is."-áll a közleményben.

Az SZDSZ frakció az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünkhöz:

 "Az SZDSZ helyi frakciója nem hajlandó a város működését veszélyeztető, felelőtlen költségvetéshez a nevét adni. Tudomásul kell venni; a válság elérte Székesfehérvárt is! Ha nem takarékoskodunk, akkor a jövőben valóban nem finanszírozható a város, kockáztatjuk közalkalmazottaink létét, intézményeink működését, a közszolgáltatások színvonalát vagy akár a sporttámogatásokat is .
 
Olyan költségvetést akarunk 2009-re, amely a fehérvári lakosok érdekeit szolgálja. Ebbe a körbe pedig nem tartozik bele az az osztogató politika, amely például 55 milliós polgármesteri kerettel vagy mintegy 200 milliós kommunikációs költséggel számol.Nem vagyunk hajlandók támogatni addig a köztisztviselők több havi jutalmát sem, amíg a közalkalmazottaknak egy havi sem jut.
 
Ez a város nem bír el további 2,4 milliárd forint hitelfelvételt, különösen nem a jelen gazdasági helyzetben.  Az SZDSZ felszólítja a Polgármestert, a közgyűlést alkotó frakciókat és képviselőket, hogy Székesfehérvár érdekében tegyenek félre minden egyéni érdeket és pártpolitikai acsarkodást!"

Juhász László a VÁLASZ Egyesület önkormányzati képviselője az alábbi közleményt adta ki:

 "A várost vezető koalíció felbomlása egyértelműen új helyzetet teremt a város irányításában. A városvezetés a saját belső hatalmi érdek harcai miatt teljesen felőrölte magát, így sajnos a székesfehérvári embereket hagyta cserben, pont egy olyan világgazdasági helyzetben amikor különösen szükséges lenne karizmatikus és határozott döntésekre. A VÁLASZ-nak a véleménye a kialakult új helyzetben egyértelmű. A lehető leghamarabb megtalálni a megoldást arra, hogy a város újra irányíthatóvá váljon és legyen elfogadott költségvetése. Ehhez az egyéni ambíciókat és párt érdekeket is félre kell tenni mindenkinek, mert ezt kívánja Székesfehérvár érdeke. De természetesen személyi változásokra szükség van a város irányításában. A VÁLASZ továbbra is kitart az eddig alkalmazott politikája mellett és a továbbiakban is független civil szervezetként vesz részt a közgyűlés munkájában, de nem lesz tagja egyik frakciónak sem, viszont a város irányíthatósága érdekében partner lesz a költségvetés elfogadáshoz vezető munkában. Minden egyes ügyben a döntéseit az adott téma tekintetében hozza meg és soha nem azt nézi, azt melyik párt, vagy személy nyújtja be, csakis a tartalom a fontos. Így hajlandó lenne egy olyan merőben új költségvetési tervet támogatni, amely előkészítésébe kellő mélységben be van vonva, kezeli a válságból adódó problémákat és hosszú távon is a város érdekét szolgálja."