-
Városi Diákbál januárban
A Székesfehérvári Diáktanács egyik legnagyobb rendezvény évről-évre a Városi Diákbál. Január 31-én a Sóstói Stadionba várják a fehérvári középiskolásokat azért, hogy újra egy jót bálozhassanak intézményektől függetlenül is együtt. A jegyértékesítés a téli szünet után kezdődik, belépőket az iskolák diákönkormányzati tagjaitól lehet beszerezni.
2024.12.21. -
Megérkeztek a pingvinek
A héten kettő, korcsolyázást segítő kis pingvin érkezett a Kori Ligetbe. A Zichy liget korcsolyapályája a téli szünetben 10:00 és 20:00 között lesz nyitva, ettől eltérően csak december 24-én, amikor 8:00 és 12:00 között lehet korcsolyázni. A Kori Liget december 31-én is este nyolcig várja a korcsolyázókat, január elsején pedig csak 15:00-kor nyit majd a pálya.
2024.12.21. -
Gyertyagyújtás Öreghegyen
Az ünnepvárás jegyében telt a péntek délután az Öreghegyen, a Késmárki közben. A kültéri programokat a szél miatt igaz beköltöztették a Karl-villában található önkormányzati képviselői irodába, ahol a gyerekek mézeskalács házikót díszíthettek, a Tekergő Meseösvény pedig zenés meseelőadást tartott.
2024.12.20. -
A 95 éves Molnár Dezsőnét, Áron Nagy Lajos hagyatékának őrzőjét köszöntötték
95. születésnapja alkalmából köszöntötték Székesfehérváron Molnár Dezsőné Csirke Erzsébetet, Áron Nagy Lajos festőművész hagyatékának őrzőjét. Az ünnepelt számára Lehrner Zsolt alpolgármester és dr. Kovács Zsoltné önkormányzati képviselő nyújtották át a miniszterelnöki gratuláló emléklapot és Székesfehérvár városának ajándékait.
2024.12.20.
Felépült, így szabadon engedték a Sóstón Kátránykát, a bitumenbe ragadt sünit
Augusztus közepén, egy útfelújítási munka közben vette észre Fehér Zoltán, a Magyar Közút Zrt. munkatársa, hogy egy kis sünikölyök beleragadt a friss bitumenbe.
Nem volt egyszerű az apró állatkát sérülés nélkül kimenteni a ragadós anyagból, de a próbálkozás végül sikerrel járt, és a süni nagyon hamar a legjobb kezekbe, a Sóstó Vadvédelmi Központ állatorvosához, dr. Flesch Mártonhoz került.
– Egy pici gömböc beborítva kátránnyal – nagyjából ennyit láttunk a kis sünből, és még azt sem tudtuk, hogy egyáltalán él-e. Aztán amikor az egyik lábát mégis megmozdította, azonnal nekiláttunk, hogy megtisztítsuk: olívaolajat, szódabikarbónás fürdőt és még kólát is bevetettünk. Ez nagyon lassú folyamat volt, még másnap és harmadnap is voltak rajta darabkák, amiket sikerült eltávolítanunk. Az önkéntesek, az asszisztensek és az állatorvosok egymásnak adták Kátránykát, aki pedig a hihetetlen élni akarásával segítette a folyamatot és ösztönzött minket – idézte fel dr. Flesch Márton a sünkölyök megmentésének pillanatait.
Fotók: Simon Erika, Babos Rita és Ambrus László
Nos, az akkor alig néhány tízdekás állatka mostanra szépen meggyógyult, megerősödött a vadvédelmi központ lelkes szakembereinek köszönhetően, így vasárnap reggel az állatvédők és a süni megtalálója, Fehér Zoltán útjára engedte őt. Amikor megérezte a zöld fű illatát, gyors szaglászásba kezdett, de nem rohant el, hanem kis köröket téve szalutált megmentőinek, akik – nincs mit tagadni – kicsit el is érzékenyültek. A sünre egyébként hamarosan hosszú téli álom vár, kezelőorvosa szerint kellően jó kondícióban van ahhoz, hogy ezt az időszakot kibírva tavasszal majd családot alapíthasson.
Kátrányka a „világgá menetellel” egyébként a város polgármesterét, dr. Cser-Palkovics Andrást is megvárta, aki Polgármesteri Elismerő Emlékérmet adott át a Sóstó Vadvédelmi Központnak a megalapítás óta eltelt három évben végzett munkáért.
„A központ működésének kezdete óta 111 faj, köztük emlősök, madarak, kétéltűek és hüllők összesen 4400 példánya került az itt dolgozók gondoskodó kezei közé, s a központ ma már országos szinten elismert természetvédelmi és állatvédelmi helyszínné vált.” – emelte ki Székesfehérvár polgármestere, aki köszönetet mondott Magyarország Kormányának, hiszen a létesítmény teljes egészében állami forrásból, a Sóstó és a stadion rehabilitációs programjának részeként valósulhatott meg.
A Városgondnokság – hangsúlyozta a városvezető – azóta is jó gazdája a központnak, amely mögött valós társadalmi összefogás áll. Erre a legjobb példa a szeptember közepén kialakult vészhelyzet, amikor a hirtelen jött lehűlés miatt vonulásukat megszakító legyengült fecskék százait hozták be a Sóstó Vadvédelmi Központba. Az itt dolgozó kollégák és önkéntesek pedig éjt nappallá téve mentették, táplálták, melegítették a legyengült madarakat.
Csete Gábor, a központ vezetője a csapat nevében megköszönte az elismerést.
Felidézte, szeptemberben szinte pár óra leforgása alatt 1800 füsti-, molnár- és partifecskét juttattak el hozzájuk a segítő szándékú emberek, s közel 448 madarat sikerült megmenteni, elengedni - közülük 291 meggyűrűzve repülhetett tovább déli úti célja felé. A szakember szerint mostanra a nemzeti parkokkal, a természetvédő egyesületekkel jól működő kapcsolatot sikerült kiépíteniük, ismeretterjesztő, környezetnevelési programjaik pedig a civilek körében is népszerűek, nem véletlen, hogy több ezren látogatnak el hozzájuk évről-évre. Hangsúlyozta, mindez nem valósulhatott volna meg magasan képzett kollégái nélkül: 3 szakállatorvos, 3 szakasszisztens és gondozó, 2 szakmai koordinátor és számos aktív önkéntes segít abban, hogy a Vadvédelmi Központ jó híre az ország minden részébe eljusson.