Felfüggesztik az uniós alkotmány ratifikálását

 Az Európai Unió állam- és kormányfői gondolkodási időt javasolnak annak a 13 tagországnak, ahol még nem döntöttek az európai alkotmányról. Ez de facto a ratifikációs folyamat felfüggesztését jelenti, bár elvben mindegyik tagállam szuverén módon döntheti el, hogy tart-e népszavazást és mikor, illetve, hogy a parlament elé viszi-e az alkotmányt.

2005.06.17. 08:13 |

 Az Európai Unió állam- és kormányfői gondolkodási időt javasolnak annak a 13 tagországnak, ahol még nem döntöttek az európai alkotmányról. Ez de facto a ratifikációs folyamat felfüggesztését jelenti, bár elvben mindegyik tagállam szuverén módon döntheti el, hogy tart-e népszavazást és mikor, illetve, hogy a parlament elé viszi-e az alkotmányt.

 A döntést az Unió soros elnöke, Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő jelentette be. A tagállamok szerint nincs mód az alkotmány újratárgyalására - mondta. Arra viszont igen, hogy részletes és alapos viták során meggyőzzék az embereket: az alkotmány valójában aggodalmaik nagy részére pozitív választ ad. De ez a vita sajnos elmaradt, viszont még pótolható.

 Ugyanakkor a jelenlegi helyzetben érvényét veszti az a korábbi döntés, hogy a ratifikációt 2006. novemberéig kell lezárni. A jövő év folyamán a Huszonötök egy újabb csúcson foglalkoznak majd az alkotmány hogyan továbbjával. José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy az élet azért nem áll meg.

 Az Unió e gondolkodási periódus alatt is működik, a konkrét gazdasági gondokkal továbbra is foglalkozni kell, és ezek közül a legfontosabb az új hétéves költségvetés, amely ma kerül a csúcs napirendjére. Az alkotmány körüli problémák miatt világos, hogy most nem csupán az egyes országok önérdekéről van szó.

 Ha nem sikerül megállapodni a hosszú távú költségvetésről, az sok konkrét pénzügyi nehézségen túl azt a benyomást is keltené, hogy az Unió működésképtelen, és csak tovább mélyülne a népszavazási nemek okozta válság.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.