Felkészülés a fűtési időszakra - nem árt ellenőrizni a berendezéseinket

 Kéménytűz, füstmérgezés, robbanás és szén-monoxid-mérgezés:a fűtési szezon kezdetével országszerte egyre gyakrabban hívják valamelyik esethez a tűzoltókat és a hírekben is többször találkozhatunk ilyen jellegű balesetekkel. Nagyon fontos, hogy a tűzesetek és a szén-monoxid-mérgezéssel járó balesetek kis odafigyeléssel és tudatos felkészüléssel megelőzhetőek.
2013.09.30. 09:38 |
 Kéménytűz, füstmérgezés, robbanás és szén-monoxid-mérgezés:a fűtési szezon kezdetével országszerte egyre gyakrabban hívják valamelyik esethez a tűzoltókat és a hírekben is többször találkozhatunk ilyen jellegű balesetekkel.
 
 
 Fejér megyében kéménytűzhöz 2012-ben harminckét alkalommal, idén szeptember 24-ig kilencszer riasztották a tűzoltókat. Szén-monoxid-mérgezés gyanúja miatt tavaly három, idén már négy bejelentés érkezett a katasztrófavédelem megyei igazgatóságára. Nagyon fontos, hogy a tűzesetek és a szén-monoxid-mérgezéssel járó balesetek kis odafigyeléssel és tudatos felkészüléssel megelőzhetőek. A tüzelő-fűtő berendezések, az égéstermék-elvezetők és a nyílászárók beszerelésétől kezdve a mindennapi használatig figyelemmel kell lenni a vonatkozó előírásokra, a szakemberek tanácsaira és a szerelési vagy használati útmutatókban foglaltakra.
 
 
  A köznyelvben „csendes gyilkosnak” nevezett szén-monoxid veszélyessége abban rejlik, hogy színtelen, szagtalan, szervezetre gyakorolt hatásai (rosszullét, szédülés, hányinger, fáradtság) könnyen összetéveszthetőek más betegségek tüneteivel. Ez a gáz a beltérben leggyakrabban előforduló toxikus gáz, amely meggátolja a véráramban az oxigén szállítását.
 
 
A nyílászárók területén zajló folyamatos technikai fejlődésnek köszönhetően a gyártók egyre jobb szigetelőképességet érnek el. Fontos azonban tudni, hogy a természetes szellőzésre minden lakótérben szükség van. Ezért már a nyílászáró kiválasztásánál figyeljünk a beépített szellőzőkre és rendszeresen gondoskodjunk friss levegőről otthonunkban.
 
 
Minden berendezés beszerelését és telepítését bízzuk szakemberre, éljünk a szaktanácsadás lehetőségével egy-egy készülék, vagy rendszer megvásárlása előtt. Az időszakos és kötelező felülvizsgálatok, ellenőrzések elvégzését is bízzuk megfelelő szakképesítéssel rendelkező emberre. Tegyük lehetővé a kéményseprők rendszeres ellenőrzését, és a feltárt hiányosságok megszüntetéséről a lehető legrövidebb időn belül gondoskodjunk.
 
 
A szén-monoxid-mérgezés megelőzésének hatékony kiegészítő eszköze a megfelelően működő érzékelő berendezés. A szén-monoxid-érzékelők közül az EN 50291:2001-es szabványnak megfelelő készüléket kell választani. Elhelyezése és használata előtt mindig figyelmesen olvassuk el a csatolt tájékoztatókat, útmutatókat.
 
 
A háztartásban számos lehetséges szén-monoxid-forrással találkozhatunk:
 
-eldugult kémény
-rosszul szellőztetett, fűtőberendezésekkel ellátott helység
-nem rendeltetésszerűen működtetett fűtőberendezés
-rosszul működő gáztűzhely, szagelszívó
-benzinüzemű motorok, gépek zárt helyiségben való használata
 
-rosszul szellőző vagy helytelenül működtetett vízmelegítők és egyéb háztartási eszközök
-sérült kazán, rossz tömítések
 
 
Baj esetén azonnal hívják a katasztrófavédelem műveletirányítási ügyeletét a 105-ös segélyhívó számon!