Felsőoktatási együttműködés a régió és a város érdekében

 Megalakult az Alba Regia felsőoktatási konzorcium, amelynek alapítói a Budapesti Műszaki Főiskola, a Kodolányi János Főiskola, a Nyugat Magyarországi Egyetem és a Veszprémi Egyetem. A felek új típusú, a város és a régió igényeihez alkalmazkodó alap,- és mesterképzések létrehozásában és a felnőttképzés területén is együttműködnek. A konzorcium terveiről és a régiós együttműködési lehetőségekről Dr. Rudas Imre (BMF), dr. Szabó Péter (KJF) dr. Rédei Ákos (Veszprémi Egyetem/ Pannon Egyetem) és dr. Szepes András (GEO– Nyugat Magyarországi Egyetem), valamint a házigazda, Warvasovszky Tihamér polgármester számolt be.
2006.03.10. 13:38 |

 Megalakult az Alba Regia felsőoktatási konzorcium, amelynek alapítói a Budapesti Műszaki Főiskola, a Kodolányi János Főiskola, a Nyugat Magyarországi Egyetem és a Veszprémi Egyetem. A felek új típusú, a város és a régió igényeihez alkalmazkodó alap,- és mesterképzések létrehozásában és a felnőttképzés területén is együttműködnek. A konzorcium terveiről és a régiós együttműködési lehetőségekről Dr. Rudas Imre főiskolai rektor (BMF), dr. Szabó Péter rektor (KJF), dr. Rédei Ákos rektor-helyettes (Veszprémi Egyetem/ Pannon Egyetem) és dr. Szepes András (GEO– Nyugat Magyarországi Egyetem), valamint a házigazda, Warvasovszky Tihamér polgármester számolt be.

 Székesfehérvár polgármestere kiemelte, a térségben lévő felsőoktatási intézmények úgy érezték, a jövő szempontjából nagyon fontos, hogy össze tudjanak fogni közös célokért. „Székesfehérváron lényeges, hogy van egy erős gazdaság, de a céljaink között szerepel, hogy tudásalapú gazdaságot kell teremteni, erősíteni az innovációt, kutatásfejlesztést, hiszen ez biztosítja a jövőt.” – emelte ki Warvasovszky Tihamér polgármester, aki szerint példaértékű az, hogy ezen felsőoktatási intézmények egy olyan együttműködési megállapodást írtak alá, ami a régió fejlődését szolgálja. „Lényeges, hogy olyan felsőfokú képzés valósuljon meg mind alapfokon, mint a mesterképzésben,  amire igénye van a régiónak. Fontos a felnőttképzések összehangolása a főiskolák között, lényeges a közös kutatás fejlesztése, kutatás alkalmazása és ehhez megfelelő gazdasági háttér biztosítása. A projektbe szervesen beleillik a Technopolis I.-es ütemének megvalósítása, amely fejlesztés a volt orosz laktanyák területén indul el.” – tette hozzá Székesfehérvár polgármestere, aki köszönetét fejezte ki a rektoroknak, hogy az együttműködés ilyen rövid idő alatt létre tudott jönni.

 Rudas Imre, a BMF rektora elmondta, a Budapesti Műszaki Főiskolánál két éve vetődött fel az együttműködés gondolata, stratégiai terv készült és elsőként Fehérvár volt az a város, amelyik érdemben reagált a felvetésre. „Ez a térség, Fehérvár fejlett ipara és az itt élő emberek igénylik, hogy nagyon erős felsőoktatás alakuljon ki. Ennek kapcsán jött a gondolat, hogy az itteni felsőoktatási intézmények ne egymással versenyezve harcoljanak a hallgatói piacért, hanem vállvetve, így a képzés színvonala jelentősen megemelkedhet” – jelentette ki dr. Rudas Imre.

Dr. Szabó Péter, a Kodolányi János Főiskola rektora elmondta, a főiskolának mindegyik intézménnyel, akivel aláírta az együttműködési megállapodást, külön-külön területen jó kapcsolata van, például a Veszprémi Egyetemmel is sok közös projektben vesznek részt.
„Itt volt az ideje annak, hogy hálózatos együttműködést alakítsunk ki, Európa más részein ez nem ismeretlen” – mondta dr. Szabó Péter, aki szerint a konzorciumban együttműködő intézmények, együtt sokkal rugalmasabban tudnak megfelelni a munkaerő-piaci igényeknek. Dr. Szabó Péter szerint a felsőoktatási intézmények konzorciumi formában olyan pénzeket tudnak bevonni a felsőoktatás fejlesztésébe, amilyen forrásokat külön-külön nem tudnának igénybe venni. A főigazgató elmondta, az első olyan eredmények, amelyek a felsőoktatási tájékoztatóban is megjelenhetnek, 2-3 év múlva várhatóak.

Dr. Szepes András, a Geo Főiskola és a Nyugat Magyarországi Egyetem nevében elmondta, az intézmény 15 ezer hallgatójával és több mint 1000 oktatójával csatlakozik a projekthez, így erős hátteret tud hozzárendelni a hálózathoz, ami nagy súlyt jelenthet a továbbiakban is.  

Rédei Ákos rektor-helyettes a Veszprémi Egyetem, legújabb nevén Pannon Egyetem képviseletében elmondta, az intézmény mára 5 különböző karon és nagyon sok szakon folytat képzést. „Az elmúlt években a régiós szerepvállalást akartuk erősíteni, ezt a társintézményekkel együtt kívánjuk megtenni.” –hangsúlyozta a rektor helyettes, aki elmondta, hogy Veszprémben 10 doktori iskola működik, így ezzel kapcsolatban is nagyon sok együttműködési lehetőséget tudnak felkínálni. „Ha szövetségben gondolkozunk és a kölcsönös előnyöket próbáljuk szem előtt tartani, nagy sikerek elé nézhetünk az elkövetkezendő időszakban.” – állapította meg  dr. Rédei Ákos.