Felújították és részben újjáépítették a városfal-szakaszt a Várfal parkban

Elkészült a várfal helyreállítása a Püspök-kút mögött. A Piac térhez közeli parkban ezzel véget értek az áldatlan állapotok, elbontották a forgácslemezből készült falat és parkosítottak is az egykor hulladékkal teli területen. A park rendbetétele több mázsányi hulladék elszállításával kezdődött, majd a leomlott fal újraépítésével folytatódott.
2013.08.15. 10:47 |
Elkészült a várfal helyreállítása a Püspök-kút mögött. A Piac térhez közeli parkban ezzel véget értek az áldatlan állapotok, elbontották a forgácslemezből készült falat és parkosítottak is az egykor hulladékkal teli területen. A park rendbetétele több mázsányi hulladék elszállításával kezdődött, majd a leomlott fal újraépítésével folytatódott.
KÉPGALÉRIA
A 2013-as Szent István Emlékév fontos törekvései között szerepel új köztéri alkotások és parkok átadása, illetve a város már meglévő értékeinek megóvása, felújítása. Bár a székesfehérvári városfal rekonstrukciója 2007-ben kezdődött, nagy jelentőséggel bír, hogy éppen a 2013-as Szent István Emlékévben fejezték be a munkát, és adták át a területet. A város egyik legforgalmasabb pontján, a Piac tér közvetlen közelében hosszú évekig paravánok takarták el a városfalat és a falszorost, most azonban mindenki számára láthatóvá vált a munkálatok eredménye.
A bejáráson Barabás Emőke városfejlesztési és városüzemeltetési igazgató ismertette a beruházás részleteit. Elmondta, hogy a 2002-ben készült tervek alapján 2007-ben kezdte meg a kivitelezést a Széphő Zrt. tulajdonában álló Szépház Kft. Az eredeti engedélyezési tervek a városfalat teljes magasságában helyreállították volna. 2010-ben az önkormányzat javasolta, hogy a Megyeház utca 9. számú telek alatt, a falszakaszban található két boltozatos helyiséget hasznosítsák. 2011-ben statikusokkal, művészettörténészekkel, múzeumi munkatársakkal vizsgáltatták át a területet, ám kiderült, hogy a csehsüveg boltozatok állékonyságát csak nagyon költségesen lehetne megóvni, ezért a helyiségek hasznosítását elvetették. Ekkor ismét módosítottak a terveken: a Megyeház utca 9. szám alatti ingatlant társasházzá, az előtte található falszorost telekké, önálló önkormányzati területté nyilvánították. A további munkálatok során megnyitották a parkot a társasház alatti látszótéglás falazatig, a korábban felfalazott falszakaszt pedig lelépcsőzték. 2013 elején a munkálatokat Székesfehérvár Városgondnoksága Kft. vette át a Széphő Zrt-től, befejezték a belső területű falszoros előtti falszakaszt, és parkosították, füvesítették a területet. Ez utóbbi munkálatokra 4,6 millió forintot fordított a Városgondnokság.
„A városfal rekonstrukciójával egy újabb adósságunkat törlesztettük a székesfehérváriak felé, és megszüntettük az évek óta fennálló, méltatlan helyzetet a Belvárosban. A Palotaváros és a buszpályaudvar irányából érkezők hosszú évekig csak a paravánokat láthatták a területen. A 2013-as Szent István Emlékév kitűnő alkalmat adott arra, hogy a munkálatokat végre befejezzük, a területet megmutassuk és látogathatóvá tegyük a székesfehérváriak és minden érdeklődő számára!” – hangsúlyozta a bejáráson dr. Cser-Palkovics András polgármester. Hozzátette: „Büszkék vagyunk erre a beruházásra, amely egészen új hangulatot kölcsönöz a Várfal-parknak, a történelmi Belvárosnak és az igen forgalmas buszpályaudvarnak egyaránt! Köszönetünket fejezzük ki mindazoknak, akik részt vettek a rekonstrukciós munkálatok elvégzésében.”
„Az állagmegóvásának és az építkezés befejezésének, illetve a lépcsőzetes kialakításnak köszönhetően a turisták könnyedén elérhetik és megtekinthetik a várfal mögötti területet, melyet szépen parkosítottunk, füvesítettünk, és padokat helyeztünk ki.” – mondta Bozai István városgondnok. Hozzátette: továbbgondolják, hogy miként tudják megoldani a jövőben a terület állagmegóvását.
 
„A Belváros megújítása nem csak a Fő utca, hanem a többi terület rendezését is kell, hogy jelentse. A városfal környékén régóta áldatlan állapotok uralkodtak, most azonban szeretnénk, ha a megszépült terület a városlakók egyik kedvenc pihenőhelyévé válna.” – mondta Égi Tamás, a Belváros önkormányzati képviselője. Szavai szerint a jövő legfontosabb feladata lesz, hogy megőrizzék a terület szépségét és biztonságát.

Városfejlesztés

  1. Újra nyitva a pálya

    Két részletben építi teljesen újjá a Városgondnokság a Bregyóban található extrém pályát. Az új pálya első része már elkészült és ismét használható. Ősszel pedig további négy elemmel bővítik a Bregyó skateparkot, ezzel lesz majd teljes.

    2024.07.26.
  2. Új játszóeszközöket adtak át

    Új játszóeszközöket adtak át két székesfehérvári játszótéren, a kisgyermekes családok örömére. A Széna téren egy nagy játszóvár készült, ami mellé ősszel fát telepítenek, míg a Zsolt utcába két mókuskereket és a homokozóhoz ülőkéket telepítettek. A beruházásokról Deák Lajosné önkormányzati képviselő adott tájékoztatást.

    2024.07.04.
  3. Elkészült a felújítás

    A munkaterületet tavaly ősz végén átadták a kivitelezőnek, azonban a kivitelezést tavasszal kezdték el a Gáz utcai garázssornál. A teljes útfelújítás első üteme a Rákóczi utcai négyemeletes épületek felőli oldalt és a házak közötti parkolók bekötőútjait érintette és várhatóan még ebben az évben elkészül a felújítása a garázssor másik oldalán található útnak is.

    2024.06.20.
  4. Új bölcsőde épül

    Ünnepélyes keretek között tették le szerdán délután annak az új, 28 férőhelyes bölcsődének az alapkövét, amely a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára épül. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével. A Székesfehérvári Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény a tervek szerint idén nyitja meg kapuit.

    2024.06.19.