-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Felülvizsgálják az EU stabilitási politikáját
Az Európai Bizottság pénteken, a nyári szünet után tartott első ülésén javaslatot fogadott el a stabilitási és növekedési paktum reformjára. A hivatalos bejelentés szerint a cél e szabálygyűjtemény hitelének, érvényesülésének javítása. A tervezet lényege a szabályok alkalmazásának rugalmasabbá tétele. Nagyobb figyelmet fordítanak majd az egyes államok adósságszintjének nagyságára, a helyzet "életképességére" (miközben eddig az államháztartási hiány 3 százalékos GDP-arányának meghaladása, vagy ez alatt tartása volt a legfőbb szempont), s jobban figyelembe veszik az egyes országok eltérő helyzetét, a gazdasági folyamatok alakulását.
Az Európai Bizottság pénteken, a nyári szünet után tartott első ülésén javaslatot fogadott el a stabilitási és növekedési paktum reformjára. A hivatalos bejelentés szerint a cél e szabálygyűjtemény hitelének, érvényesülésének javítása.
A tervezet lényege a szabályok alkalmazásának rugalmasabbá tétele. Nagyobb figyelmet fordítanak majd az egyes államok adósságszintjének nagyságára, a helyzet "életképességére" (miközben eddig az államháztartási hiány 3 százalékos GDP-arányának meghaladása, vagy ez alatt tartása volt a legfőbb szempont), s jobban figyelembe veszik az egyes országok eltérő helyzetét, a gazdasági folyamatok alakulását.
Maga a bizottsági közlemény is utal arra, hogy ezentúl a 3 százalékos szintet meghaladó államháztartási hiány esetén, a helyzet korrigálását szolgáló javaslatok megfogalmazásánál és a határidők megszabásánál számításba kell venni az esetleges gyenge gazdasági növekedési ütem visszahúzó hatását. Emellett a bizottság a jelenleginél gyorsabb, koraibb fellépést javasol, ha már látszik, hogy valamely országban rossz irányba mennek a dolgok - s úgy véli, a hatékonyabb ellenőrzés lehetővé tenné, hogy kedvező konjunkturális időszakban a tagállamok többletet, tartalékot képezhessenek a későbbi, rosszabb időkre készülve.
A tervezetet ismertető pénteki brüsszeli sajtóértekezleten Romano Prodi, az EU-bizottság vezetője leszögezte: az eurozóna gazdaságait egymáshoz kapcsoló stabilitási paktum továbbra is elengedhetetlenül szükséges, de azt "intelligensebbé" kell tenni. "A cél az, hogy nagyobb összhangot érjünk el a növekedés és a költségvetési helyzet kordában tartása között" - mondta. (Prodi egyébként 2002 októberében nagy feltűnést keltett, amikor nemes egyszerűséggel "ostobának" mondta a stabilitási paktum szerinte túl merev rendelkezéseit.) Joaquin Almunia, az EU-bizottság gazdasági biztosa pedig azt hangsúlyozta a sajtóértekezleten: a túl nagy államháztartási hiány gyors csökkentésének követelménye továbbra is része maradna a stabilitási paktumnak, s mind Franciaország, mind Németország biztosította az Európai Bizottságot, hogy 2005-ben a 3 százalékos GDP-szint alá akarják szorítani deficitjüket.
Az EU-bizottság javaslata most az eurozóna pénzügyminiszterei elé kerül, akik szeptember 10-i hágai ülésükön fogják megvitatni. A bizottságot egyébként a tagállamok állam- és kormányfői kérték fel a stabilitási paktum korszerűsítésére, miután tavaly novemberben a rendszabály - pontosabban alkalmazásának felfüggesztése - az EU egyik leglátványosabb válságát okozta: az EU-tagállamok többsége a bizottságnak ellentmondva felfüggesztette a 3 százalékos GDP szintet tartósan meghaladó Franciaország és Németország elleni büntető eljárást.