-
Ezeket a filmeket vetítik az ünnepek alatt
December 24-én, 26-án, sőt az év utolsó, majd az újév első napján is filmekkel várja a moziszerető közönséget a Barátság Mozi. Érdemes időben beszerezni a jegyeket, ugyanis több ünnep környéki vetítésre már most elkelt minden jegy.
2024.12.19. -
Teltházas ARSO koncert
Szerdán este a Budai úti Református Templomban ünnepelhettünk együtt a klasszikus zene fehérvári képviselőivel. Az esten Dobszay Péter Junior Príma-díjas karnagy vezényelt.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18. -
Lomtalanítás
Az Aranybulla Könytár adott otthont Tódor János verseskötetének bemutatójának. A kiváló újságíró ezúttal költői kvalitásait tátra elénk, Lomtalanítás című kötetében.
2024.12.17.
Felvonulással és gálaműsorral búcsúztak a táncosok a fehérvári közönségtől
A néptáncfesztivál zárógálája előtt ismét láthattuk a táncosok felvonulását. Bosznia-Hercegovina, Finnország, Grúzia, Mallorca, Törökország és a házigazda Alba Regia Táncegyüttes táncosait felvonultató menet a Táncházból a Mészöly Géza utca - Mátyás király körút - Megyeház köz - Szent István tér - Kossuth utca - Városház tér - Fő utca útvonalon érkezett a Zichy színpadhoz.
A zárógálán Cser-Palkovics András polgármester búcsúzott a táncosoktól. „A néptáncfesztivál régóta szép hagyománya Székesfehérvárnak, a Királyi Napok rendezvénysorozatának szíve és lelke.” – emelte ki köszöntőjében Székesfehérvár polgármestere, aki örömét fejezte ki, hogy az elmúlt napokban rengetegen jöttek el, hogy találkozzanak a tánccsoportokkal. Cser-Palkovics András polgármester a résztvevő együtteseknek megköszönte, hogy elhozták kultúrájukat , annak zenei, ének és tánc hagyományait és a záró gálán is megörvendeztetik a fehérvári közönséget.
A fesztiválon résztvevő csoportok képviselői nemzeti lobogóikkal vonultak a színpadra, ahol az idei évben is emlékplakettet vehettek át, majd fergeteges produkciókkal búcsúztak a fehérvári közönségtől. Mallorca, Finnország, Grúzia, Bosznia-Hercegovina, Törökország és hazánk néptánchagyományaiból kapott ízelítőt a Zichy liget előtti teret, valamint a nagylelátót megtöltő népes közönség.
Más nemzetekkel összetéveszthetetlen népviselet, hegyvidéki férfitáncok jellemzik a grúz Mangi csoport műsorát. Az akadémiai csoportból alakult, 2004 óta működő együttes Tbilisziből érkezett. Izgalmas koreográfiákat mutattak be, amelyeket az öltözékük díszeként viselt fegyverek tettek még különlegesebbé. A Kazbeguri tánccal egészen Grúzia északi hegyvidékéig röpítették a közönséget, erőteljes, szigorú mozgásokkal szimbolizálva a hegyi emberek szívósságát.
A Rovaniemiből érkezett finn csoport vidám karéliai táncokat gyűjtött csokorba, amelyeket lassú énekkel és versmondással kísértek. A negyven éves fennállását ünneplő Siepakat néptánc és népzene csoport kétszáz tagja között több generáció képviselteti magát, a fehérvári fesztiválra is fiatalok és idősebbek közösen érkeztek. Küldetésüknek tekintik a finn népi hagyományok átadását a felnövekvő generációknak.
Magyarországon nem, de Székesfehérváron először mutatkozott be a török Atafolk tánccsoport, akik hazájuk fővárosában működve őrzik az anatóliai hagyományokat. Műsorukban aváltakozó ritmusú, dudával és dobbal kísért szabadtéri tánc, a Halay szerepelt elsőként. A hímzett keszkenő nem maradhatott el, a Hora elnevezésű, a Fekete-tenger vidékére jellemző vendégköszöntő tánc során is ez kapott szerepet.
Sumadija, Goranine, Cafanine – ezekkel a nemzeti táncokkal készült a gálára a Bosznia-Hercegovinát képviselő együttes. Hagyományőrző tevékenységük során nemcsak a néptánc, hanem a népzenei és az énekes forrásanyagokat is bemutatják. Az 1995-ben alapított csoportnak mintegy kétszáz tagja van, rendszeresen televíziós szereplések során és külföldi fellépéseken mutatják be nemzetük jellegzetes táncait.
A mallorcai együttes öt táncot mutatott be, amelyek közül a leglátványosabb a Boléros és a Jota volt. Ez utóbbi a jellegzetes spanyol táncok gyűjtőneve, amelyeknek minden tartományban egyedi változata alakult ki, de érdekesség, hogy a táncot kísérő zenét is így nevezik. Egy úgynevezett ’lopós táncot’ is megismertettek, amikor a párok egymástól lopják el partnereiket. Mallorcai jellegzetesség egyébként az is, hogy a táncot a nő vezeti, akit a férfi kísér.
Az Alba Regia Táncegyüttes lépett utoljára színpadra, akik immár 22. alkalommal házigazdái a Nemzetközi Néptáncfesztiválnak. Az idén 68 éves fennállását ünneplő Európa-díjas néptáncegyüttes 2014-ben sikeres utat járt be a Fölszállott a páva televíziós népművészeti vetélkedőn, ahol elnyerte a „Vidéki Hagyományőrzés” különdíját. Nyárádsellyei táncokkal készültek a csütörtöki gálára, amelynek koreográfiáját Molnár Gábor készítette, az albásokat ezúttal is a Galiba zenekar kísérte.
A gálát igazi örömtánccal és –zenével koronázták meg a résztvevő együttesek. Több mint száz táncos és húsz zenész töltötte meg a színpadot és a színpad előtti teret, közös meglepetés-fináléjukat véget nem érő vastapssal hálálta meg a közönség.
Néhány nap múlva ismét a néptáncosok veszik majd birtokba a Zichy színpadot: augusztus 20-án este 19 órától „Táncra, magyar” címmel az Alba Regia Táncegyüttes és az erdélyi Bekecs Táncegyüttes ad közös műsort.