-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Festményekkel és grafikákkal ünnepelték a lengyel-magyar barátságot
A kiállítás április 3-ig, hétfőtől péntekig 8-18 óráig, szombaton 9-16 óráig látható a Köfém Művelődési Házban.
A tárlatnyitón Simon József, a Köfém Művelődési Ház igazgatója köszöntötte a résztvevőket, kiemelve, hogy ma 17 éve, 2007. március 12-én nyilvánította ünnepnapnak az Országgyűlés a lengyel-magyar barátság napját, amelyet minden évben március 23-án ünneplünk meg.
Egy emlékkiállítás is kapcsolódik az eseményhez, Trojan Marian József grafikus műveiből válogattak, aki hazánkban élt és Lengyelországban is népszerű.
Trojan Marian József 1957-től Budapesten, a műszaki egyetemen tanult rajzolni, mestere Boross Géza volt, Krakkóban pedig fametszést tanult. Grafikáival és ex libriseivel számos hazai és külföldi kiállításon vett részt, több alkalommal díjat is kapott. A fehérvári tárlatnyitón részt vett az alkotó lánya, Trojan Márta művészettörténész is.
A kiállítás megnyitóján Lehrner Zsolt, Székesfehérvár alpolgármestere kiemelte, hogy ha Székesfehérvár és Opole testvérvárosi kapcsolatát nézzük, akkor megállapíthatjuk, hogy a képzőművészet területén különösen erős az együttműködés a két város között.
A lengyel-magyar barátságról szólva elmondta, hogy Székesfehérvár az elsők között volt ezen a téren, az Opoléval kötött „charta” több évtizedes múltra tekinthet vissza, és az együttműködés a kultúra területén bontakozott ki a leglátványosabban. Az alpolgármester szólt az opolei zeneiskola koncertjeiről, a lengyel-magyar irodalmi estek a Vörösmarty Társaság szervezésében, a Vox Mirabilis lengyelországi koncertjeiről és a könyvtárak együttműködéséről is. Lehrner Zsolt elmondta, hogy az agárdi művésztelep alkotásait mutatja be a kiállítás a látogatóknak és ennek kapcsán szólt arról is, hogy a Székesfehérvári Művészek Társaságának tagjaiban ismét megfogalmazódott a nemzetközi művésztelep újraindításának igénye és a város önkormányzata is örömmel áll a kezdeményezés mellé.
Balázs István, a Lengyel Kutatóintézet és Múzeum igazgatója köszönetet mondott Simon Józsefnek a kezdeményezésért.
„Az emlékkiállítással az volt a célunk, hogy a lengyelországi művészeken túl a magyarországi lengyel közösség is képviselve legyen, ezért esett a választásunk Marian Jozef Trojan-ra, akinek a grafikái remek kontrasztot alkotnak a művésztelepen alkotott művekkel.” - emelte ki Balázs István, aki örömét fejezte ki, hogy a vitrinekben elhelyezésre kerültek olyan kasírozott grafikák is, amelyek a levéltárukban találhatóak.
A lengyel-magyar barátság napjának fehérvári előünnepén részt vett Bartosz Grzelak, a Fehérvár FC vezetőedzője is. A tárlatnyitón harmonikán működött közre dr. Takács László.