Figyeljünk oda ősszel is a biztonságos közlekedésre

 Az őszi időszakban sajnos jellemzően megszaporodnak a közúti balesetek, a gépjárművezetők ugyanis nem mindig igazodnak a megváltozott környezeti és időjárási viszonyokhoz, és gyakran megfeledkeznek az autó szakszerű, szezonális karbantartásáról is. Mint minden szezonváltáskor, az ősz beköszöntével is fontos elvégeznünk a gépjármű karbantartását, egyúttal meggyőződnünk arról, hogy a megváltozott közlekedési környezetben is biztonságosan autózhatunk.
2012.09.21. 15:15 |
 Az őszi időszakban sajnos jellemzően megszaporodnak a közúti balesetek, a gépjárművezetők ugyanis nem mindig igazodnak a megváltozott környezeti és időjárási viszonyokhoz, és gyakran megfeledkeznek az autó szakszerű, szezonális karbantartásáról is.
Az esti lehűlések, a korai sötétedés, a hajnali köd, a gyakori esőzések egyértelmű jelei az időjárás-, és egyben az út- és látási viszonyok változásának. Éppen ezért, mint minden szezonváltáskor, az ősz beköszöntével is fontos elvégeznünk a gépjármű karbantartását, egyúttal meggyőződnünk arról, hogy a megváltozott közlekedési környezetben is biztonságosan autózhatunk.
 
 - Õsszel a látási viszonyok jelentősen romlanak, hiszen korábban sötétedik, a rendszeres ködtől, esőtől és sártól pedig az utak csúszóssá válnak. Miközben a fékút megnövekszik, a látótávolság csökken – mondja Jandó Zsolt, a Weltauto szakértője, a székesfehérvári Wolf Auto Kft. értékesítési igazgatója. - Éppen ezért ebben az időszakban kiemelten fontos a fékek szakszerű átvizsgálása, a világítóberendezések, az akkumulátor, a gumiabroncsok és a folyadékszintek ellenőrzése, valamint a gépjármű teljes szezonális átvizsgálása.
 Miután az ősz a nagy esőzések időszaka, ezért közlekedésbiztonsági szempontból alapvető, hogy szélvédőnk mindig tiszta, átlátható legyen. Lehetőség szerint az ősz beköszöntével cseréljük le az ablaktörlő lapátokat, ellenőrizzük a szélvédőmosó folyadékot és figyeljünk arra, hogy mindig elegendő mennyiségű ablakmosó legyen a tartályban.
 
 - Érdemes az ablakokat belülről is letakarítani, mert az őszi csapadékos időszakban a pormentes felületen hatékonyabb a páramentesítés – teszi hozzá Jandó Zsolt. – Mindenképpen ellenőrizzük a gumiabroncsok nyomását is, mert fékezés közben a csúszós utakon hamarabb érzékelhető a nyomáskülönbség miatti kitörés. Vészfékezés esetén húzódjunk az útpadka felé, hogy ne csússzunk bele az előttünk haladó autóba, hanem inkább mellé érkezzünk. A hirtelen beköszöntő hajnali fagyok miatt érdemes már ilyenkor fagyálló ablakmosót használni, és tisztítsuk ki az ablaktörlő alatti esővíz csatornát is, mert az ott megszoruló nedvesség folyamatosan párásan tarthatja a belső teret.
 Fontos, hogy vezetési technikánkat is a megváltozott időjárási viszonyokhoz igazítsuk. A csúszós utakon az autó stabilitása megváltozik, ezért ilyen esetekben kerüljük a hirtelen kanyarokat, az erős gyorsításokat és a gyors fékezéseket, hiszen a jármű könnyen kicsúszhat és kormányozhatatlanná válhat. Folyamatosan lassítva, inkább motorfékkel csökkentsük a sebességet.
 
 Az őszi környezeti változások nem csak a gépjárművezetőket érintik. A kerékpárosok, gyalogosok, hozzászokva a nyári időszak késői sötétedéséhez, sokszor kivilágítatlanul közlekednek az őszi esetéken is. Ezért lakott területen már szürkületkor és a koraesti órákban is óvatosabban és körültekintőbben vezessünk. A tanév megkezdésével az iskolák közelében megnövekedett gyalogosforgalomra kell számítani, ezért itt is lassítsunk és figyeljünk a gyerekekre.