-
Eheti Igéző kalandozások
Versek, legendák és egy mesés kaland várja az irodalom- és színházkedvelőket az Igézőben. A Fő utcai színjátszóhelyen minden korosztály talál kedvére való előadást ezen a héten péntektől vasárnapig.
2025.04.09. -
Humanoid robot a színpadon
Túlzás nélkül színháztörténeti esemény helyszíne lesz a székesfehérvári Vörösmarty Színház, ahol először lép a világot jelentő deszkákra egy humanoid robot. Április 19-én mutatja be a teátrum Térey János A Nibelung lakópark című tetralógiáját Szikora János rendezésében. Amellett, hogy ez lesz a teljes mű ősbemutatója, a Huba névre keresztelt humanoid robot játssza majd az egyik kulcs-szerepet a darabban.
2025.04.09. -
Tavaszi koncertet adtak
Tavaszi koncertet adtak a Gorsium Alapfokú Művészeti Iskola Vokális tanszakának növendékei. A program során a fiatal énekesek aktuális tudásukat mutathatták be.
2025.04.09. -
Szeminárium az avarkorról
Az avarkorról tartott előadást Szücsi Frigyes a Szent Imre Gimnázium diákjainak. A kora reggeli szeminárium az iskola és a múzeum közti együttműködés keretében valósult meg.
2025.04.09.
Filmbemutató és kiállítás a Városházán - Szent László emlékeket kutattak Erdélyben

A film televíziós bemutatója január 19-én szombaton, 19.50-kor lesz a Fehérvár Televízióban, ismétlés vasárnap 13.40-kor.
Újabb állomásához érkezett Vakler Lajos az Árpád-ház nagy királyait bemutató dokumentumfilmsorozata. Székesfehérvár és a Székesfehérvári Egyházmegye támogatásával a Fehérvár Televízió stábja Erdélyben járt, hogy ott Szent László nyomában haladva megmutassák, mennyire élő még ma is a hagyomány. A film operatőre Megyeri Zoltán, vágója Szentmiklósi Dávid volt. A filmet pénteken mutatták be a Városházán Simon Erika fotókiállításával együtt.
"Úgy gondoltam, hogy a Szent István-filmet folytatni kell, hiszen 2022-ben az Aranybulla nyolcszázadik évfordulója lesz. Körbejárjuk a Kárpát-medencét, ha úgy tetszik, az egykori nagy Magyarországot. Most Erdélyre került sor." - mondta el a dokumentumfilmről Vakler Lajos rendező-szerkesztő.
"Egyszerű volt a dolgunk, mivel gyakorta járunk Székelyföldön, és felfigyeltünk arra, mennyire élő még ma is náluk a Szent László-kultusz. Szent Istvánt elismerik, mint államalapítót, Szent Lászlót viszont legendának tekintik a mai napig. Kifejezetten legendákkal nem lehet foglalkozni egy filmben, hiszen nyilván nem gondoljuk komolyan, hogy a Tordai-hasadék úgy keletkezett, ahogy a legenda írja.." - tette hozzá Vakler Lajos.
A filmbemutató előtt Székesfehérvár polgármestere, Cser-Palkovics András köszönetet mondott az alkotóknak, akik vállalták a történelmi adósságot is törlesztő dokumentumfilm elkészítését.
"A Városháza Díszterme is arról a gazdag történelmi múltról árulkodik, ami ennek a városnak megadatott ennek rengeteg olyan személyiségével, aki nagyot alkotott, nem csak a város, hanem az egész nemzet érdekében. Szent László közülük is kiemelkedik. Szent István városában természetes, hogy Szent László emlékeit is ápoljuk, szép dolog, hogy egy fehérvári csapat azok után, hogy Szent Istvánról elkészített egy filmet, utánajárt, hogy Erdélyben milyen kultusza van Szent Lászlónak és ennek milyen emlékei vannak." - mondta el a film kapcsán Székesfehérvár polgármestere.
Az alkotás tizenhárom településen kalauzolja végig a nézőket, fókuszban a Szent László-legendát bemutató templomokkal és falfestményekkel.
Vakler Lajosék forgattak például a székelyderzsi és a gelencei templomban, melyek az Unesco Világörökség részei, illetve a filmben bemutatják a nagyváradi székesegyházat, mely Közép-Európa legnagyobb barokk temploma. A filmben csak egyházi személyek szólalnak meg: Gábor Zoltán katolikus pap, Kovács István, a sepsiszentgyörgyi unitárius egyházközösség közügyigazgatója. Valamennyi felekezet, vagyis a katolikus, a református illetve az evangélikus és a Székelyföldre jellemző unitárius is őrzi a Szent László-i hagyományt.
A bemutatót követően Smohay András művészettörténész beszélgetett Vakler Lajossal, a film szerkesztő-rendezőjével és Lángi József restaurátorral.