-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Filmbemutató és kiállítás a Városházán - Szent László emlékeket kutattak Erdélyben
A film televíziós bemutatója január 19-én szombaton, 19.50-kor lesz a Fehérvár Televízióban, ismétlés vasárnap 13.40-kor.
Újabb állomásához érkezett Vakler Lajos az Árpád-ház nagy királyait bemutató dokumentumfilmsorozata. Székesfehérvár és a Székesfehérvári Egyházmegye támogatásával a Fehérvár Televízió stábja Erdélyben járt, hogy ott Szent László nyomában haladva megmutassák, mennyire élő még ma is a hagyomány. A film operatőre Megyeri Zoltán, vágója Szentmiklósi Dávid volt. A filmet pénteken mutatták be a Városházán Simon Erika fotókiállításával együtt.
"Úgy gondoltam, hogy a Szent István-filmet folytatni kell, hiszen 2022-ben az Aranybulla nyolcszázadik évfordulója lesz. Körbejárjuk a Kárpát-medencét, ha úgy tetszik, az egykori nagy Magyarországot. Most Erdélyre került sor." - mondta el a dokumentumfilmről Vakler Lajos rendező-szerkesztő.
"Egyszerű volt a dolgunk, mivel gyakorta járunk Székelyföldön, és felfigyeltünk arra, mennyire élő még ma is náluk a Szent László-kultusz. Szent Istvánt elismerik, mint államalapítót, Szent Lászlót viszont legendának tekintik a mai napig. Kifejezetten legendákkal nem lehet foglalkozni egy filmben, hiszen nyilván nem gondoljuk komolyan, hogy a Tordai-hasadék úgy keletkezett, ahogy a legenda írja.." - tette hozzá Vakler Lajos.
A filmbemutató előtt Székesfehérvár polgármestere, Cser-Palkovics András köszönetet mondott az alkotóknak, akik vállalták a történelmi adósságot is törlesztő dokumentumfilm elkészítését.
"A Városháza Díszterme is arról a gazdag történelmi múltról árulkodik, ami ennek a városnak megadatott ennek rengeteg olyan személyiségével, aki nagyot alkotott, nem csak a város, hanem az egész nemzet érdekében. Szent László közülük is kiemelkedik. Szent István városában természetes, hogy Szent László emlékeit is ápoljuk, szép dolog, hogy egy fehérvári csapat azok után, hogy Szent Istvánról elkészített egy filmet, utánajárt, hogy Erdélyben milyen kultusza van Szent Lászlónak és ennek milyen emlékei vannak." - mondta el a film kapcsán Székesfehérvár polgármestere.
Az alkotás tizenhárom településen kalauzolja végig a nézőket, fókuszban a Szent László-legendát bemutató templomokkal és falfestményekkel.
Vakler Lajosék forgattak például a székelyderzsi és a gelencei templomban, melyek az Unesco Világörökség részei, illetve a filmben bemutatják a nagyváradi székesegyházat, mely Közép-Európa legnagyobb barokk temploma. A filmben csak egyházi személyek szólalnak meg: Gábor Zoltán katolikus pap, Kovács István, a sepsiszentgyörgyi unitárius egyházközösség közügyigazgatója. Valamennyi felekezet, vagyis a katolikus, a református illetve az evangélikus és a Székelyföldre jellemző unitárius is őrzi a Szent László-i hagyományt.
A bemutatót követően Smohay András művészettörténész beszélgetett Vakler Lajossal, a film szerkesztő-rendezőjével és Lángi József restaurátorral.