-
Vendégváró karácsonyi koncert
Vendégvárással egybekötött karácsonyi koncertet ad a Hungarikum együttes 2024. december 19-én a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban. Az eseményre az intézményben, elővételben lehet belépőt váltani.
2024.12.18. -
December Dvořákkal
Utolsó fejezetéhez érkezik a Vörösmarty Mihály Könyvtár 12 hónap – 12 zeneszerző című kvízjátéka. Ezúttal Antonín Dvořák cseh zeneszerző lesz a középpontban, a beküldési határidő 2025. január 5-e. A helyes választ adók könyvjutalmat nyerhetnek.
2024.12.18. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18. -
Lomtalanítás
Az Aranybulla Könytár adott otthont Tódor János verseskötetének bemutatójának. A kiváló újságíró ezúttal költői kvalitásait tátra elénk, Lomtalanítás című kötetében.
2024.12.17.
Finn-magyar kapcsolatok és a nemzeti identitás Arany János korában
Az irodalom, a finn nyelv és kultúra, valamint az Arany János alkotásai iránt érdeklődőket várták csütörtökön este a Vörösmarty Mihály Könyvtár Olvasótermében. Arany Jánosról a finnek – Arany János a finnekről címmel tartott előadást dr. Szíj Enikő, a nyelvtudományok doktora, az országos Magyar-Finn Társaság elnöke, akit Finnország 1985-ben Kalevala éremmel tüntetett ki.
Októberben egy egész napos finn témakörű napot szervez a Vörösmarty Mihály Könyvtár.
Finnország idén ünnepli függetlenségének 100. évfordulóját, amelynek központi témája az „Yhdessä – Együtt”. A finn nemzeti identitás kialakításában a két nyelv rokonsága fontos tényező volt, így a centenárium programjai közül több fókuszál erre a kapcsolatra. A másik jubileum egyik hazai emlékévünkhöz köthető: kétszáz éve született a magyar költészet központi alakja, a magyar nyelv utolérhetetlen mestere, Arany János, akinek költői eszmélése, egyéni hangjának kibontakozása éppen a Kalevala megjelenésének az idejére esik. Ahogy Szíj Enikő mondta, a 18 század végén voltak arra próbálkozások, hogy példaként tekintsünk-e a Kalevalára és Arany János is foglalkozott a gondolattal, hogy nemzeti eposzt alkosson. Az előadás során a finn-magyar találkozási pontokat, foglalta össze az előadó.