Fokozottabb APEH ellenőrzésre számíthatnak a vállalkozások

 A mintegy háromszázezer lezárt ellenőrzésben megállapított adókülönbözet nettó értéke 186 milliárd forint volt - közölte Szikora János, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal elnöke. Idén az egészségügyi reform megalapozása és a feketemunka visszaszorítására szolgáló egyéni járulékszámla bevezetése lesz az APEH egyik legfontosabb feladata. Azokat a területeket ellenőrzi idén fokozottabban az adóhatóság, ahol a vállalkozások hajlamosak az adózási szabályok megkerülésére - mondta Hajdú Miklósné főosztályvezető. Egyebek között kiemelt figyelemre számíthatnak az újonnan alakuló vállalkozások, a székhelyváltoztatók, az áfaminimalizálók, a nem valós költség- és jövedelemátcsoportosítást végrehajtó átszámlázók és a tartósan veszteséges cégek.

2006.01.31. 09:13 |

 A mintegy háromszázezer lezárt ellenőrzésben megállapított adókülönbözet nettó értéke 186 milliárd forint volt - közölte Szikora János, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal elnöke. Idén az egészségügyi reform megalapozása és a feketemunka visszaszorítására szolgáló egyéni járulékszámla bevezetése lesz az APEH egyik legfontosabb feladata. 

 Csaknem háromszázezer ellenőrzést zárt le az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) 2005-ben - jelentette be Szikora János, az adóhivatal elnöke. A jogerősen megállapított adókülönbözet nettó értéke hozzávetőlegesen 186 milliárd forint volt - ami huszonhat százalékkal több, mint az előző évben volt -, míg a szankciók összege harminchárom százalékkal, így 128 milliárd forintra emelkedett - tette hozzá. 

Megszűnik a munkáltatói adómegállapítás lehetősége 

 Az egészségügyi reform megalapozása és a feketemunka visszaszorítására szolgáló egyéni járulékszámla bevezetése az egyik legjelentősebb feladata idén az adóhivatalnak: minden foglalkoztató minden foglalkoztatottjáról havonta köteles bevallást adni, feltüntetve a jövedelemmel és annak közterheivel kapcsolatos adatokat. Egy mintegy ötvenezres adózói kör esetében először 2006. május 12-ei határidővel kell beadniuk bevallásukat. Ugyanakkor a jelentősebb kör esetében - ami magában fogalja a Magyarországon működő összes foglalkoztatót, mintegy 1 millió vállalkozást - 2007-től vezetik be. 

A jövőben több munkával számolnak az adóhivatali adómegállapítás (adam) kapcsán is: az adózók tavaly már választhatták a munkáltatói adómegállapítás helyett az adamot. 

 Tavaly mintegy tízezer ilyen nyilatkozat érkezett az adóhivatalhoz, viszont nagyobb növekedésre csak jövőre számítanak, amikor is megszűnik a munkáltatói adómegállapítás lehetősége. 

Fokozottabb ellenőrzésekre számíthatnak a vállalkozások 

 Azokat a területeket ellenőrzi idén fokozottabban az adóhatóság, ahol a vállalkozások hajlamosak az adózási szabályok megkerülésére - mondta Hajdú Miklósné főosztályvezető. Egyebek között kiemelt figyelemre számíthatnak az újonnan alakuló vállalkozások, a székhelyváltoztatók, az áfaminimalizálók, a nem valós költség- és jövedelemátcsoportosítást végrehajtó átszámlázók és a tartósan veszteséges cégek. Az APEH az idén sem feledkezik meg az építőipari vállalkozásokról és a számítástechnikai eszközöket forgalmazókról sem. 

 Szikora János elmondta: a kiemelt adónemekben, amelyek az összadóbevétel kilencven százalékát adják, tavaly 7,2 százalékkal többet fizettek be az adózók, míg a visszautalások összege tizenegy százalékkal emelkedett. Az APEH által kezelt bevétel tavaly 6631,9 milliárd forint volt, ami az államháztartás adójellegű bevételeinek 81 százaléka. 

Egyre jobban tért hódít az elektronikus adózás 

 Az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) hatálya alá 2005-ben mintegy kilencvenhétezren tartoztak. December végével mindössze százegy adózó jelentkezett ki e körből, ugyanakkor további tíz és fél ezren választották 2006-ra az eva szerinti adózást. 

 A 2005. október 1-jétől kiváltható startkártyát az év végig 10 863-an igényelték. Egyre jobban tért hódít az elektronikus adózás: 2005-ben az 5,2 millió adózóból, a csaknem tízmillió adóbevallásból 523 ezret interneten keresztül juttattak el a hivatalba, ezen belül a kormányzati ügyfélkapun keresztüli beadást több mint hatvanhatezren választották. 

 Az ellenőrzések száma 2003 óta folyamatosan csökken. Ez részben az adóhivatal alkalmazottainak számának, valamint a megváltozott ellenőrzési  koncepciónak köszönhető: kevesebb, de hatékonyabb ellenőrzésre törekszik a hivatal, aminek érdekében az elmúlt években új módszereket vezetett be (teamek, rapid csoportok, a vám- és pénzügyőrökkel közös ellenőrzések). Így a feltárt adókülönbözet folyamatosan nő; tavaly 26 százalékkal, 185,8 milliárd forintra. Az ellenőrzések hatékonyságát az is jelzi, hogy az egy ellenőrzésre jutó megállapítás összege 587,4 ezerről 709,3 ezer forintra emelkedett. A működő adózók hátraléka a 2004. évi 351,8 milliárdról 342,8 milliárd forintra csökkent.