-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Folytatódik a Somorjai Ferenc Kamarazenekari és Kórus Hangversenysorozat
Műsor:
Jean SIBELIUS: Rakastava op. 14 (1898)
Leoš JANAČEK: Smíšené sbory –
Nr. 1. Píšen v jeseni (1880)
Nr. 2. Kačena divoká (1885)
Nr. 3. Naše píseň (1890)
Gustav T. HOLST: I Love My Love
Ralph VAUGHAN-WILLIAMS: Linden Lea
Johannes BRAHMS: Liebesliederwälzer
Közreműködik:
Ars Oratoria Kamarakórus
Farkas Gábor zongoraművész
Lajkó István zongoraművész
A Somorjai-bérlet harmadik koncertjére a szerelem témáját körbejáró izgalmas programot állított össze az Ars Oratoria Kamarakórus. A műsort Jean Sibelius finn népi szövegekre 1894-ben férfikarra írott, majd 1898-ben vegyes karra átdolgozott, négy tételes Rakastava (A szerető) című, finom hangzású ciklusa indítja. Leoš Janáček egyéni hangú életműve a közép-kelet európai zenetörténet rendkívül értékes fejezete: ezúttal 1880 és 1890 között keletkezett három kórusműve, a Píšen v jeseni (Őszi dal), a Kačena divoká (A vadkacsa) és a Naše píseň (A mi dalunk) reprezentálja a morva népzene motívumait rendkívüli harmóniai és hangszínfantáziával feldolgozó muzsikáját. Gustav Holst nevét mindenekelőtt rendkívül népszerű nagyzenekari szvitje, A bolygók révén ismeri a közönség, jóllehet közel 200 kompozíciót számláló életművében a legkülönbözőbb műfajok képviseltetik magukat. Holst – akinek érdeklődése a hindu kultúrától az asztrológián át az angol népzenéig terjedt – 1916-ban jelentette meg Hat népdal című ciklusát, melynek ötödik száma (I Love My Love) egy cornwalli kelta dallam művészi feldolgozása. Holst diáktársa, Ralph Waughan-Williams szintén elmélyülten foglalkozott hazája népzenéjének és zenei múltjának kutatásával, műveivel tovább gazdagítva annak kultúráját – tevékenysége többek között Kodály Zoltán elismerését is kiváltotta. Magyarországon sajnos kevéssé ismert művészetét egy Edward-korabeli balladát megzenésítő, ifjúkori darabja, a finom polifóniájával a reneszánsz mestereket idéző Linden Lea képviseli.
A koncertet Johannes Brahms 1868/69-ben négy énekhangra, négykezes zongorakísérettel komponált, megjelenése után azonnal hatalmas sikert aratott, máig töretlenül népszerű Szerelmi dalkeringői zárják, melyek – bár elsősorban amatőr előadók számára, házi muzsikálás céljára készültek – a legmagasabb színvonalú vokális kamarazene nemes hagyományát folytatják. Az est karmestere Pad Zoltán Liszt-díjas karnagy, az Ars Oratoria Kamarakórus művészeti vezetője lesz. A muzsika mellé ezúttal is beszélgetés párosul, Kű Lajos válogatott labdarúgót Bősze Ádám, a Bartók Rádió műsorvezetője kérdezi.