-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Frissített távhőszabályozás - 2,2 milliárdos töbletteher a városnak
"A tegnap megjelent jogszabály új egyeztetési mechanizmust hoz létre a kormányzat és az önkormányzatok között, kifejezetten az energiaválság kapcsán! Ez egy nagyon fontos eredmény és egyben jó eszköz is lehet, hiszen a kríziskezelést sokkal hatékonyabbá teheti, ha annak dedikált fóruma és kerete van.
Városunk is megkapta tegnap az adatbekérésre vonatkozó levelet Balla György miniszteri biztostól, természetesen eleget teszünk a kormányzati igénynek, mind az adatokat, mind az intézkedési tervünket megküldjük a Miniszterelnökségnek.
Úgy vélem, hogy a felelősen eljáró nagyobb önkormányzatok már nyáron elkezdték a "válságmenedzsment-terv" elkészítését, ugyanakkor látni kell, hogy a több mint 3000 magyar település jelentős része nem rendelkezik olyan erőforrásokkal, apparátussal mint egy megyei jogú város, tehát számukra kifejezett segítség lehet, hogy van keretrendszer, ami szerint konkretizálhatják a saját intézkedési tervüket. Mindemellett, egy ilyen tervet minden önkormányzatnak, mindenképp el kellene készíteni, függetlenül attól, hogy a kormány erre kéri-e őket vagy sem, egyszerűen azért, mert ezt kívánja a helyzet, ez minden település érdeke és minden polgármester felelőssége.
Fehérváron az intézkedési tervünk véglegesítéséhez egy utolsó információ, a távhő díjainak önkormányzatokra vonatkozó szabályozása kellett. Ez a hétvégén megjelent, a döntéselőkészítő munka pedig ezzel az utolsó szakaszába ért. Mivel épületenként, intézményenként más-más technikai, fenntartási és jogi szempontok vannak, ezért ez nagyon aprólékos feladat.
A frissített távhőszabályozás szerint az önkormányzati intézményeknél alapdíj emelés nem történik. A hődíj jelentős mértékben, a tavalyi ár 11,6-szorosára emelkedik azonban, vagyis több mint tízszer annyiba is kerülhet egy épületünk távfűtése a tél során.
Összességében, ha éves viszonylatban ezzel az árral kalkulálunk, akkor mintegy 2,2 milliárd forintos többletterhet jelent ez városunknak. Ez nagyon jelentős tétel az áram, a gáz és az üzemanyag árának brutális drágulása mellett. A helyzet tehát komoly, a munka is az, amit el kell végezni ennek megoldására. Hozzáteszem: Az önkormányzatokra vonatkozó kvázi-ársapka jelentős, mintegy fél milliárd forint értékű állami segítséget jelent városunk intézményeinek ahhoz képest, ha a teljes piaci árat kellene fizetni.
Reményeim szerint az előkészítést a jövő hétre lezárjuk, a közgyűlés pedig várhatóan október 13-án, rendkívüli ülésen dönthet a teljes intézkedési csomagról. Természetesen részletesen beszámolok majd Önöknek a komplett tervezetről, amint az végleges formát nyert. Addig is, köszönöm eddigi türelmüket, tudom, a legtöbben már nagyon szeretnék konkrétumok alapján tervezni az életüket a télre, de pontosan a tervezhetőség miatt kell precíz, egyértelmű és következetes döntéseket hoznunk! Reménykedem persze abban is, hogy az árak csökkenni fognak valamelyest a következő időszakban, akár már a jövő év első negyedévében is, csökkentve ezzel az intézmények, valamint a vállalkozások távhődíját is."