Garanciavállalási kérdések a panelfelújítások kapcsán

 Sok fehérvári panelépület marad jótállási bankgarancia nélkül a hőszigetelés és az ablakcsere után. Bankgarancia nélkül a törvényben meghatározott jótállás vonatkozik a felújított társasházakra, mely komolyabb minőségi probléma esetén nem védi úgy a lakók érdekeit, mint a kivitelezési díj 5 százalékos visszatartása a jótállási időre. Orosz István önkormányzati képviselő levelet intézett a városvezetéshez, melyben arra vár választ, hogy milyen garanciális feltételeket vállaltak a kivitelezők a panelfelújítások esetében.
2009.07.30. 11:15 |
  Sok fehérvári panelépület marad jótállási bankgarancia nélkül a hőszigetelés és az ablakcsere után. Bankgarancia nélkül a törvényben meghatározott jótállás vonatkozik a felújított társasházakra, mely komolyabb minőségi probléma esetén nem védi úgy a lakók érdekeit, mint a kivitelezési díj 5 százalékos visszatartása a jótállási időre.
 
A bankgarancia azt jelenti, hogy díj ellenében a bank vállal jótállást az egyik fél fizetési kötelezettségének teljesítéséért a másik fél, így a lakók irányában. A teljesítési garancia mértéke a nettó vállalkozói díj 5 százaléka. A garancia nyújtásának módja pedig pénzügyi visszatartás, bankgarancia vagy biztosítóintézet készfizető kezességvállaló nyilatkozata vagy óvadéki bankbetét szokott lenni a nagyobb felújítások esetében. A Polgári frakció helyettes vezetője Orosz István, aki egyben a Városi Szolgáltatások Bizottságának elnöke levelet írt a városvezetéshez, hogy a panelprogram 2005-ös fordulójában több fehérvári épület maradt jótállási biztosíték nélkül.
 
 A vállalkozói garancia a nagyértékű panelfelújítások esetében kevés, miután a cégek jó része igen hamar megszűnik, és mire egy-egy probléma felmerül, a szervezet már rég nem létezik, így nem lehet érvényesíteni a jogokat.
 
A panelfelújításra vonatkozó garanciavállalásokról szóló írást természetesen folytatjuk.