Gázt adunk vagy fékezünk? – HR Fest Székesfehérváron

Több mint ötszázan vettek részt az országjáró HR Fest konferencián, amelynek csütörtökön Székesfehérvár adott otthont. Az előadók, kiállítók, meghívott szakemberek többek között arról szóltak, hogy a gazdasági helyzet és az inflációs környezet generálta erős kihívásokra milyen válaszokat adhatnak a foglalkoztatók, azaz, mint ahogy a címben is megfogalmazták: gázt adnak, vagy fékeznek?
2024.02.01. 13:15 |
Gázt adunk vagy fékezünk? – HR Fest Székesfehérváron

Harmadik alkalommal szervezték meg Székesfehérváron a HR Festet, ahol a munkaerőpiac legújabb kihívásairól tanácskoztak.

Az egész napos szakmai programon a munkaerővel és a munkahelyi kultúrával foglalkozó vállalati HR vezetők vettek részt, képviselve a város és a régió több tízezer munkavállalóját. A konferenciát indító, gondolatébresztő beszélgetésen a WHC Ltd. ügyvezetője, Berta Péter kérdéseire dr. Cser-Palkovics András polgármester válaszolt. A kiinduló pont az Egyensúly Intézet által készített településindex, amelynek alapján Székesfehérvár lett az első helyezett a megyeszékhelyek kategóriájában.

A polgármester szólt arról, hogy Székesfehérváron a gazdasági fejlődés mellett egy folyamatos városfejlesztés is folyik, ami egy csapatmunka eredménye. „Ez azonban további feladatokat ad a környezetvédelemtől, a közlekedés és a lakásépítés kérdésén át a megfelelő munkaerő biztosításáig. Abban is helyt kell állni, hogy a megfelelő egzisztencia biztosítása mellett – amely a mai fiatalok számára bárhol elérhető a világban – egy olyan város legyen Székesfehérvár, ahol a munkahelyen túl szinte minden jólléti szolgáltatás elérhető, legyen szó kultúráról, sportról, egészséges környezetről. Ha ebben tudunk fejlődni, akkor lesz maga a város versenyképes. Beleértve ebbe a gazdasági szereplőket és az önkormányzati szektort is.”

Dr. Cser-Palkovics András a munkaerőpiaci kérdés kapcsán elmondta, jelenleg ez adja a legnagyobb kihívást az élet minden területén.

A munkaerőhiány közös problémánk, amely jelentős kérdést vet fel a cégeknél, önkormányzati vállalatoknál, intézményeknél. Ennek egyik megoldása a cégeknél a külföldről érkező munkavállalók alkalmazása. Székesfehérváron két nagy vállalatnál 7-8 éve jelentek meg az ukrán munkavállalók, majd idővel a Fülöp-szigetekről érkezettek. A polgármester véleménye szerint sokkal nagyobb kihívást jelent a gazdagsági szereplők másik válasza: a technológiai fejlesztés, amely képzési feladatokat ad. Ebben van az önkormányzatnak is szerepe, amelyet a cégekkel közösen létrehozott Alba Innovárral oldanak meg okostanteremmel, képzésekkel, módszertanokkal, a jövő képzett szakembereiről a közép- és felsőfokú oktatásban gondoskodnak, de a ma munkavállalójának vállalnia, a munkaáltatónak pedig biztosítania kell a folyamatos képzést.

A beszélgetést követően több szekcióban folytatódott a program. Szó esett az egyének jóllétéről,  kiemelten azzal, hogy kit mivel lehet motiválni, mire van szükség a mentális és fizikális jólléthez, mi ebben az egyén és a szervezet felelőssége.

A növekedési fázisra koncentrálva a kkv-k, startupok tapasztalatairól, jógyakorlatokról hallhattak a résztvevők. A délutáni előadásokon az AI felé tettek egy kitérőt, megnézve, hogyan érinti ez a HR különböző területeit, hogyan lehet jól hasznosítani, milyen lehetőségeket ad és milyen tapasztalatok vannak már akár a toborzás, akár a szervezetfejlesztés vagy a coatching területén. A kiállítótérben a résztvevők bemutatták szolgáltatásaikat, és különleges programokkal várták az érdeklődőket.

Gazdaság

  1. XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj

    A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman,  Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is. 

    2024.11.22.
  2. Openhouse iroda nyílt

    Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.

    2024.11.22.
  3. Hackaton győztesek

    24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.

    2024.11.16.
  4. 3. Harman Hackathon

    24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.

    2024.11.15.