Gondoljuk újra közösségi tereinket! – középiskolások versenyével zárult a projekt

A KDRIÜ arra hívta fel a Székesfehérváron tanuló középiskolás diákokat, hogy segítsenek újragondolni azokat a helyeket, ahol délutánonként a szabadidejüket töltik. A diákoknak videóban kellett bemutatni, hogy melyik közösségi teret alakítanák át, milyen elemekkel. A verseny győztese a Vitál Club csapata lett.
2021.04.21. 17:16 |
Gondoljuk újra közösségi tereinket! – középiskolások versenyével zárult a projekt

Online térben versenyeztek ötleteikkel a fehérvári középiskolások

"A fehérvári középiskolákban tanuló diákokat arra kértük, hogy rövid videókban ötleteljenek arról, hogyan lehetne használhatóbbá tenni számukra a közösségi tereket Fehérváron. Jelenleg három olyan közösségi tér van a városban - a Haleszban, a Rózsa ligetben és a Királyok Parkjában - ahol smart elemek vannak. A diákok nagyon kedvelik ezeket és ezekhez hasonló megoldásokban gondolkodnak" - mondta el a projektről Dr. Baráth Gabriella, a KDRIÜ tanácsadója, aki szólt arról is, hogy 600 válasz érkezett a diákoktól, ezekből kiderül, hogy a fehérvári középiskolások szívesen használják a közösségi tereket és fontos számukra, hogy ezek közelében legyen szolgáltatás is. "Sok helyről kiszorult ez a korosztály, ezért is fontos, hogy legyenek olyan funkciójú terek, ahol szívesen látják őket, ami kifejezetten nekik van címezve" - fogalmazott. 


Szerdán az online térben tartották meg a Gondoljuk újra közösségi tereinket! projekt záró rendezvényét, ahol fehérvári középiskolások pályamunkái versenyeztek. A három fős zsűri tagjai között volt Lantay Attila, Székesfehérvár főépítésze, Gallai Máté, a Kuube startup alapítója, és Szépvölgyi Ákos, a Közép-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. (KDRIÜ) ügyvezető igazgatója. A csapatok rövid videók bemutatásával ismertették terveiket a város közösségi tereinek újragondolására, két pályamunka a Gyümölcs utcai a Nemes Nagy Ágnes leánykollégium előtti teret tervezte át, egy pedig a Csónakázó tó megújulását mutatta be. 

A terek újragondolását célzó ötletverseny győztese a Vitál Club csapata lett

Lantay Attila zsűrielnöke értékelésében kiemelte, hogy mindhárom tervvel elégedettek voltak, mind a fiatalok lelkesedése, mind pedig térhasználata, térfelfogása érett terveket szült és a három csapat háromfajta utat választott. 

A harmadik helyen a bútorépítészeti irányt képviselő "Imposztor Molylepkék" csapata végzett, akik otthonossá tették a Nemes Nagy Ágnes leánykollégium előtti teret, jó alapgondolatokat felvetve. 

Második lett a versenyen a Szupertrió csapata, akik szintén a Nemes Nagy Ágnes leánykollégium előtti teret töltötték meg élettel a meglévő funkciókból kiindulva: a jelenlegi szökőkutat újragondolva terveztek új közösségi teret.

Az első helyen a Vitál Club csapata végzett, akik a Csónakázó tó újrahasználatát hozták létre, aktivitásuk nem csak a sportra terjedt ki, hanem a tárgyiasult kultúrát is újrafogalmazták: rendkívül kreatív megoldásokkal építették meg közösségi tereiket, többek között raklapbútorok felhasználásával.

A projekt keretében elkészült egy app is, az Alba Public Places ITT tölthető le!

A projektzárón elhangzott, hogy Gallai Máté startupjának Kuube okospadját a tervek szerint Székesfehérváron is kipróbálhatjuk majd a Királyok parkjában. Gallai Máté elmondta, hogy eredetileg arculattervezéssel és nyomdatechnikával foglalkozott, és csak nagyjából öt évvel ezelőtt váltottak - szinte a semmiből - az okos utcabútorok fejlesztésére.

"Mostanra szinte nincs olyan afrikai ország, ahonnan ne kaptunk volna megkeresést, sőt, Kazahsztánból, Indiából, a Maldív-szigetekről is érkezett már komoly érdeklődés a padjaink iránt" – mondta az alapító. A Kuube padok már ma is számos helyen megtalálhatóak, van belőlül Óbudán, Várpalotán, Balmazújvárosban és a Balaton mellett többek között Horvátországban és Izraelben is találkozhatunk a magyar okospaddal. 

Városfejlesztés

  1. Iskolafelújítás a megvalósulás útján

    A konkrét megvalósulás útjára lépett a Székesfehérvári Szakképzési Centrum komplex projektje, amelynek során 6,4 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével újul meg a centrum hat intézménye. A Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskolában tartott tájékoztatón nem csak a közel 13 ezer iskolabútor beszerzéséről esett szó, hanem az iskolák épületfelújításának és eszközbeszerzéseinek részleteiről is.

    2024.12.18.
  2. Megnyílt a szárazréti bölcsőde

    Új, 28 férőhelyes bölcsőde épült a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós és hazai támogatás, továbbá közel 19 és fél millió forint önkormányzati hozzájárulás segítségével. A Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény pénteken ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit.

    2024.12.13.
  3. Új iskolabútorok

    Új iskolabútorokat kaptak mintegy 850 millió forint értékben a Székesfehérvári Szakképzési Centrum fenntartásában működő intézmények. A technikumokba összesen 12.810 darab bútor – székek, asztalok, szekrények – érkeztek. A hat iskolában megvalósult beruházásról sajtótájékoztatón számoltak be a Váci Mihály Technikumban, ahol be is mutatták az új, színes berendezéseket.

    2024.12.10.
  4. Megújul a könyvtár

    Mintegy 370 millió forintból újulhat meg a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermi épülete. Egy patinás épület nyeri vissza régi fényét, az épületen belül pedig új programokkal is készülnek – osztotta meg a jó hírt közösségi oldalán dr. Cser-Palkovics András polgármester.

    2024.12.10.