Gyönyörű mestermunka, egy székesfehérvári gótikus kehely szerepel a Magyar Posta karácsonyi bélyegén

A Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum egyik rendkívül értékes tárgya, egy XV. századi gótikus kehely fotója szerepel a Magyar Posta idei karácsonyi bélyegén. Ehhez képeslapot és borítékot is készíttetett az Egyházmegyei Múzeum, amelyek megvásárolhatók a Barátok Boltjában.
2024.12.16. 10:15 |
Gyönyörű mestermunka, egy székesfehérvári gótikus kehely szerepel a Magyar Posta karácsonyi bélyegén

Székesfehérvárhoz kapcsolódó különleges képeslappal és a hozzá illő bélyeggel kívánhatunk áldott, békés karácsonyt idén.

A Magyar Posta a 2024-es karácsonyi jókívánságok postára adásához bocsátotta ki azt a bélyeget, amelyen a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum tulajdonában lévő, XV. századi gótikus stílusú kelyhet díszítő Krisztus születése dombormű látható.

A XV. századból származó aranyozott ezüst gótikus kehely Jankovich Miklóstól (1772–1846), a híres műgyűjtőtől származik, és Prohászka Ottokár székesfehérvári püspök restauráltatta a saját költségén, majd a székesfehérvári szemináriumnak adományozta. A püspök nagylelkű gesztusa a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum gyűjteménye megalapításának tekinthető, ami az ország első egyházmegyei gyűjtőkörű múzeumaként 1938-ban nyílt meg.

A kehely kosarán egymásba kapcsolódó kör alakú mezőkben Jézus életének jelenetei láthatók. Az angyali üdvözletet, Krisztus születése és a háromkirályok imádása, ezután Jézus keresztvitele, a sírjában álló halott Krisztus, majd a kezével a feltámadt Úr oldalsebét érintő hitetlen Szent Tamást ábrázoló jelenet zárja a domborművek sorát. A bélyegen szereplő Krisztus születése ábrázolást Szent Brigitta (1303–1373) látomása alapján jelenítette meg az ismeretlen ötvös. A földön fekvő meztelen gyermeket, Jézust, Szűz Mária és Szent József térdelve imádják, körülöttük angyalok énekelnek, a jelenet bal felső sarkában pedig felhők között jelenik meg a Mennyei Atya. Az 50 bélyegképet tartalmazó nyomdai ív felső ívszélét vonalkód, további felületeit magyar, angol, német és francia nyelvű ünnepi feliratok teszik érdekesebbé.

A bélyeghez képeslapot és borítékot is készíttetett az Egyházmegyei Múzeum, amelyek a borítékkal és a bélyeggel együtt megvásárolhatók a Barátok Boltjában (Lakatos utca 7.).