Gyulai István Memorial - Atlétikai Magyar Nagydíj július 8-án Fehérváron

2014.05.13. 08:12 |
Negyedik alkalommal rendezik meg a magyar és nemzetközi atlétika nagyhatású, legendás alakja, a sportriporterként is kiemelkedő Gyulai István emlékére a nemzetközi atlétikai viadalt. A Gyulai István Memorial idén először nem Budapesten lesz - a fehérvári Bregyó-közi atlétikai centrumban láthatja majd a közönség a számos klasszis versenyzőt. Ezt kedd délelőtt jelentették be hivatalosan Budapesten. A sajtótájékoztatón jelen volt dr. Cser-Palkovics András polgármester, a verseny szervezői képviseletében pedig Gyulai Márton és Spiriiev Attila sportigazgató.

Elhangzott az is, hogy az augusztusi Országos Bajnokságnak, valamint szeptemberben a csapatbajnokság országos döntőjének is Székesfehérvár ad majd otthont.
Gyulai István fia, Gyulai Márton felelevenítette a három évvel ezelőtti kezdeteket.
"Olyasmit akartunk megvalósítani, ami korábban nem volt. Történelmi teljesítmények, sztárok, rengeteg néző... Sikerrel jártunk, hiszen rögtön első ízben Asafa Powell kétszer futott 10 másodpercen belül 100 métert a Puskás Stadionban, a következő évben pedig frissen koronázott olimpiai bajnokok sora vett részt a viadalon. Jelenleg 14 Gyémánt Liga-verseny van a legnagyobb sorozatban, ezt a nemzetközi szövetség World Challebge sorozata követi, majd kontinensenként prémiumversenyek - ezeket a Gyulai Memorial követi. A rangszámok alapján tavaly a 20. legjobb verseny volt a miénk, ami kiemelkedő. Már nem kell bemutatkoznunk, már azt kérdezik tőlünk, mikor lesz éshol a következő."
Utóbbi kérdéssel kapcsolatban már Cser-Palkovics András beszélt:
"Óriási megtiszteltetés a városunknak, hogy július 8-án megrendezhetjük a Gyulai István Memorialt. Köszönöm a szervezőknek, a Gyulai-családnak, hogy bíznak bennünk, ennek a bizalomnak kívánunk megfelelni. Néhány hete adtuk át a Bregyó-közi létesítményt, amely az utánpótlásnak és a szabadidő sportnak is helyt ad, de túl ezen a szakemberek alkalmasnak tartják nemzetközi versenyek lebonyolítására is. Ezt bizonyíthatjuk most. Egy sportjára joggal büszke város számára is kiemelkedő lehetősége ez, hiszen Székesfehérvár soha nem renezhetett ilyen rangos atlétikai versenyt. Néhány nappal a Gyulai Memorial után az öttusa EB-t is itt rendezzük, nagyon komoly vizsga előtt állunk. Jó hangulatú, jól szervezett versenyen szertetnénk vendégül látni a mezőnyt, a külföldi klasszisokat és a köznséget."
Spiriev Attila sportigazgató a verseny programjáról beszélt, amely évről évre egyre bővült. Idén is, hiszen először a női kalapácsvetés is bekerült a műsorba.
"Új helyszínen rendezzük a versenyt, ami óriási kihívás és felelősségteljes feladat. Egy város adja a nevét a rendezvényhez, szeretnénk méltók lenni hozzá. Korábban olyan világklasszisok léptek fel ezen a viadalon, ami most is kötelez, de később fogjuk a pontos névsort nyilvánosságra hozni. Komoly tárgyalásokban vagyunk jelenleg is, nagyon sok világsztárt szeretnénk Fehérvárra hozni. Ami biztos: ennyi versenyszámot, mint idén, még nem rendeztünk. Rengeteg futó szám lesz mindkét nem versenyében, 100 métertől 3000-ig, sík- és gátfutás is.A női kalapácsvető világsorozat most először került be a programba. Cél a legjobb magyar atléták számára is a versenylehetőség biztosítása, emellett a fiatalok közül is sokan megmérethetik magukat, szerencsére az utánpótlásunkban vannak nagyszerű tehetségek. Két hagyományunk is van: a legjobb eredményt elérő atléta megkapja a dr. Spiriev-Bozsidár Trófeát, ezt eddig igazi világklasszisok kapták, például Jason Richardson, a 110 gát világbajnoka. A másik hagyomány pedig a "Te mennyit tudsz százon?" versenyünk, amelyen bárki igazi profi körülmények között mérheti le gyorsaságát a klasszikus sprint távon. Ezek idén sem maradhatnak el."
A sportigazgató hozzátette, hogy mivel - ez is hivatalos már - az augusztus eleji felnőtt bajnokságot, amjd a szeptemberi összetett-bajnokság döntőjét is a Bregyóban rendezik, Székesfehérvár a magyar atlétika fővárosa lesz ebben az évben...
A Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíjjal a 80-as évekből jól ismert, nemzetközi jelentőségű Budapest Nagydíj hagyományainak a felelevenítése volt elsődleges cél. Az első, 2011-es esemény sikere után 2012-ben a Nagydíj bekerült az augusztus 20-i nemzeti rendezvény programsorozatába, illetve az eseményünkön tartották a magyar olimpikonok hivatalos köszöntését is – a helyszínre kilátogató közel 20 000 néző előtt.

2013-ban a névadó Gyulai István – az egyik legismertebb magyar sportriporter és sportdiplomata - 70. születési évfordulójára emlékeztünk; az eredmények pedig magukért beszélnek. A tavalyi esemény az All-Athletics.com internetes portál – amely az IAAF Gyémánt Liga hivatalos statisztikai partnere – értékelése szerint a világ közel 700 rangsorolt, egynapos, illetve meghívásos versenyei közül az igen előkelő 20. helyen végzett. A Nagydíjat csak a legrangosabb atlétikai sorozat, a Gyémánt Liga 14 versenye; illetve az IAAF World Challenge sorozat néhány állomása előzte meg. A Gyulai István Memorial ezen felül minden kontinentális „prémium” illetve „classic” kategóriás versenyt maga mögé utasított.

Az eddigi három versenyen számtalan jelentős eseménynek lehettünk szemtanúi. 2011-ben a jamaicai Asafa Powell kétszer is tíz másodpercen belül futott száz méteren, ezzel Magyarországon először állt meg a stopperóra 10 másodperc alatt a 100 méteres távon. De büszkén tapsolhattunk Pars Krisztián kalapácsvető, és Kővágó Zoltán diszkoszvető győzelmének, Deák Nagy Marcell 400 méteren elért második, illetve a 800-on induló Kazi Tamás harmadik helyének is.

2012-ben Pars Krisztián duplázott, 79.74 méteres dobással nyerte meg a Gyulai István Memorial kalapácsvetés számát. A Nagydíj másik nagy sztárja, a négyszeres olimpiai és ötszörös világbajnok Sanya Richards-Ross 200 méteren diadalmaskodott; férfi 3000 méteren a kenyaiak különversenyét pedig az akkor 19 éves Caleb Mwangangi Ndiku nyerte 7:35.41 perccel, mely a leggyorsabb Magyarországon elért eredmény volt ezen a távon.

2013. július 10-én, a harmadik Gyulai István Memorial - Atlétikai Magyar Nagydíjon valamennyi földrész képviseltette magát, a 40 ország 230 versenyzője között pedig nyolc olimpiai bajnok, négy világ- és két Európa-bajnok volt. Carmelita Jeter, a női 100 méter világbajnoka szenzációsan futva nyert 11.07 másodperces eredménnyel, míg férfi 200-on a fiatal jamaicai tehetség, Warren Weir 20.01 másodperc alatt ért célba - Magyarországon ezt a távot ilyen gyorsan még senki nem teljesítette. Férfi 110 gáton a jamaicai bajnok, Andrew Riley nyert, a szám két magyar érdekeltje közül pedig Baji Balázs 13.45-tel, egyéni csúcsától egy századdal elmaradva a negyedik lett. A hazai nézők természetesen a férfi kalapácsvetést várták a legjobban, amelyben a londoni bajnok, Pars Krisztián olyan riválisokkal küzdött meg, mint a 2008-as olimpiai győztes Primoz Kozmus, vagy a 2000-es ötkarikás bajnok lengyel Szymon Ziolkowski. Pars már az első dobásától kezdve vezetett, de legjobbját a negyedik sorozatban érte el, ekkor 80.73 méterig hajította a kalapácsot, megdöntve saját, 2012-ben felállított 79.74 méteres versenycsúcsát.