Habán kerámiákról tartanak előadást a Múzeumban

Csütörtökön folytatódik A Kárpát-medence kerámia művészete című előadássorozat a Múzeumban. Vörösváry Ferenc kutató, néprajzi gyűjtő ezúttal a habánok és a poszthabánok ónmázas edényeit, tárgyait mutatja be. A csütörtökön délután fél 5-kor kezdődő rendezvényre ingyenes lesz a belépés, mindenkit szeretettel várnak!
2017.02.28. 15:48 |
Csütörtökön folytatódik A Kárpát-medence kerámiaművészete című előadássorozat a Múzeumban. Vörösváry Ferenc kutató, néprajzi gyűjtő ezúttal a habánok és a poszthabánok ónmázas edényeit, tárgyait mutatja be. A csütörtökön délután fél 5-kor kezdődő rendezvényre ingyenes lesz a belépés, mindenkit szeretettel várnak!
A Kárpát-medence kerámiaművészete előadássorozat következő programja a habánok és poszthabánok alkotásaival foglalkozik. Vörösváry Ferenc március 2-án, csütörtökön fél 5-kor várja az érdeklődőket a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. Vörösváry Ferenc szenvedélyes gyűjtőként, mint nyugdíjas gépészmérnök vált a kerámiaművészet kutatójává. Több mint 80 múzeum és számos magángyűjtő közreműködésének köszönhetően válhatott közkinccsé a gyűjtés anyaga egy könyvsorozat formájában, a magyar népi és polgári kultúrának az értékeit bemutatva.
 
A habánok az anabaptizmusból keletkezett keresztény vallási csoport, amelynek Magyarországon letelepült közösségei a 16. század végétől készítettek fehér, ónmázas edényeket. Érdekesség, hogy akkoriban ők értettek egyedül a fajansz készítéséhez Európának ezen a táján. Általában tejfehér, majd később kék alapszínű kulacsot, hasas kancsót vagy talpas tálat, tányért készítettek, de megtalálhatók tárgyaik között a kisebb boros- és pálinkás hordók vagy a kézmosók is. Jellegzetes díszítő motívumuk a szarvas és az épületcsoportokat ábrázoló elemek. A rendezvényre a belépés ingyenes, szeretettel várják az érdeklődőket!