Hagyomány és újdonság találkozása – a felújított Tópartiban nyílt meg a 14. Őszi tárlat

„Közöttünk” címmel nyílt meg a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium hagyományos Őszi tárlata, amelyen ezúttal az egyetemen tanuló, vagy azt már elvégzett, egykori tópartisok alkotásait láthatja a közönség. Az idei tárlaton elsősorban a design, formatervezés műfajában láthatók igen színvonalas alkotások.
2024.10.15. 19:56 |
Hagyomány és újdonság találkozása – a felújított Tópartiban nyílt meg a 14. Őszi tárlat

„Kettős ünnep a mai, hiszen fennállásának 35. évét ünnepli az iskolánk, ami csodálatosan megújult, újjászületett. Így aztán arra gondoltunk, hogy egy olyan kiállítást kellene az idei, immár 14. Őszi tárlat keretében megvalósítani, amely visszatekint, de közben a jövőt is mutatja. Ezért a „Közöttünk” című kiállításon azoknak a kedves, régi diákjainknak a munkái láthatóak, akik az egyetemeken viszik tovább a Tóparti jóhírét, vagy akár már neves művészekké váltak, ám akiket mégis a magunkénak mondhatunk.” – fogalmazta meg a különleges tárlat üzenetét dr. Vizi László Tamásné, a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium főigazgatója, aki szerint a tárlat célja nemcsak a gyönyörködtetés, hanem a továbbfejlődési utak, lehetőségek megmutatása a művészeti tanszakon kiváló művésztanárok iránymutatásával most tanuló diákoknak.

A hagyományokhoz hűen idén is Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András nyitotta meg a tárlatot, az ünnepségen a diákokon, művésztanárokon kívül részt vett Török Szabolcs, a Székesfehérvári Tankerületi Központ igazgatója is. A város polgármestere köszöntőjében kedélyesen bevallotta, a középiskolában a mákgubó lerajzolása meghaladta a képességeit, ám tanárainak köszönhetően ma is nagyon szeret kiállításokra járni, mert megmutatták neki az alkotás szépségét. Kiemelte, a gimnázium nemcsak a város, hanem a tágabb térség meghatározó intézménye is, hiszen nagyon sok nem Székesfehérváron élő diák tanult, tanul itt. Felidézte a 2023-as Őszi tárlatot, amikor a gimnázium épületének felújítása miatt a Városháza fogadta be az alkotásokat. „A Városházára érkező kirándulócsoportok nagy érdeklődéssel fogadták a kiállítást, mi pedig nagy élvezettel mutattuk be – nem szakemberként – ezeket a gyönyörű alkotásokat. Persze, azért nagyon örülünk annak, hogy idén visszatérhetett a kiállítás az igazi életterébe, a most már megújult iskolaépületbe.”

Székesfehérvár polgármestere beszédében érintette a mesterséges intelligencia fejlődésével együttjáró kérdéseket is, leszögezve, hogy habár a gépek ma már csodálatosnak tűnő képeket is tudnak alkotni, a lélek, az emberi kapcsolatokhoz kötődő érzések azonban mindig hiányozni fognak ezekből a termékekből. „Ezért nagyon fontos, hogy mi történik egy iskolában, hogy emberséget is kapnak-e ott a fiatalok, s kialakulnak-e azok a kapcsolatok, amelyek sokkal, de sokkal fontosabbak lesznek a technikai eszközöknél!” – emelte ki dr. Cser-Palkovics András a legfontosabb üzenetet.

Végvári Beatrix, a gimnázium művésztanára egyébként már júniusban elkezdte a tárlat szervezését, hiszen nem egyszerű az olykor már Budapesten, Pécsen tevékenykedő, egykori diákokat elérni. Az idei tárlaton elsősorban a design, formatervezés műfajában láthatók igen színvonalas alkotások, így például megnézhetjük a budapesti vizes világbajnokság arculati elemeit tervező Graphasel Stúdió két „tópartis” munkatársának, Pintér Jánosnak és Eisenberger Rékának a munkáit. Láthatjuk Kaviczki Vanda bőrhulladékok felhasználásával készült cipőit (pontosabban azok fotóit), de a Bőrgyár épületének revitalizációjára készített terveket is Házi Andrea „tollából”. Tiszaváry Fanni kerámiatervező alkotásai ugyancsak a tárlat különleges színfoltjának számítanak, aki pedig festményekre kíváncsi inkább, az gyönyörködhet például Jakatics-Szabó Veronika vagy Szabó Noémi csodálatos képeiben is.