-
Új bemutatóra készülnek
A Székesfehérvári Balett Színház 2024. november 22-én, a Vörösmarty Színházban mutatja be legújabb produkcióját, a Tűzmadár című balettet. A darab egy történelmi jelentőségű balett, amit elsőként Mihail Fokin koreográfiájában, a Szergej Gyagilev által alapított és vezetett, világhírű Orosz Balett Társulat mutatott be 1910-ben. Azóta számos koreográfust megihletett Igor Stravinsky elementáris erejű, sodró lendületű, varázslatos zenei világa.
2024.11.05. -
Halottak napi hangverseny
A Szent István-székesegyházban tartotta hétfőn este az Alba Regia Szimfonikus Zenekar hagyományos Halottak napi hangversenyét. A koncerten többek között Niccolò Jommelli 1756-ban komponált Requiem című műve csendült fel énekes szólisták és a vegyeskar közreműködésével.
2024.11.05. -
Könyvtáros szakmai nap a VMK-ban
A vármegye könyvtárosai számára szerveztek továbbképzést a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermében. A résztvevők előadásokat hallhattak, és átadták az év szakmai elismeréseit, köztük a Tóth György Emlékérmeket is.
2024.11.04. -
Ökumenikus megemlékezés
A Béla úti temetőnél tartották a hagyományos „Vigasztaló szó a gyászban és emlékezésben” ökumenikus megemlékezést Székesfehérváron, ahol a résztvevők mécsesek gyújtásával emlékeztek elhunyt szeretteikre.
2024.11.04.
Zenetörténeti kuriózum csendült fel a szimfonikusok Halottak napi hangversenyén
A hagyományos Halottak napi hangversenyen fehérvári kórusok és szólisták közreműködésével csendültek fel részletek Niccolò Jommelli 1756-ban komponált Requiem című művéből.
A 2024/25-ös Ünnepi sorozat nyitókoncertjén ismét izgalmas zenetörténeti kuriózummal várta a zenebarátokat az Alba Regia Szimfonikus Zenekar: a Szent István-székesegyházban megrendezett hangverseny műsorában a 18. századi nápolyi iskola fontos mestere, az 1714 és 1774 között élt Niccolò Jommelli zenéjét hallhatták az érdeklődők. A zeneszerző az opera-műfajban aratta első jelentős sikereit, majd az 1740-es évek elejétől az egyházzene területén is figyelemre méltó alkotásokkal jelentkezett: többek között az 1756-ban Württembergben készült Requiem-mel, amely a Mozart előtti időszak egyik legjelentősebb darabja a gyászmise műfajában. Az énekes szólistákra, vegyes karra és zenekarra szánt mű a szólószakaszokban az olasz opera bel canto varázslatos dallamvilágát, a kórustételekben a Musica Sacra hagyományos, ellenpontos szerkesztésű, „szigorú” stílusát reprezentálta.
A hangversenyen Pad Zoltán Liszt-díjas karnagy vezényelt, a szólisták Tillai Csilla, Bárány Péter, Orosz Balázs és Borkai Ákos voltak. Az esten közreműködött a fehérvári Alba Regia Vegyeskar, az Ars Musica Kórus és a Primavera Kórus.