-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Hartyányi Judit, Magyarné Tima Zsuzsanna és Endl László a „Zenei nevelésért” díj idei kitüntetettjei
Zeneszerető követőkben él tovább Mihályi Gyuláné Eszti néni emléke
A Zenei Nevelésért Alapítványt 2007-ben Mihályi Gyuláné Eszti néni emlékére hozták létre gyermekei. Eszti néni Székesfehérvár zenei életének egyik mozgatója, szervezője és aktív résztvevője volt, emléke máig tovább él a zeneszerető és zenét oktató követőkben. A 2023-as ünnepi koncert résztvevői ízelítőt is kaphattak ebből, hiszen volt tanítványok – ma a fehérvári zenei élet fontos szereplői – és az ő tanítványaik is színpadra léptek kedden este a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban.
Az emlékhangverseny a Zenei Nevelésért Alapítvány Kodály-dallamok alapján összeállított fanfárjával indult.
Immár 12. alkalommal rendeznek Eszter-naphoz kapcsolódva ünnepi hangversenyt – idézte fel Kneifel Imre, az Alapítvány elnöke köszöntőjében. „Ilyenkor a figyelem azokra a zenepedagógusokra, zenét pártoló és tanító szakemberekre irányul, akik sok éve végzik nemes hivatásukat városunkban. Azt kívánom mindenkinek, hogy hallgassák az itt felsorakozó gyermekeket, fiatalokat – akik mind kapcsolódnak az est folyamán díjazott pedagógusokhoz – olyan igaz örömmel, amilyen szeretettel ők készültek a koncertre, és jutalmazzák tapssal szép éneküket, muzsikájukat.”
Székesfehérvár Önkormányzata képviseletében Lehrner Zsolt alpolgármester köszöntötte a résztvevőket. Mint mondta, minden városban megvannak azok az elődök, akikre büszkék lehetünk. Székesfehérvár zenei élete számára ilyen kincs Mihályi Gyuláné Eszti néni, aki a kodályi gondolatok mentén haladva szerettette meg rengeteg fiatallal és felnőttel a zenélés örömét, elindítva városunk első ének-zenei általános iskoláját is. „Nagyon fontos missziót teljesít az Alapítvány, amelyet Mihályi Gyuláné két gyermeke – lánya dr. Rosner Gyuláné Marianna és fia dr. Mihályi Gyula – hozott létre. Őrzik a lángot, segítik továbbvinni az Eszti néni által is képviselt értékeket, átadva a zene szeretetét és közösségteremtő, illetve -megtartó erejét.” – hangsúlyozta az alpolgármester, hálát adva az ünnepi hangversenyért és a város gazdag zenei, kulturális életéért.
2009-ben alapították meg a Székesfehérvár Zenei Nevelésért Díjat. Az Alapítvány által adományozott elismeréssel elsősorban azoknak a szakembereknek mondanak köszönetet, akik az ifjúság zenei nevelésében kiemelkedő munkát végeznek.
A Zenei Nevelésért Díj egyik kitüntetettje 2023-ban Hartyányi Judit, a Zenei Nevelésért Alapítványt korábbi elnöke, zenepedagógus, karnagy. Méltatásában Brájer Éva, Székesfehérvár kulturális tanácsnoka megtiszteltetésnek nevezte, hogy az ő szavai kíséretében adják át az elismerést, és személyes emlékeit is felelevenítette, amikor kisdiákként találkozott az akkor egykori alma materében tanító karnaggyal, aki több kórust is vezetett. „Abban egészen biztos vagyok, hogy azokon az alkalmakon, amikor kórusommal felléptem Mihályi Eszti néni vagy Somorjai tanár úr vezényletével, többször is láttam Őt karvezetőként. Hogy láttam Őt, igen megfogott. Szinte tűpontosan ugyanazzal az érzéssel, mint Kodály Zoltán fotója előtt állva vagy Eszti néni láttán. Megnyerő, kedves arc. Mögötte azonban egy szálfaegyenes emberi tartás, erőszakmentes, de nagyon is erőt sugárzó határozottság, egyenes jellem sejlik föl.” Mint elhangzott, Hartyányi Judit a Kodály program vendégtanáraként a világ számos országában oktatott. Társelnöke a Magyar Kodály Társaságnak, a Nemzetközi Kodály Társaságnak alelnöke és tagja a Bárdos Társaságnak. Számos nemzeti és nemzetközi kórusversenyen zsűrizett. Elnöke a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége Művészeti Bizottságának, tagja a KÓTA elnökségének, karvezetést tanított a Liszt Ferenc Zeneakadémián. Egy méltatásban felsorolni teljességében egy életnyi zeneművészeti életutat szinte lehetetlen. Érzékeltetni a mennyiségben rejlő művészi minőséget, igényességet sem egyszerű – hangsúlyozta Brájer Éva, a számos elismerés között a város Pro Civitate díját is kiemelve. „Találkozása a fehérvári Ének Zenei Általános Iskola első induló osztályának diákjaként a Kodály-módszerrel, Mihályi Gyuláné Eszti néni és Pakodi Ferencné Klári néni tanárnőkkel, megpecsételte az életét. Örök hűséggel, örök szenvedéllyel, Kodály Zoltán tanításának, módszertanának, nagyköveteként a világ számos pontján erősítve országunk zenei hírnevét.
Kedves Judit! Sosem feledkeztél meg róla honnan indultál, gyökereid fontosak számodra. Hazajöttél, hogy a Zenei Nevelésért Alapítvány elnökeként segítsd városodat, ezzel magasabb rangra emelve az Alapítvány küldetését. Engedd meg nekünk, fehérváriaknak, hogy büszkék legyünk rád. Csak remélni tudom, érzed mélységes tiszteletünket, szeretetünket.” – fogalmazott a város kulturális tanácsnoka.
A Székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója, Király István és igazgatóhelyettese, Miklós Laura, azaz egykori tanítványai köszöntötték zenei produkciójukkal az idei év másik kitüntetettjét. Magyarné Tima Zsuzsanna – 2020. évi nyugdíjba vonulását megelőzően – 1987-től tanította a város és ezen belül a Székesfehérvári Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola zene iránt érdeklődő fiataljait. Az intézmény szolfézstanáraként és igazgatóhelyetteseként jelentős szerepet vállalt a zeneművészeti szakgimnázium megalapításának előkészítésében. Az óvodáskorú gyermekek zenei nevelésének támogatására létrehozta a Zenede Bábszínházat, mely évekig több ezer kisgyermek számára tette lehetővé a hangszerek és zeneművek megismerését játékos formában. Bizonyítandó, hogy a zene valóban mindenkié, „Egy szem gyümölcs” címmel jótékonysági hangversenyeket szervezett állami gondozásban élő gyermekek részére.
„Megalakulásától 2020-ig a Zenei Nevelésért Alapítvány kuratóriumi tagjaként tevékenykedett, az évenkénti hangverseny szervezésében folyamatosan aktív szerepet vállalt. 2021-ben Fricsay Richárd Zenei Díjban részesült, amelyet Székesfehérvár zenei életében több éven keresztül kifejtett kiemelkedő zenei munkásságáért vehetett át. Több volt zeneiskolai növendék választotta hivatásának a művészi vagy a zenepedagógusi pályát. Minden növendékében, így bennem is élénken él a szeretettel és melegséggel teli mosoly, amely Zsuzsa nénit jellemezte, és ahogy nézett ránk zeneiskolai növendékként a szolfézsórákon, művészként a színpadon és pedagógus kollégaként az intézményben.” – hangzott el Király István méltatásában.
Az est harmadik díjazottja Endl László, akinek sokrétű, a zenéhez és a fehérvári zenei élethez ezer szállal kötődő tevékenységét Tóka Szabolcs orgonaművész, karnagy, tanár méltatta. Mint elhangzott, a díjazott az egykori Ének-Zenei Általános Iskolában tanult, itt kezdett zongorázni is, majd végül a továbbtanuláskor mégis a műszaki pálya felé fordult. „A zene szeretete azonban mindvégig megmaradt életében. Sőt, a zene aktív művelése is, hiszen mint kitűnő zongorista, már a ’70-es évektől rendszeresen kapott zongorakísérői felkéréseket.” Pályája a rendszerváltozás éveiben új irányt vett, előbb egy a hazai hangszergyártás és –forgalmazás területén megjelent új igények kiszolgálására létrejött cég, majd a sokak által ismert ALLEGRO hangszer- és zeneműbolt vezetője lett. Tóka Szabolcs kettejük barátságát az első, 1986-os találkozástól idézte fel, hangsúlyozva, hogy már akkor felfigyelt Endl László briliáns zongorajátékra,. „Az informatika és a számítástechnika óriási tempóban fejlődött, és ez hamar elérte az élet többi területe mellett a zeneoktatást is. Hangtechnika, stúdiómunka, számítógépes alkalmazások az alap- és középfokú művészeti oktatásban – mindezekről gyakran értekeztünk.” – így lett az új tantárgy oktatója több mint egy évtizeden át a Zeneiskolában. „Mérnöki, tanári, előadóművészi, kultúraformáló kereskedelmi, zeneszerzői és egyházzenei szakmai munkáját is az alaposság, az igényesség, a műszaki pontosság és a művészi tisztaság jellemzi. Közösségi szemléletével, előremutató gondolkodásával immár több mint fél évszázada emblematikus alakja Székesfehérvár zeneértő, -szerető és kulturális közösségének.” – ezekkel a gondolatokkal tolmácsolta a díjazottnak mindenki köszönetét Tóka Szabolcs.
Közreműködött a műsorban a Szent Kristóf Ház zenei csoportja, egy moldvai összeállítással a hermannos 10. osztályosokból álló Vigadozók Együttes, valamint a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI Gyermekkara is. Az alapítványi hangversenyen színpadra lépett a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium két egykori növendéke, Pintér Bettina és Orlik Laura, valamint a kodályos társaséneklési verseny hangulatába is belekóstolhatott a közönség a 9. osztályosok kamarakórusának énekén keresztül. Egy Kodály-művel készült a műsorra a Szent György Kórház Kórusa, majd a hagyományok szerint közös éneklés következett: ezúttal Vavrinecz Béla Széles a Balaton című kórusműve hangzott fel, melynek során Hartyányi Judit vezényelte a lelkesen éneklő közönséget.