Hatmilliós műszeradomány a gyermekosztálynak a Metaltec Kft-től

 A Fejér Megyei Szent György Kórház Újszülött-, Csecsemő-, Gyermekosztálya video-EEG állapot készüléket, Brain Quick System Plus EEG-t és videokamerát - kapott a székesfehérvári székhelyű Metaltec Kft-től. A video-EEG egy olyan összetett vizsgálat, amellyel egyidejűleg jelenítik meg a vizsgált személyt, és annak agyi elektromos tevékenységét. A készülék nagy segítséget jelent a gyermekkorban gyakori görcsjelenségek diagnosztizálásában.
2010.03.05. 08:58 |
 A Fejér Megyei Szent György Kórház Újszülött-, Csecsemő-, Gyermekosztálya video-EEG állapot készüléket, Brain Quick System Plus EEG-t és videokamerát - kapott a székesfehérvári székhelyű Metaltec Kft-től.
 
 A készülék nagy segítséget jelent a gyermekkorban gyakori görcsjelenségek diagnosztizálásában. Videokamera segítségével szinkron vizsgálja a görcsjelenséget és a fejre helyezett elektródok révén az agy felületéről elvezetett elektromos tevékenységet. A klinikai kép alapján sokszor nehéz elkülöníteni, hogy valódi epilepsziás görcsről vagy ártalmatlan görcsszerű állapotról van szó, ennek eldöntésében nagy jelentőségű ez a készülék. A műszer mobilis, könnyen a betegágyhoz szállítható, ezért az intenzív osztályon fekvő betegek vizsgálatára is kiválóan alkalmas.
 
 "Az osztályon közel 500 epilepsziás gyermeket gondozunk és évente több száz, gyógyszeresen nem kezelendő görcsjelenséggel találkozunk. A gyógyszeres kezelés szükségességének eldöntésében nagy jelentőséggel bír a vizsgáló eljárás. A készülék nagy mértékben javítja a neurológiai betegek kivizsgálásának és kezelésének feltételeit." - mondta dr. Simon Gábor osztályvezető főorvos.
 
A video-EEG egy olyan összetett vizsgálat, amellyel egyidejűleg jelenítik meg a vizsgált személyt, és annak agyi elektromos tevékenységét. A vizsgált személyt egy kamera veszi, képe videokazettán rögzül, és ugyanabban az időben a felvett EEG is rögzítésre kerül. Mindezt egy ún. osztott képernyőn úgy jelenítik meg, hogy a képernyő egyik felén a vizsgált személyt, a másikon a róla készült EEG-t láthatjuk. Ez a módszer alkalmas arra is, hogy az epilepsziás rohamokat a nem epilepsziás rohamoktól megkülönböztethessük. Lehetséges ugyanis, hogy különböző lelki okokból az epilepsziás rohamokat utánzó rosszullét jelenségek keletkezzenek erre hajlamos embereknél, sőt lehetséges az is, hogy epilepsziás rohamok mellett jelentkezzenek lelki feszültségből származó más rosszullét jelenségek is. Az epilepsziás EEG jelenségek hiánya és a rohamok tüneteinek video-EEG-vel, jól elemezhető egyes sajátságai segíthetnek az ilyen rohamok elkülönítésében.