-
Jelentős állami támogatás
November 27-től elérhető a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) honlapján azon nyertesek listája, akik jelentkeztek és támogatásban részesültek a Kulturális és Innovációs Minisztérium Előadó-művészeti szervezeteket támogató pályázatán. Az idei évben erre 4,5 milliárd forintot biztosított a minisztérium - jelentette be Székesfehérváron, a Vörösmarty Színházban tartott sajtótájékoztatón Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár.
2024.11.26. -
Katalin nap Fehérváron
Szép székesfehérvári hagyomány, hogy minden évben közös névnapi ünnepségre várják a Katalinokat. Az idei köszöntést is a Liszt Ferenc utcában, Kati néni szobránál rendezték, ahol volt népzene és énekes jókívánság, valamint sok finomsággal – köztük zsíros kenyérrel és felsővárosi savanyú káposztával – is kínálták a résztvevőket.
2024.11.25. -
A Katalinokat köszöntötték
Szép székesfehérvári hagyomány, hogy minden évben közös névnapi ünnepségre várják a Katalinokat. Az idei köszöntést is a Liszt Ferenc utcában, Kati néni szobránál rendezték.
2024.11.26. -
A néptánc egy életre szól
Kárpát-medencei szenior néptánccsoportok érkeztek Székesfehérvárra. A Katalin-napi batyus bálon az Alba Regia Táncegyüttes látta vendégül őket a Felsővárosi Közösségi Házban.
2024.11.26.
Hatodik alkalommal érkeznek Fehérvárra a "nyári egyetemisták"
Hatodik alkalommal rendezi meg a Kodolányi János Főiskola és a Balassi Intézet a Hungarológiai Nyári egyetemet 2009. július 20. és augusztus 14. között. Magyarország turisztikai szempontból két legismertebb pontján, Budapesten és Székesfehérváron, négy héten keresztül tanul a világ 28 országából érkezett 80 fiatal magyart, mint idegen nyelvet és országismeretet, előadásokon, kulturális és országjáró programokon.
2009.08.01. 10:23 |
Hatodik alkalommal rendezi meg a Kodolányi János Főiskola és a Balassi Intézet a Hungarológiai Nyári egyetemet 2009. július 20. és augusztus 14. között. Magyarország turisztikai szempontból két legismertebb pontján, Budapesten és Székesfehérváron, négy héten keresztül tanul a világ 28 országából érkezett 80 fiatal magyart, mint idegen nyelvet és országismeretet, előadásokon, kulturális és országjáró programokon.
2003-ban indult útjára a magyar nyelv és kultúra ápolására a Balassi Intézet és a Kodolányi János Főiskola Nyári egyeteme. A program egyre népszerűbb a diákok körében, az idei évben a világ 28 országából érkeztek hallgatók Kanadából, Egyiptomból és az Udmurt Autonóm Köztársaságból is, akik a Magyar Ösztöndíj Bizottság pályázatán nyerték el a lehetőséget, hogy magyarul tanuljanak.
A Hungarológiai Nyári egyetemek között az egyik legrangosabb rendezvényként tartják számon a Balassi Intézet és a Kodolányi Nyári egyetemét. Garay Melinda, a Balassi Intézet tanszékvezető programszervezője szerint ez nem véletlen, hiszen a többi nyári egyetemtől a képzést a gyakorlatorientáltság és az élményszerűség különbözteti meg.
A három részből álló Nyári egyetemen, a nyelvi képzés mellett hungarológiai előadásokon és kulturális programokon is részt vesznek a hallgatók. Horváti Éva a Kodolányi János Főiskola Nemzetközi Intézetének igazgatója, a program szervezője szerint a komplexitás különlegessége a képzésnek: nem pusztán egy magyar nyelvtanfolyamon vesznek részt a hallgatók; hiszen amit az elméleti órákon megtanulnak, azt a gyakorlati foglalkozások során megtapasztalhatják.
A négy hét alatt a magyar kultúra és civilizáció rejtelmeibe változatos előadásokon neves oktatók avatják be a diákokat. A magyar nyelvi képzést kiegészítő hungarológiai előadások keretében a résztvevők prezentációkat hallgathatnak Magyarország történelmi fordulópontjai mellett a zene-, film- és képzőművészetéről, valamint többek között a hamisítatlan magyar folklórról.
A magyar történelmet Dr Lőrincné Bence Edit és Wirthné Móricz Zsuzsanna adja elő, míg Bárdos Csaba a magyar film, Friedl Edina a magyar gasztronómia és borászat, Hahn-Kakas István a magyar népzene és néptánc világába avatja be a külföldi hallgatókat.
A képzés alatt maradandó élményeket szerezhetnek a hallgatók az előadások témájául szolgáló magyar kultúráról a budapesti, visegrádi, székesfehérvári, veszprémi városnézés, múzeumlátogatás, dunai sétahajózás, és balatoni bortúra alkalmával.
Az évek során érkezett rendkívül pozitív visszajelzések bizonyítják, hogy a Kodolányi János Főiskola és Balassi Intézet elérte, hogy az érdeklődők mély ismereteket szerezzenek a magyar nyelvről és kultúráról.