-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Hely, ahol élünk! - Öreghegy históriájával kezdődött a helytörténeti előadássorozat
Székesfehérvár Szőlőhegyének múltja az Árpád-korra nyúlik vissza, tehát régi városi szőlőkultúráról beszélhetünk, amely egyébiránt a szabad királyi városok polgárságának természetes hagyománya.
Időben nagyot ugorva a török korból van értékes forrásunk a Szőlőhegy múltjára vonatkozóan: Evlia Cselebi, török utazó bejárta az Oszmán Birodalom területének nagy részét. - kezdte előadását a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója.
Levéltári forrásokkal 1688-tól rendelkezünk, többek között magyar nyelvű forrásokkal is. Ekkortól kezdve tudjuk pontosan térképezni a telekkönyvezések menetét, a Szőlőhegy bővülését. 1731-ben megjelentek a szőlőhegyi rendszabályok és innentől kezdve pontosan nyomon követhető a hegy története.
Sajnos fontos szerepet játszott a Szőlőhegy átalakulásában a filoxéra vagy gyökértetű, ami gyakorlatilag a szőlőterületek nagy részének pusztulását eredményezi. Ha történt is revitalizáció, a hagyományos szőlőhegy átalakult. Ahogyan Sopronban és Pécsett is, a korábbi kis hajlékok, pincék helyett nagyobb, villaszerű épületek épülnek.
Csitáryak, Fanták, Karlok, Feldmayerek is vagy akár Szekfű Gyula, történész és sokan mások nyári lakként használják szőlőhegyi házukat. - folytatta Csurgai Horváth József.
Az 1890-es évek végén villamost terveztek a Vasútállomástól Túrózsák-Szőlőhegyre.
Érdekesség, hogy akkor még villanyvilágítás sem volt a városban, de terveztek egy pici erőművet, ami végül nem valósult meg. (Később, 1911-ben is született terv villamos létrehozására, de nem az Öreghegy vonatkozásában, hanem a Belvárosban). - tette hozzá az előadó.
Később a bányató keletkezése jelentős esemény (a legtöbb forrás ezt 1917-re teszi, de vannak ettől eltérő adatok is).
Természetesen 1923-tól a Bory-vár is átalakítja a területet, 1935-ben már csoportos látogatások történnek a Bory-várhoz, tehát egyfajta turizmus is jellemzi a térséget. Az 1930-as években iskola jön létre a hegyen.
A terület kiválik a Felsővárosi Plébánia területéből, önálló lelkészség lesz, utóbb plébánia, bár az egyházi hagyományok korábbiak, gondoljunk a Szent Donát Kápolnára, amelyet a második világháború pusztított el. - zárta gondolatait Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója.
Október 31-én, 17 órakor a Királykút Emlékházban Bartos György előadásával folytatódnak a helytörténeti esték.