Helyismeret és jógyakorlatok - Országos Helyismereti Konferencia Fehérváron

A héten ad otthont Székesfehérvár és a Vörösmarty Mihály Könyvtár a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Helyismereti Könyvtárosok Szervezete XXIV. Országos Konferenciájának. A „Jó szóval oktasd, játszani is engedd…” című szakmai tanácskozás középpontjában a nevelés- és színjátszástörténet, valamint a Petőfi-kultusz helyismereti vonatkozásai állnak. 
2023.08.02. 20:08 |
Helyismeret és jógyakorlatok - Országos Helyismereti Konferencia Fehérváron

A Vörösmarty Mihály Könyvtár szervezésében Székesfehérvár ad otthon a „Jó szóval oktasd, játszani is engedd…” elnevezésű konferenciának. A Magyar Könyvtárosok Egyesülete Helyismereti Könyvtárosok Szervezete második alkalommal érkezik a városba a konferenciával, miután 2000-ben a sorozat hetedik rendezvényét is itt rendezték már meg. A háromnapos esemény során többek között a nevelés- és színjátszástörténet, valamint a Petőfi-kultusz helyismereti vonatkozásai lesznek a középpontban, továbbá a szakemberek jógyakorlatokat, bevált módszereket osztanak meg egymással. A szakmai munkát színesíti, hogy a résztvevők nem csak előadásokon vehetnek részt, de megismerhetik Székesfehérvár és környékének nevezetességeit. Ellátogatnak a Hetedhét Játékmúzeumba, a martonvásári Óvodamúzeumba, valamint várostörténeti sétákon is részt vesznek.

A rendezvény sajtótájékoztatóját és megnyitóját szerdán délután a VMK Olvasótermében tartották.

Székesfehérvár büszke arra, hogy már nem először ad otthont a rendezvénynek – fogalmazott Lehrner Zsolt alpolgármester a konferencia részleteit ismertető sajtótájékoztatón. Elmondta, hogy milyen fontos terület a helytörténet egy történelmi város életében. Örömét fejezte ki, hogy a változatos programokon túl Székesfehérvár és a környék nevezetességeit is bemutatják a résztvevőknek. „Egy olyan történelmi város, mint Székesfehérvár esetében nagyon fontos és felelőségteljes feladat, hogy van mit megőriznünk és mint értéket továbbadnunk. Külön öröm számomra, hogy az ezévi konferencia középpontjában a nevelés- és színjátszástörténet, valamint a Petőfi bicentenárium kapcsán a Petőfi-kultusz fehérvári helyszínei állnak.” - emelte ki Lehrner Zsolt, aki hozzátette: biztos abban, hogy izgalmas, érdekfeszítő előadásokat hallhatnak a résztvevők mind a helyi, mind az ország más részéről érkező előadóktól.

Szalainé Bodor Edit, a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Helyismereti Könyvtárosok Szervezete elnöke fontos dátumok felidézésével kezdte köszöntőjét. Mint elmondta, az első országos konferenciát 1994-ben, Vácott rendezték – ugyanabban a városban, ahol a Helyismereti Könyvtárosok Szervezete is megalakult abban az esztendőben. Az időutazás a Magyar Könyvtárosok Egyesületének 1935-ös megalakulásával folytatódott, de szintén kiemelt dátum az egyesület életében 1952 is, amikor egy állami rendelet kötelezővé tette, hogy a könyvtárak helyismereti tartalmakat tárjanak fel. Ezek után felértékelődött a helyismereti munka.

Az elnök jó szívvel emlékszik vissza a 2000-ben rendezett konferenciára, aminek szintén Székesfehérvár adott otthont. „Nem csak szakmai találkozó a mostani, de minden évben az adott város értékeit, környékbeli nevezetességeit is megtekintjük. Hálásak vagyunk, hogy a Vörösmarty Mihály Könyvtár a megkeresésünkre azonnal vállalta a rendezést, hiszen tudjuk, hogy milyen hatalmas munka egy ilyen többnapos rendezvény megszervezése.” – emelte ki a szervezet elnöke, majd felhívta a figyelmet a konferencia egyik fontos hagyományára, az ünnepélyes kódexátadásra. A konferenciának otthont adó város kódexlapja ugyanis bekerül az egyesület kódexkönyvébe, amit a zárónapon ünnepélyesen átadnak a következő konferenciát rendező városnak.

Buriánné Tarró Edit, a Vörösmarty Mihály Könyvtár igazgatója elmondta, hogy két évvel ezelőtt járt a szentesi konferencián, ahol lenyűgözte és megfogta a helyismereti munka. De nem csak a helyismeret, hanem a barátságos hangulat, az összetartó közösség is mély benyomást tett rá, ezért amikor érkezett a megkeresés a konferencia szervezésére, nem habozott a válasszal. „Székesfehérvár olyan múlttal rendelkezik, amit meg kell mutatni és ismertetni kell a kollégákkal, legyen szó akár az oktatás, a színház, vagy éppen a könyvtár történetéről.” – fogalmazott az igazgató, aki hozzátette: „A helyismereti könyvtárásoknak törvényadta kötelezettségük ezt a tevékenységet folytatni. A programunk is azt bizonyítja: nem csak az számít, hogy valaki könyvtáros, itt az számít, ha valaki szereti a városát és tovább tudja adni azokat az információkat, melyeket az évek során begyűjtött.”

A sajtótájékoztató után az ünnepélyes megnyitó és az első előadások következtek az Olvasóteremben. A megnyitón a sajtótájékoztató résztvevői köszöntötték a megjelenteket, megemlékeztek azokról a tagokról, akik már nem vehetnek részt az idei konferencián. Külön köszöntötték a szervezet öt új tagját, akik közül többen előadók lesznek a háromnapos rendezvényen. Az első előadást Dr. Tóth Máté, a szentendrei Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtár igazgatója tartotta, aki helytörténeti kezdeményezésekre mutatott rá hazai és nemzetközi viszonylatban.