-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Hétfőtől kezdődik az európa parlamenti választások tájékoztató kampánya
Március 1-jén kezdi meg az európai parlamenti (EP) választásról szóló lakossági tájékoztatást az Országos Választási Iroda (OVI). Újdonság a választójogban, hogy Magyarország első alkalommal szavazhatnak nem magyar állampolgárok.
Március 1-jén kezdi meg az európai parlamenti (EP) választásról szóló lakossági tájékoztatást az Országos Választási Iroda (OVI). A hétfőn megjelenő új honlapot - www.valasztas.hu - az esélyegyenlőség érdekében egy úgynevezett hangos változattal is ellátták, így a vakok számára is követhetők lesznek a legfontosabb információk - tájékoztatta az MTI-t Rytkó Emília, a szervezet vezetője. Hozzátette: az OVI egy 11 tablóból álló választási kiállítást is bemutat az ország 180 városában, de az első választókról sem feledkezik meg. "A mintegy 150 ezer fiatal, akik a legutóbbi választások óta érték el nagykorúságukat, egy színes kiadványt kapnak kézhez, melyben az Európai Parlamentről kapnak érdekes információkat" - közölte Rytkó Emília.
Az uniós választópolgárok névjegyzékbe vételét is hétfőn kezdik meg - mondta a választási iroda vezetője. "Március 1-je és április 30-a között vetethetik magukat a választójogosultak nyilvántartásába az uniós és a csatlakozó országok állampolgárai" - tájékoztatott, hozzátéve: minden olyan nem magyar állampolgár, akinek Magyarországon van lakóhelye, értesítést kap a névjegyzékbe vétel lehetőségéről. Az OVI a napokban 18 ezer nem magyar állampolgár választónak küld ki egy füzetet, melyben 19 nyelven található a névjegyzékbe vételről tájékoztató. Az érintettek március 1-je után kérhetik a lakóhelyük szerint illetékes jegyzőtől a névjegyzékbe vételüket. "Új elem, hogy Magyarországon is gyakorolhatja választójogát az uniónak az a választópolgára, aki itt lakóhelyet létesít és ezt külön kéri" - mondta Rytko Emília. A külföldi választópolgárnak nyilatkozatot kell tennie arról, hogy van választójoga. A külföldi szavazók névjegyzékbe vételéről a 25 uniós és csatlakozó ország tájékoztatja egymást a többszöri szavazás elkerülésére.
Az OVI vezetője felhívta a figyelmet: uniós vagy csatlakozó ország állampolgárainak lehetőségük van arra, hogy valamelyik párt listáján szerepeljenek, ekkor azonban már a saját államukból hatósági igazolást kell kérniük választójoguk bizonyítására." Az aktív választójoghoz nem kell nyilatkozat, de a passzívhoz igen" - mondta Rytkó Emília.
A választást legkésőbb a szavazás napját megelőző 72 nappal kell kitűznie a köztársasági elnöknek. Az EU határozta meg azt az időszakot - június 10. és 13. között - amikorra a választás kitűzhető, így a 25 ország külön-külön dönthetett arról, mikorra írja ki a szavazást. Az EP-i választás jogi szabályozását az országgyűlés még decemberben elfogadta, és az 1997. évi választási eljárásról szóló törvény kis módosításra került. A parlament ugyancsak decemberben biztosította egy határozatban a választás pénzügyi költségeit is. "Erre a választásra 4 milliárd 350 millió forintot hagyott jóvá a parlament" - emlékeztetett Rytkó Emília. Elmondta: ez a választás abban sajátos, hogy az egész ország egy választókerületet alkot. Az unió iránymutatása szerint azokban az országokban, ahol 15 milliónál nem nagyobb a lakosság lélekszáma, nem indokolt több választókerületet létrehozása.
Az egész országban egyfajta, azonos szavazólapon szavazhatnak a választók és egy országos eredmény lesz. Az eredmény akkor kerül nyilvánosságra, ha már az unió valamennyi tagállamában a szavazókörök bezártak. "A Portugáliához tartozó Azori szigeteken este 10 órakor zárnak be a szavazókörök, tehát addig Magyarországon sem lehet eredményeket nyilvánosságra hozni, annak ellenére, hogy 19 órakor befejeződik a választás" - mondta Rytkó Emília.
Valamennyi politikai párt állíthat listát, nem csak a parlamentiek, ehhez azonban 20 ezer ajánlószelvény összegyűjtése szükséges. A cédulák az ország területéről összegyűjthetők, miután az ország egy választókerületet alkot. A szavazólapon szereplő pártlisták zártak, ez azt jelenti, hogy a választók nem módosíthatják a személyek sorrendjét. Új helyzet az is, hogy az eredmény megállapításánál az egyes pártoknak az 5 százalékot el kell érniük ahhoz, hogy mandátumhoz jussanak. "Az 5 százalékos küszöböt elért pártokra adott szavazati arányok alapján osztják ki a mandátumokat" - mondta.
A szavazás lehetőségét 76 ország nagykövetségén is lehetővé teszik. Azok a választópolgárok, akik a szavazás napján külföldön tartózkodnak, előre kérhetik, hogy a magyar névjegyzékből töröljék és vegyék fel a külképviseleti névjegyzékbe. A választás Magyarországon és az azonos időszámítás alá eső államokban reggel 6 órától este 7 óráig tart, de az amerikai földrészen az éjszaka miatt már 12-én megkezdődik a választás.
Rytkó Emília elmondta: a kampány azt követően indul, hogy a köztársasági elnök kitűzte a választás napját. Ettől kezdve jogosultak a pártok politikai rendezvényeket szervezni, plakátokat és hirdetéseket elhelyezni. A jogszabály jelenleg nem intézkedik arról, hogy a közszolgálati médiának kell-e ingyenes lehetőséget biztosítania a pártok hirdetéseire, sőt a jogszabály a kampánykiadásokat sem szabályozza - közölte a választási iroda vezetője.