Hetven éve szentelték fel a Ciszterci Szent István Gimnázium épületét

 Hetven éve szentelték fel és adták át a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium épületét. Az évforduló alkalmából rendeztek ünnepséget az iskola nagytermében. A Ciszterci Szent István Gimnázium épületét 1939–ben szentelték fel azért, hogy a keresztény magyar nevelés számára méltó tanítást végezzenek a pedagógusok. A Zirci Apátság székesfehérvári gimnáziuma a város legrégibb és legnagyobb középiskolája
2009.09.09. 08:32 |
Hetven éve szentelték fel és adták át a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium épületét. Az évforduló alkalmából rendeztek ünnepséget az iskola nagytermében. A Ciszterci Szent István Gimnázium épületét 1939–ben szentelték fel azért, hogy a keresztény magyar nevelés számára méltó tanítást végezzenek a pedagógusok.


 Az iskola nagytermében tartott ünnepi beszédében Gyóni András igazgató foglalta össze az elmúlt 70 esztendő történéseit. Mint mondta, az iskola túlélt számos megrázó időszakot. A második világháború idején és a Kádár korszakban sokan mindent megtettek azért, hogy megtépázzák a gimnáziumot, de kisérletük mindannyiszor kudarcot vallott.

Az iskola történetéről

 A Zirci Apátság székesfehérvári gimnáziuma a város legrégibb és legnagyobb középiskolája. A jezsuiták 1702. január 2-án nyitották meg az akkor még négyosztályos magán iskolájukat. A tanulólétszám csökkenése miatt az iskola 1707-ben megszűnt, és csak 1724. november 6-án nyitotta meg újra kapuit. Kezdetben négy, majd 1737-től hat osztállyal működött. Az intézményt 1773-ig jezsuita szerzetesek vezették.

 
 1776-1786 között a pálos atyák végezték a nevelő-oktató munkát. De amikor II. József király feloszlatta a szerzetesrendeket, akkor a Magyar Királyi Gimnázium nevet vette fel, és az igazgató egy piarista atya lett. Ám a szerzetesrendek feloszlatása tanügyi válsághoz vezetett, amiértis I. Ferenc király 1802-ben több rendet visszaállított és a székesfehérvári gimnáziumot a magyar bencésekre akarta bízni. Ez nem sikerült, ezért Dréta Antal zirci kormányzó perjel 1810-ben kérte, hogy a kormányzótanács bízza a székesfehérvári és a pécsi gimnáziumot a zirciekre. Ez 1813-ban történt meg.
 
 A székesfehérvári ciszterci gimnázium első igazgatója Villax Ferdinánd lett, aki később: 1826 és 1857 között zirci apát volt. Az iskola neve ekkor: A Ciszterci Rend Székesfehérvári Főgimnáziuma.1921-től Dr. Békefi Remig zirci apát akaratából az intézmény A Ciszterci Rend Szent István Gimnáziumanevet viselte.
 
 A Zirci Apátság 1937-ben telket vásárolt és új iskolaépületet emeltetett, amelyet 1939. szeptember 8-án adtak át. A teljes munkálatok csak 1941-ben fejeződtek be. 1945-ben új iskolarendszert vezettek be: a nyolcosztályú általános iskolát és a négyosztályú gimnáziumot. Ennek megfelelően a gimnázium az 1945/46-os tanévtől átszerveződött, és mint Ciszterci Szent István Gimnázium és Általános Iskola működött. A ciszterciek keresztény szellemű nevelő-oktató munkája 1948 júniusáig tartott. Ekkor az egyházi iskolákat államosították. 1948-tól az iskola mint Állami Szent István Gimnázium működött tovább.
 
 1950-ben egyesült az Állami Ybl Miklós Reáliskolával, és József Attila nevét vette fel. Továbbra is magas szintű, országos elismertségű tanítás folyt különféle természettudományos, majd nyelvi tagozatok bevezetésével. A rendszerváltozás után 1992-ben indulhatott az első „ciszterci osztály”, amely egyben az első nyolcévfolyamos osztály is volt. 1994. február 25-én Balsay István polgármester és Dr. Kerekes Károly zirci apát közoktatási megállapodást írt alá, amellyel a már Zirci Apátság tulajdonában levő gimnáziumunk fenntartása és működtetése is átkerült a zirci apáthoz. Dr. Zakar Ferenc Polikárp zirci főapát, mint az iskola fenntartója élve jogával 2000. február 1-től visszaadta az iskola régi nevét, és újra mint Ciszterci Szent István Gimnázium működik.
 
 

Közélet

  1. Köszönet az elmúlt évtizedekért

    A Polgármesteri Hivatalban töltött 28, illetve 26 esztendőért mondott köszönetet dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Bóka Viktor címzetes főjegyző Borosné Kocsis Erikának és Südi Gabriellának. A nyugdíjba vonuló kollégákkal szerdán reggel egy jó hangulatú beszélgetés keretében elevenítették fel az elmúlt évtizedekben köztisztviselőként végzett munka legfelejthetetlenebb pillanatait, végigkövetve a közigazgatásban bekövetkezett változásokat is.

    2024.11.27.
  2. Szedreskerti lakossági fórum

    Kedden este a Vörösmarty Mihály Általános Iskolában tartottak lakossági fórumot a Szedreskerti lakónegyedben élőknek, ahol dr. Kovács Zsoltné és Szontaghné Kovács Erika önkormányzati képviselők várták a lakókat. Szó volt arról, hogy mi lesz a sorsa a volt Szedreskerti bölcsőde épületének, a buszközlekedésről, az új parkolók építéséről és arról is, hogy jövőre "épül" egy olyan része a Kríziskezelőnek, ahova akár ittasan is bemehetnek a hajléktalanok.

    2024.11.26.
  3. Lakossági fórum

    Lakossági fórumot tartottak két önkormányzati választókörzet számára kedden délután. A két városrész képviselője és a meghívott vezetők válaszoltak a fehérváriak kérdéseire.

    2024.11.27.
  4. Ülésezett a Sportlétesítmények Szövetsége

    Az 1991-ben alapított Sportlétesítmények Magyarországi Szövetsége Székesfehérváron tartotta idei szakmai konferenciáját kedden.

    2024.11.27.