-
Látogatás a DigiSuliban
Nagyságrendileg 80 ezer dollárral támogatta a DigiSuli segítő szándékát a Cosmopolitan Lions Club: a fehérvári iskola 2022 óta közel 30 ukrán gyermek oktatását vállalja ingyenesen. Szerdán az intézménybe érkezett Fabrício Oliveira, a Lions Clubok Nemzetközi Szövetségének elnöke, akit Székesfehérvár nevében Lehrner Zsolt alpolgármester köszöntött.
2025.04.02. -
Feloldják a látogatási tilalmat
2025. április 03-tól megszűnik a korábban elrendelt látogatási tilalom a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. A hatósági intézkedés a vármegye területén működő valamennyi fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményére vonatkozik.
2025.04.02. -
Megújult a Prohászka liget
Megújult a Prohászka liget fűfelülete, fákat ültettek és több mint 2100 tő évelő növény is kerül a parkba. A Városgondnokság munkatársai májusban több mint 8000 egynyári növényt is elültetnek majd a ligetben.
2025.04.02. -
Ragyogj kéken!
Április 2-az autizmus világnapja. Ennek alkalmából számos programmal készültek városunkban az elfogadás, az összetartozás jegyében.
2025.04.02.
Hiánypótló kiállítással, és szakmai nappal emlékeztek a kommunizmus áldozataira

Nagyszabású ünnepséget szervezett a kommunizmus áldozatainak emléknapjához kapcsolódóan a Vasvári Pál Általános Iskola.
A megjelenteket Laczkó Gábor igazgató köszöntötte, megköszönve a Siklósi Gyula Pincegalériában életre hívott, 1956 eseményeit és az azt követő megtorlást bemutató kiállítás létrehozásában kapott segítséget többek között dr. Horváth Attila történésznek, alkotmánybírónak; a Tóth Ilonka Emlékház igazgatójának, Lendvainé Fröhlich Beatrixnak; a makói József Attila Múzeum és Könyvtár igazgatójának, Szikszai Zsuzsannának; Spányi Antal megyés püspöknek és dr. Cser-Palkovics András polgármesternek.

Az ünnepségen az iskola legmagasabb kitüntetését, posztumusz Tiszteletbeli Vasváris díjat adományoztak Tóth Ilona szigorló orvosnak, 1956-os vértanúnak, valamint Molnár Sándor bányásznak, székesfehérvári vértanúnak, akit 1958. március 6-án akasztottak fel a kommunisták. Az ő életét, valamint a koncepciós pert Sinka Jenő, a helyi ’56-os történések egyik legjobb ismerője – aki diákként már maga is megélte a forradalom és a megtorlás időszakát – mutatta be. Tóth Ilonka életéről pedig Szikszai Zsuzsanna, a makói József Attila Múzeum és Könyvtár igazgatója beszélt a diákoknak és a meghívottaknak.
„Voltak jók, és voltak rosszak. Fontos emlékeznünk azokra, akik jót tettek, és elítélve megemlékezni azokról is, akik gyalázatos dolgokat.” – mondta a diákoknak dr. Cser-Palkovics András polgármester, kérve őket, beszélgessenek szüleikkel, nagyszüleikkel, mert minden tankönyvnél többet érnek ezek a beszélgetések:
így lehet megtudni igazán, mi is történt valójában 1956-ban, például Székesfehérváron. A város polgármestere megköszönte a Vasvári Pál Általános Iskolának és Laczkó Gábor igazgatónak, hogy életre hívta a hiánypótlónak mondható kiálltást, amelyet a következő hetekben, nyugodt körülmények között, tanáraikkal beszélgetve nézhetnek majd meg a diákok.
„Kötelességünk azoknak az emlékét őrizni, akik hősök voltak, akik mertek harcolni, kiállni a magyar hazáért. Most két mártírt nevesítünk, de tudjuk, hogy az az eszme, mely őket is halálba küldte, közel 150 millió embernek az életét rabolta el.” – fogalmazott Spányi Antal megyés püspök az ünnepségen, áldást kérve a székesfehérvári eseményeknek és a város forradalmárainak emléket állító kiállításra.
A Siklósi Gyula régészprofesszorról elnevezett Pincegaléria péntek délelőtt felavatott kis helyiségeiben korabeli fotók mutatják be a szétlőtt székesfehérvári épületeket, a forradalmárok harcát, de a szabadságharchoz kapcsolódó tárgyakat, fegyvereket, széttört vöröscsillagot, sőt egy berendezett kihallgatószobát is láthat az oda betérő. A tárlat emléket állít Molnár Sándor és Babolcsai István mártíroknak, valamint külön emlékszoba és orvosi segélyhely tiszteleg Tóth Ilona szigorló orvos előtt. A fiatal Ilonka 1956. november 4-ét követően a Domonkos utcai kórház vezetőjeként sebesülteket ápolt, szabadságharcosokat bújtatott, illegális forradalmi újságot szerkesztett és terjesztett. Ő volt a bestiális kádári megtorlás első koncepciós perének ártatlanul kivégzett vértanúja. Az Ő személyében egy végig eminens tanulót, egy leendő kiváló orvost állíthat példaként a tanítványok elé a Vasvári Pál Általános Iskola.
A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjához kapcsolódó esemény szakmai nappal folytatódott.
A Városi Levéltár és Kutatóintézet, valamint az Oktatási Hivatal Székesfehérvári Pedagógiai Oktatási Központ és a Vasvári Pál Általános Iskola szervezésében a Levéltár adott otthont az 1956-ról szóló előadásoknak. A megnyitón résztvevőket Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte, méltatva az esemény fontosságát. A pedagógusok a fehérvári ’56-os eseményekről szóló részletes információkkal színesíteni tudják a történelemórákat, szélesítve a diákok ismeretét. Fontos, hogy a most felnövő generációk lássák, hogy Székesfehérvár hősei 1956-ban mit tettek, mi történt velük a forradalom és a szabadságharc leverését követően, milyen megtorlásban volt részük. „Fel kell hívnunk a figyelmet, hogy úgy kell ma élnünk, 2025-ben, hogy ezek a dolgok soha, de soha ne fordulhassanak elő újra.” – zárta köszöntőjét az alpolgármester.

A köszöntőt követően dr. Horváth Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára, alkotmánybíró az 1956-os forradalom és szabadságharcot megtorló koncepciós perekről beszélt, országos kitekintést adva a hallgatóságnak. Mint mondta, miután azokat, akik a harcokban részt vettek, azokat elfogták és elítélték, föltérképezték az egész országot, felosztották területekre és az ott lévő titkos rendőrség, valamint a pártvezetők gyakorlatilag átvilágították a teljes magyar lakosságot. Aki bármilyen formában szerepet vállalt a forradalmi eseményekben, akár megválasztották valamilyen szervezet vezetőjének, akár kiállt szavalni, beszédet mondani, őket egyenként kiemelték, börtönbe vetették. Ezért lett a hirtelen nagy számú, 23 ezer elítélt az ország börtöneiben, 16 ezer embert pedig internáltak.
Ez az átvilágítás Székesfehérváron is megtörtént. Erről már Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója szólt, aki a forradalom utóéletéről és a megtorlás helyi eseményeiről beszélt. A székesfehérvári kivégzettekről Kiss Dávid Phd, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum kutatója tartott előadást. A hallgatóság a Bányatónál fegyveres ellenállásban résztvevő Babolcsai István és Molnár Sándor tragédiáját ismerhette meg. A szakmai programot Laczkó Gábor mesterpedagógus előadása zárta. A történelemtanár az 1956-os forradalmat követő megtorlás első koncepciós perének tragikus ártatlan áldozatáról, Tóth Ilona mártíriumáról szólt, ismertetve a koncepciós per részleteit.