Hivatalba lépett Magyarország új köztársasági elnöke

Ünnepélyes keretek között beiktatták Magyarország új államfőjét pénteken délelőtt a budai Várban. A rossz idő miatt a ceremóniára a Sándor-palota udvarán került sor. Schmitt Pál beszédében úgy fogalmazott, a jelenlegi és a majdan megszülető alkotmány alapján egyensúlyi szerepet kell betöltenie a parlamenti pártok, a magyar társadalom és a nemzet különböző csoportjai között.
2010.08.06. 14:19 |
Ünnepélyes keretek között beiktatták Magyarország új államfőjét pénteken délelőtt a budai Várban. A rossz idő miatt a ceremóniára a Sándor-palota udvarán került sor. Schmitt Pál beszédében úgy fogalmazott, a jelenlegi és a majdan megszülető alkotmány alapján egyensúlyi szerepet kell betöltenie a parlamenti pártok, a magyar társadalom és a nemzet különböző csoportjai között.
 
Az elnöki feladatot az alkotmány határozza meg, kijelöli annak körvonalait, így a nemzet egységének kifejezését és a demokratikus rend feletti őrködést - fogalmazott beszédében Schmitt Pál. Mint mondta, Göncz Árpád, Mádl Ferenc és Sólyom László munkája, egyénisége, a volt államfők céljai és stílusa csiszolta az elnökséget olyan intézménnyé, amelyre a magyarok még a bizalmatlanság és csalódások korában is mély tisztelettel tekintenek, és ezért köszönet illeti őket. Reményét fejezte ki, hogy a következő öt év újabb fontos értékekkel gazdagítja az elnökséget.
 
Schmitt Pál beszédében úgy fogalmazott, a jelenlegi és a majdan megszülető alkotmány alapján egyensúlyi szerepet kell majd betöltenie a parlamenti pártok, a magyar társadalom és a nemzet különböző csoportjai között. „Egyensúly, mint mondottam és nem ellensúly az a szerep, amit be kívánok tölteni' - mondta az új köztársasági elnök hozzátéve hogy kellő mértéktartással, de aktív részese kíván lenni az alkotmányozás folyamatának. Leszögezte, javasolni fogja, hogy az alaptörvény előszava tartalmazza a kereszténységre történő utalást és a Szent Koronát. Beszédében kitért rá, hogy kiemelt feladatának tekinti az anyanyelv védelmét, a sport felkarolását és a pedagógusi pálya megbecsültségének visszaállítását is.
 
Az ünnepségen mintegy kétszáz vendég volt jelen, többek között Orbán Viktor miniszterelnök, Mádl Ferenc volt köztársasági elnök, Boross Péter volt kormányfő és Kövér László is, aki Schmitt Pál beiktatásával az új házelnöke lesz a Parlamentnek.

Magyarország

  1. Nagyboldogasszony napja

    Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Bár a mennybevétel dogmáját XII. Pius pápa viszonylag későn,1950-ben hirdette csak ki, az ünnep az egyház sok évszázados hitbeli meggyőződését tükrözi. Magyarországon ez a nap kiemelt ünnep, 1948-ig munkaszüneti nap volt. Csütörtökön, Nagyboldogasszony ünnepén Spányi Antal megyés püspök tart ünnepi szentmisét a Bazilikában este hét órakor.

    2024.08.15.
  2. Tetőzik a Perseida meteorraj

    Színes programokkal vár mindenkit ma is a Székesfehérvári Királyi Napok. A fesztiválozás közepette azonban éjszaka érdemes lesz az égre is feltekinteni: tetőzik a Perseida meteorraj, várhatóan most figyelhető majd meg az égbolton a legtöbb hullócsillag.

    2024.08.12.
  3. 1100 éve Európában

    Székesfehérváron indul az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat: augusztus 10. és 16. között 14 programmal várják az érdeklődőket a kultúrstratégiai intézmények a Székesfehérvári Királyi Napok kísérőrendezvényeként.

    2024.08.06.
  4. Folytatódik a nyári ellenőrzés

    Folytatódik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kiemelt, nyári ellenőrzése; az eddigi vizsgálatok számos szabálytalanságot tártak fel. A szabályszegők most még többet kockáztatnak. Augusztus 1-jétől ugyanis duplázódott a mulasztási bírság, így akár kétmillió forintos szankcióval is számolhat például az, aki be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat, vagy elmulasztja a nyugtaadást.

    2024.08.04.