Hivatalosan is befejeződött a szennyvízcsatorna bővítés

 A terveknek megfelelően határidőre befejeződött a csatornahálózat bővítése Székesfehérvár korábban még csatornázatlan területein, valamint Pátkán, Pákozdon és Seregélyesen. A mintegy 8,175 milliárd forint összköltségű projekt során a kivitelezők csaknem 190 kilométernyi vezetéket építettek. A nagyberuházással több mint 6659 háztartás számára biztosítottak szennyvízcsatorna bekötési lehetőséget.
2013.11.29. 09:52 |
A terveknek megfelelően határidőre befejeződött a csatornahálózat bővítése Székesfehérvár korábban még csatornázatlan területein, valamint Pátkán, Pákozdon és Seregélyesen. A mintegy 8,175 milliárd forint összköltségű projekt során a kivitelezők csaknem 190 kilométernyi vezetéket építettek.
A szennyvízprojekt honlapját itt találja!

A kivitelezési munkálatok Kisfaludon kezdődtek, még 2011 márciusában. A beruházással nemcsak az egyes porták tulajdonosai, hanem a résztvevő önkormányzatok is gyarapodtak, hiszen a projekt keretében megvalósított létesítmények Pákozd, Pátka, Seregélyes és Székesfehérvár önkormányzatának 100 százalékos tulajdonába kerültek.
Több mint 6659 háztartás számára jelent szennyvízcsatorna bekötési lehetőséget az Európai Unió által támogatott környezetvédelmi projekt keretében megvalósult beruházás. A 2011 márciusában megkezdődött kivitelezési munkák az eredeti ütemezésnek megfelelően 2012. október 30-ig befejeződtek. A munkálatok bő másfél évig tartottak és ez idő alatt az elkészült csatornaszakaszok rész-műszaki átadásával egyes településrészek háztartásai már korábban, szakaszosan csatlakozhattak a hálózatra.

 Hullay Gyula a beruházás projektmenedzsere arról beszélt, hogy több mint 187 kilométernyi csatornát kellett lefektetni, 27 átemelőt építettek és mintegy 6500 házi bekötést kellett kivitelezni. Kiemelte, hogy a munka folyamán sokszor tapasztalták, hogy a közművek valós helye és a terveken szereplő adatok nincsenek összhangban egymással, továbbá a földmunkák során sokszor találtak Világháborús robbanószerkezetet.
A „Székesfehérvár Megyei Jogú Város és térsége – Pákozd, Pátka, Seregélyes – szennyvízcsatorna hálózatának bővítése” program nettó összköltsége 8,175 milliárd forint volt. A támogatásokon felül pedig a négy önkormányzat 2,14 milliárd forintos önerőt biztosított. A kivitelezési szerződéshez képest nettó 167,7 millió forintos megtakarítás jelentkezett. Ez abból adódik, hogy a kivitelező konzorcium többlet- és pótmunkák nélkül valósította meg a szennyvízelvezető rendszert. A kivitelezési munkák ugyan már hónapokkal ezelőtt befejeződtek, de a projekt teljes lezárására az üzemeltetéshez szükséges gépek leszállítása után került sor.

 A projektzáró ünnepségen a csatornázásban résztvevő települések polgármesterei a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, országgyűlési és önkormányzati képviselők, továbbá szakhatóságok is képviseltették magukat a Hiemer-ház házasságkötő termében.
Székesfehérváron közel 2000 ingatlan kötött rá a most megépült szennyvízcsatorna hálózatra. Kiépült a rendszer többek között Kisfaludon, Csalán és Börgöndön, valamint az Öreghegy korábban csatornázatlan utcáiban is és az Iszkai út környékén. A csatornázás után az utak sávos helyreállításán felül több utcában megtörtént az útburkolat teljes felújítása is, amelyet város önerőből, a Saára Gyula-program részeként valósított meg.

A ciklusokon átívelő beruházások közül a szennyvízcsatorna építés egy jó példa – mondta Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere. Köszönetét fejezte ki mindenkinek, aki segítette a beruházást. Mint mondta példaértékű volt a települések együttműködése a megvalósítás során.
 A projekt körülbelül 20 és félezer lakos javát szolgálja a négy településen, amelyek a Velencei-tó érzékeny és fokozottan érzékeny vízgyűjtő területén találhatóak, ezért itt különösen fontos a keletkező szennyvizek megfelelő összegyűjtése. A beruházás eredményeképpen hosszútávon javul a Velencei-tó vízminősége is.

Városfejlesztés

  1. Felépült a kórhát új tömbje

    Szinte minden részletében elkészült a kórház új belgyógyászati épülettömbje. Három emeletes épületet alakítottak ki összesen mintegy 120 ággyal, ami helyet ad majd a pulmonológiai, az onkológiai és az infektológiai osztályoknak is. A vadonatúj épületről most Magyarország Kormánya osztott meg egy videót.

    2024.11.18.
  2. Megszépül a kis park

    A Zsuzsanna-forrásnál több mint ezer évelő növényt ültetett a napokban a Városgondnokság. Ezen a területen nagyméretű vadgesztenyefák találhatók, amik méretükből adódóan teljesen leárnyékolják a parkot. Éppen ezért árnyéktűrő, gyeppótló növényeket válogatott a tervező Homoki László a Városgondnokság kertészmérnöke.

    2024.11.15.
  3. Fákat és több ezer évelőt is ültetnek

    A Városgondnokság kertészei elkezdték a Prohászka liget teljes felújítását. A parknak a szerkezete nem fog változni, minden marad az eredeti formában, de teljesen megújul a fűfelület, ami összesen 1200 négyzetméter, felújítják a sétányokat 832 négyzetméteren, fákat ültetnek és több mint 2100 tő évelő növény is kerül a parkba.

    2024.11.13.
  4. BIM alapú tervezés a Jákyban

    Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.

    2024.11.11.