-
Rendőrkézen a dílerek
Egy drogkereskedő székesfehérvárári férfit és segítőjét fogták el a Fejér vármegyei nyomozók. A páros felső kapcsolatára a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda Kábítószer Bűnözés Elleni Hivatal csapott rá.
2025.04.01. -
Zsarolás kísérletével gyanúsítják
A székesfehérvári rendőrök az állampolgárok segítségét kérik a képen látható személy megtalálásában. A Székesfehérvári Rendőrkapitányság zsarolás bűntett kísérletének megalapozott gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen indított büntetőeljárást.
2025.03.26. -
A legfőbb baleseti okokról
Az eseményt Halász Attila rendőr alezredes, a Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság rendészeti rendőrfőkapitány-helyettese, a Fejér Vármegyei Balesetmegelőzési Bizottság elnöke nyitotta meg, majd Kaposvári Károly rendőr alezredes, a bizottság leköszönő elnöke ismertette a baleseti statisztikákat és a főbb baleseti okokat, említve a növekvő halálos kimenetelű baleseteket, de kiemelve az ittasan okozott balesetek csökkenő számát és arányát.
2025.03.26. -
Embert a vasra!
A NATO Hadosztály-parancsnokság működését segítő fehérvári támogató zászlóalj mintegy száz katonát vár kötelékébe: többek között harcjármű vezetőt, lövészt, illetve híradókezelőt keresnek, bruttó 737 ezer forintos illetményért. A részletekről Mesterházi József alezredessel, az MH Nagysándor József 51. Híradó- és Vezetésbiztosító Dandár, Támogató Zászlóalj (HQ MND-C) zászlóaljparancsnokával beszélgettünk.
2025.03.24.
Rendőrségi tanácsok a ködben való biztonságos vezetés segítése érdekében

A köd jelentősen akadályozza, szélsőséges esetben akár el is lehetetleníti a közúti közlekedést, emellett a láthatóságot korlátozva, további veszélyeket is rejt.
A köd különösen a lakott területen kívüli útszakaszokon lehet veszélyes, ahol a páraréteg olykor átláthatatlan, s a járművezető nem tudhatja, milyen akadályok, veszélyforrások jelennek meg előtte.
A tapasztalatok szerint ködös időszakokban az anyagi káros és a könnyű sérüléses balesetek száma növekszik. A legfontosabb, hogy ködös útszakaszokon óvakodjunk az eltúlzott sebességtől. A megengedett sebességhatárt soha ne lépjük túl, gyakran még a megengedett sebesség felső határa is eltúlzott lehet.
A lassúbb haladás mellett legfontosabb a követési távolság növelése. Igen nehéz megbecsülni a biztonságos követési távolságot köd esetén, ezért tartsunk az előttünk haladótól olyan távolságot, hogy járművünkkel annak hirtelen fékezése esetén is biztonságosan meg tudjunk állni! A mindenkori követési távolság legalább akkora távolság legyen, mint amit az adott sebességgel haladva járművünk két másodperc alatt megtesz!
Köd esetén tartózkodjunk az előzéstől! Vegyük fel a sorban haladók tempóját, megfelelő követési távolságot tartva! (Ilyenkor a tömeges „ráfutásos” ütközések kockázata igen magas.)
Azt is tudnunk kell, hogy a köd olykor foltok formájában képződik, s az egyik ködfolt követheti a másikat. Általános magatartás, hogy az egyik ködfoltból kihaladva, a láthatósági feltételek hirtelen javulása esetén a járművezetők gyorsítanak, s a korábbiakhoz képest jelentősen nagyobb sebességgel haladnak. Ez különösen veszélyes lehet akkor, ha egy másik ködfoltba érkezünk, mert a látótávolság hirtelen történő jelentős csökkenése miatt nem tudhatjuk, milyen veszélyekkel, kockázatokkal kell számolnunk.
Érdemes megjegyezni, hogy fokozott ködképződéssel számolhatunk folyók közelében, zárt völgyekben, erdős hegyi útszakaszokon stb. A ködös időben történő vezetés nagyon fárasztó, ezért idővel a reakcióképességünk jelentősen csökken. A feszült figyelem miatt az emberi szem is elfárad, ezért nagyon fontos, hogy hosszabb utaknál tartsunk gyakrabban pihenőt. További jó tanács, hogy szemünk fáradékonyságát csökkentve soha ne nézzünk a szemből érkező jármű fényszórójába, s vezetésünk során ne is tekintsünk meredten egyetlen pontba!
Köd esetén használjunk ködfényszórót! Ha járművünk ezzel nem rendelkezik, akkor a tompított fényszórót kell bekapcsolni. A távolsági fényszóró használata kifejezetten kerülendő, hiszen az erős fény a páraszemcsékről visszaverődve vakító, átláthatatlan fehér falat képez!
A ködlámpa használatakor is fogadjuk meg a fényszóró használatára vonatkozó általános szabályt: használjuk, ha nagyobb biztonságot ad, de kapcsoljuk ki, ha zavarunk vele másokat! Normál látási viszonyok között ne használjuk a ködlámpát!
A láthatóságunk érdekében a gépjármű valamennyi fényszóróját és irányjelzőjét tartsuk tisztán, de ügyeljünk a szélvédő tisztaságára is. A belső pára megakadályozása érdekében kapcsoljuk be a légkondicionáló készüléket, a levegő áramlásának irányát a szélvédő felé terelve! A hátsó szélvédő páramentesítésére is figyeljünk!
Végezetül haladásunk során számoljunk az úttesten gyalogos, kerékpáros, vagy lassú jármű közlekedésére, meghibásodott jármű megjelenésére, melyek észlelése a ködben ugyancsak jelentősen korlátozódik. Ha pedig kiszállunk a járműből, lakott területen kívüli útszakaszokon mindig vegyük fel a fényvisszaverő mellényt, mely észlelhetőségünket, s ezáltal biztonságunkat sokszorosára növeli!
… hogy mindenki hazaérjen!