-
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
Pro Theatro-díj
Székesfehérvár kulturális, táncművészeti értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréseként Pro Theatro-díjat adományozott Székesfehérvár Közgyűlése Cristina Porres Mormeneo-nak. A Székesfehérvári Balett Színház szólistája és vezető balettmestere a Tűzmadár című táncszínházi produkció pénteki premierje előtt vette át az elismerést dr. Cser-Palkovics András polgármestertől.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Hogyan kerültek az égre a csillagképek?
A csillagképek és csillagtérképek történetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők Bartha Lajos előadásán A Szabadművelődés Házában november 25-én, kedden 17 órakor.
A csillagképek és csillagtérképek történetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők Bartha Lajos előadásán A Szabadművelődés Házában november 25-én, kedden 17 órakor.
Csillagképek valójában nem léteznek! Csak a térképeken látjuk összekötve őket, többségük azonban semmilyen kölcsönhatásban nincs egymással. Egymástól akár több ezer fényévre is lehetnek, és legfeljebb egy irányban látszanak a Földről. Az emberi képzelet varázsolta őket az égboltra és ennek megfelelően nagyon sokféle teremtményt találunk a különböző népek egén. Mindenütt a saját kultúrának megfelelően adtak nevet az általuk kiszemelt csillagcsoportoknak, ami aztán nagy zavarokat okozott, hiszen ahány nép, annyi csillagos ég. Például az általunk ismert Göncölszekér csillagaiban mások halottas menetet, merőkanalat, dézsába vizet hordó embereket láttak.
Ennek ellenére idén több nevezetes évforduló is kapcsolódik a nem létező konstellációkhoz. Több próbálkozás történt az egységesítésre, ilyen volt a Bayer-féle Uranometria is, amit éppen 400 esztendeje adtak ki. Végül a Nemzetközi Csillagászat Unió tett rendet 1928-ban – vagyis pont 75 évvel ezelőtt –, amikor hivatalos használatra meghatározta csillagképek számát és határait. Jórészt görög mitológiai alakok nevét kapták és koordináták alapján választották el őket egymástól.
Bartha Lajos előadásán a csillagképek és csillagtérképek történetével ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Az est folyamán szóba kerül még egy nevezetes évforduló, de ez legyen meglepetés. A TIT rendezvényére nem a korábban meghirdetett helyszínen, hanem A Szabadművelődés Házában (Székesfehérvár, Fürdő sor 3.) kerül sor 2003. november 25-én, kedden 17 órakor. A belépés díjtalan.