-
Kötelező a maszkviselés
2025. január 8-tól maszkviselési kötelezettség lépett életbe a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. Az intézkedés a vármegye területén működő valamennyi fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményére vonatkozik - tájékoztat a kórház közleményében.
2025.01.08. -
Elhunyt Kiss Mária Éva
A Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Facebook-oldalán tette közzé, hogy január 06-án 63 éves korában, hosszan tartó betegséget követően elhunyt Kiss Mária Éva, az intézmény egykori ápolási igazgatóhelyettese.
2025.01.07. -
Támogatás a 65 év felettieknek
Egyszeri, tízezer forintos, vissza nem térítendő támogatásban részesülnek a 65 év feletti székesfehérvári lakosok. Az önkormányzat már évek óta támogatja ilyen formában a városban élő időseket.
2025.01.08. -
Február végéig lehet pályázni
Idén is meghirdeti a Fejér Termék pályázatot a Fejér Vármegyei Önkormányzat. A Nagydíj címre, illetve a Minősített Fejér Termék jelölésre 2025. február 28-ig lehet benyújtani a pályázatokat. A díjakat a Vármegyenapon adják majd át.
2025.01.08.
Hogyan tanítanak a traumák? – Fehérváron tanácskoztak a lelki elsősegély szolgálatok önkéntesei
Az ország különféle régióiból és a határon túlról összesen mintegy 100 önkéntes segítő vett részt a Magyar Lelki Elsősegély Szolgálatok Országos Szövetsége és a Székesfehérvári Empátia Mentálhigiénés Egyesület által szervezett konferencián.
„A szavak ereje segít, egy utolsó szalmaszál tud lenni sok esetben. Önök nap mint nap név és arc nélkül, néhány pozitív gondolattal sokak életét mentik meg.” – fogalmazott Mészáros Attila alpolgármester, a rendezvény védnöke.
Tapasztalatai szerint a COVID valóban súlyos problémákat okozott a fiatalok körében. Székesfehérváron az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ egy éve dolgozik egy, a fiatalok lelki egészségét támogató projekten. Szintén komoly kihívást jelent a lakótelepeken elmagányosodottan élő nyugdíjasok gondozása, melyre szintén külön programot szükséges kidolgozni.
Dudás Erika, a LESZ elnöke, szakpszichológus arról beszélt, hogy a lelki elsősegély szolgálatok 53 éve vannak jelen Magyarországon, Debrecenben 1970-ben fogadják először a hívásokat. Ma a Kárpát-medencében 27 tagszolgálat 500 önkéntese fogadja a hívásokat heti közel 1.700 órában, ami évente több mint 90 ezer órát jelent az anonimitás, az önkéntesség és a titoktartás elveinek megfelelően. A cél továbbra is a mentálhigiénés segítés és az öngyilkosság megelőzése, együttműködve a partnerszervezetekkel.
Az elmúlt évek történései változást hoztak a hívástartalmakban is: a 116-123-as, ingyenesen hívható segélyhívó mellett a COVID-járvány ideje alatt bevezették a 06-80-810-600-as számot is, amelyen az elmúlt évben 18 ezer hívást fogadtak. Sok fiatal hívja a segélykérős számot, főként kapcsolati problémákkal, a kapcsolatok hiányával összefüggésben.
A köszöntőket követően Bogárdi Gyöngyi szolgálatvezető, a székesfehérvári Empátia Mentálhigiénés Egyesület elnöke emlékezett meg Farkas István pszichológusról, a szervezet több mint egy éve elhunyt vezetőjéről, majd Soós Andrea gyász- és veszteségkísérő tartott előadást a veszteségben rejlő erőről és ajándékról.
A konferencia délutáni programjában Fehérvári Krisztina szakmai vezető, életvezetési coach, önismereti tréner tartott előadást az érzelmi intelligencia szerepéről, fejlesztési lehetőségeiről az önkéntes segítő szervezetek körében. A szakember szerint sokszor nehéz az érzelmekről beszélni, megélni azokat, éppen ezért fontos az érzelmek átkeretezése, a tudatos kontroll gyakorlása, az érzelmi intelligencia fejlesztése a szemmélyek, a telefonos ügyelők és a szervezetek körében egyaránt.
Székesfehérváron új telefonos önkénteseket keresnek, akik számára ősszel kezdődik képzés. Önismereti és szakmai alapokon történik meg a kiválasztás, melyet gyakorlati mentorálás követ. 21-65 év közötti, érettségivel rendelkező személyek jelentkezhetnek, egyéb előképzettség, végzettség nem szükséges. Érdeklődni a +36 30 825 8579-es telefonszámon lehet.