-
Tavaszünnep Gorsiumban
Császári bevonulás, gladiátorjáték, ókori színházi előadás is várja május 3-án és 4-én a Gorsium Régészeti Park látogatóit, akik Floralia ünnepébe cseppenhetnek bele ezen a hétvégén. A különleges időutazás résztvevői elmerülhetnek az ókori Pannónia vásári forgatagában is.
2025.04.04. -
Koncert és kiállítás a belvárosban
Két művészeti programot is kínál a következő napokban a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház. Április 4-én, pénteken nyílik meg Szabó Lajos József festő kiállítása, míg április 8-án, kedden Gorsium hangjai címmel szerveznek koncertet.
2025.04.03. -
Beethoven tavasza
Beethoven műveivel találkozhattak a Partitúra bérlet fiataljai a Művészetek Házában. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekart Dobszay Péter vezényelte.
2025.04.03. -
Vörösmarty emlékülés
Mgkezdődött a Vörösmarty emlékév. A jeles évfordulón a költő nevét viselő irodalmi társaaság tekintett viszza a legenda életművére.
2025.04.02.
Hősök, szentek, hódítók - IV. Béla király életét bemutató kiállítás nyílt

A Koronázási Ünnepi Játékokhoz kapcsolódóan a Szent István Király Múzeum nagyszabású időszaki kiállítással tiszteleg IV. Béla magyar uralkodó emléke és öröksége előtt.


Cser-Palkovics András polgármester a megnyitón hangsúlyozta, hogy a Székesfehérvári Királyi Napok olyan történelmi fesztivál, amely a kikapcsolódás mellett gazdag lelki-szellemi tartalmakat nyújt és azt a célt is szolgálja, hogy gyarapíthassuk tudásunkat a város és az ország történelméről.
Székesfehérvár polgármestere reményét fejezet ki, hogy a következő napokban sokan jönnek majd el, hogy megismerkedjenek IV. Béla uralkodásával, amely magában foglalja a rombolás utáni építkezés tapasztalatát is. Felhívta a figyelmet, hogy augusztus 20-ig ingyenesen látogatható a tárlat.
Dr. Rosta Szabolcs, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatója gratulált a kiállítás megrendezéséhez, amely igényes díszletekkel, installációkkal, magyarázó szövegekkel és interaktivitással mutatja be a korszakot.
Felhívta a figyelmet egy különleges műtárgyra is, egy különleges üvegpohárra, ami egy szíriai keresztes államból származó XIII. századi alkotás és ami nagy valószínűséggel András király keresztes hadjáratai révén került a bugaci monostorba. Elmondta, hogy hasonló műtárgyból a new yorki Metropolitan múzeumban is csak kettő van, az is töredék. Dr. Tomka Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményekért felelős főigazgató-helyettese a tárlatnyitón kiemelte, hogy muzeológiai szempontból izgalmas kiállítás látható a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében, ahol kortárs műalkotásokat láthatunk korabeli műtárgyakkal. A tárlat nagy értékének nevezte, hogy a két "szintet" diszkréten különíti el a kiállítás, de mindig ott van a háttérben a kortárs vonal, ami friss, érdekes hangulatot ad.
Belegrai Tamástól, a tárlat kurátora kiemelte, hogy a kiállítás az uralkodónak egy-egy emblematikus pillanatát, a karakterét és a hozzá kötődő eseményeket idézik meg, amiket a tárgyi emlékek és források felhasználásával építettek fel.
A tárlat kurátora szólt arról a "pálfordulásról" is, amit Béla uralkodásában tapasztalhatunk: keménykezű uralkodóként indult, aki szakít apja politikájával, majd 1241-ben jön a muhi csata és ott rájön, hogy változtatnia kell meggyőződésén az ország és a magyarság érdekében.
A tárlatot kísérő ábrázolások Belegrai Orsolya múzeumi rajzoló keze munkáját dicsérik. Belépve a kiállítótérbe, számos alkotás magával ragadja a szemlélődőt. Finom vonalak, megkapó tekintetek, erőteljes pillanatok: IV. Béla édesanyja, Gertrúd lágyan átöleli gyerekét, majd következik egy drámai alkotás a meggyilkolt anyáról. Szent Erzsébet a kötényében rózsákkal vagy éppen a szegények közt szétosztásra kerülő kenyérrel.
A kiállítás zárásaként Kubik Anna színművész Szent Romanus VI. századi ókeresztény költő himnuszát szavalta el Szirtes Edina „Mókus” zenei kíséretében.
A tárlat megnyitóján részt vett a Székesfehérvár testvérvárosából, Zadarból érkezett delegáció is, akiket dr. Cser-Palkovics András köszöntött a város nevében.