HPV - az alattomos vírus
A humán papilloma vírus a leggyakoribb szexuális úton terjedő vírus. Az emberek nagy többsége találkozik vele élete folyamán, a fertőzöttek 10-20 százalékánál tartósnak bizonyul a kóros állapot. Nem véletlen, hogy az utóbbi években számos helyen találkozhattunk ezzel a témával, hiszen megdöbbentő a statisztika, csak a méhnyakrák 99,7%-át, a hímvessződaganatok 50 %-át és a végbéldaganatok 90 %-át a HPV okozza.
2011.04.13. 12:38 |
A humán papilloma vírus a leggyakoribb szexuális úton terjedő vírus. Az emberek nagy többsége találkozik vele élete folyamán, a fertőzöttek 10-20 százalékánál tartósnak bizonyul a kóros állapot. Nem véletlen, hogy az utóbbi években számos helyen találkozhattunk ezzel a témával, hiszen megdöbbentő a statisztika: a méhnyakrák 99,7%-át, a hímvessződaganatok 50%-át, a hüvelydaganatok 40%-át, a hüvelybemeneten és környékén lévő daganatok 50%-át, a végbéldaganatok 90%-át, a fej- és nyakdaganatok 15%-át is a HPV okozza. A közhiedelemmel ellentétben a férfiak betegsége is, körükben is jelentős a fertőzöttség.
Östör Annamária egészségügyi tanácsnok – a város egészségfejlesztési tervével összhangban – kiemelten támogat minden olyan programot, amely a megelőzést szolgálja, így nagy szerepet vállalt a HPV elleni védőoltás ingyenessé tételében a 12 éves lányok körében. Nagy sikernek könyveli el, hogy Székesfehérvár közgyűlése idén egyhangúlag szavazta meg az ingyenes oltási projekt folytatását. Az oltás fontosságára egy nőgyógyász és egy urológus segítségével világítunk rá.
Dr. Mihályi Gyula főorvos, szülész-nőgyógyász, klinikai onkológus szakorvos szerint kiemelten kell kezelni a HPV-vírus elleni küzdelmet, ugyanis a világon félmillió új fertőzést okoz évente, ennek a fele akár rosszindulatú megbetegedést is okozhat. Magyarországon kétnaponta 3 fiatal nő hal meg méhnyakrákban feleslegesen, hiszen rákszűréssel vagy védőoltással meg lehetne menteni az életüket.
Hogyan fertőz a HPV?
Nem csak nemi úton lehet megfertőződni, hiszen leváló hámsejtekkel terjed, így azok is veszélyeztetettek lehetnek, akik nem élnek szexuális életet.
Milyen tünetei vannak?
A legnagyobb csapda, hogy évekig nem okoz semmilyen tünetet, az érintettek nagy része nem is tudja, hogy fertőzött. Szeretném felhívni a hölgyek figyelmét arra, hogy téves az az információ, mely szerint tünetmentesen három évente kell rákszűrésen részt venni. A nőgyógyászok álláspontja az, hogy évente végeztessék el ezt a vizsgálatot. Emellett a HPV-szűrést is ajánlom legalább egyszer, utána pedig oltassa be magát, így már nagyon sokat tesz a kockázat csökkentésére. Az is tévhit, hogy csak a gyerekeket érdemes oltatni, felnőtteknek is védettséget ad. Ez a fajta védőoltás egyébként csak a vírus-buroknak egy részletét tartalmazza, így azok is nyugodt szívvel alkalmazhatják, akik általában idegenkednek az oltásoktól.
Dr.Fábián Károly urológus, onkológus szakorvos szerint a férfiak ugyanolyan mértékben érintettek a HPV-fertőzéssel kapcsolatban, mint a hölgyek, hiszen nagyrészt nemi úton terjed.
Férfiaknál milyen tüneteket okoz a HPV?
Általában nem okoz tüneteket a férfiaknál, bár időnként okozhat vizeletcsípést, húgycsőégést, enyhe gyulladást. Bizonyos fajtái viszont szemölcsös elváltozással járnak, amelyek nagyon durván elszaporodhatnak, nemcsak a péniszen, hanem a környező ágyéki, combi területeken is. A terjedést segíti az intim borotválkozás. Rosszabb esetekben a húgycsőbe is bejut a fertőzés.
Kik veszélyeztetettek?
A rizikófaktorba a partnereket sűrűn váltó személyek, illetve csökkent immunvédekezéssel rendelkező betegek tartoznak. Az óvszer használata korlátozottan véd, hisz csak az a terület számít védettnek, amelyet takar. Ezért mindenképp a védőoltás a megoldás, és ezek közül is a négykomponensű vakcinát javaslom. A férfiak oltása nemcsak önmaguk, hanem nőtársaik szempontjából is nagyon fontos.