HPV elleni ingyenes védőoltás - van még oltóanyag, lehet még jelentkezni

A 12 éves közötti Székesfehérváron állandó lakcímmel rendelkező lány lakosok részére korlátozott számban még rendelkezésre áll ingyenes Humán Papillóma Vírus (HPV) elleni oltóanyag. Az oltás igényléséhez szükséges szülői tájékoztatót és beleegyező nyilatkozatot a Humán Szolgáltató Intézetnél vehetik át személyesen munkanapokon 8-16 óra között és ugyanerre a címre juttassák vissza legkésőbb január 26-ig.
Letölthető szülői nyilatkozat a HPV elleni védőoltás beadásához
2009.01.14. 16:06 |
 Székesfehérvár Megyei Jogú Város Polgármestere és Egészségügyi Bizottsága indítványozására és a képviselő testület támogatásával a város ingyen biztosítja a 1996. január 1. és 1996. december 31. között született Székesfehérváron állandó lakcímmel rendelkező lány lakosai számára a Humán Papillóma Vírus (HPV) elleni oltóanyagot, mely a vírus négy leggyakoribb típusával ( 6, 11, 16, 18 ) való fertőződést, és az általuk okozott betegségeket képes hatékonyan megelőzni.

 1990. január 1. és 1995. december 31. között született Székesfehérváron állandó lakcímmel rendelkező lány lakosok részére korlátozott számban még rendelkezésre áll ingyenes oltóanyag. Az oltás igényléséhez szükséges szülői tájékoztatót és beleegyező nyilatkozatot a Humán Szolgáltató Intézetnél (Székesfehérvár, Ady E. u. 8.) vehetik át személyesen munkanapokon 8-16 óra között és ugyanerre a címre juttassák vissza legkésőbb 2009. január 26.-ig. (Fontos, hogy a székesfehérvári állandó lakcímet igazoló lakcím kártyát is hozzák magukkal a nyilatkozat leadásakor vagy fénymásolatban csatolják a nyilatkozathoz.) Letölthető szülői nyilatkozat a HPV elleni védőoltás beadásához

Milyen betegségeket okoznak a Humán Papillóma Vírusok?

Ennek a víruscsaládnak sok típusa ismert. A HPV jellemzően a bőr, a szájüreg, a légutak, a nemi szervek és a végbél hámrétegében szaporodik. Az egész világon, így hazánkban is elterjedt. Élete során az emberek 50-80 %-a átesik valamilyen HPV fertőzésen. A „nem rákkeltő” típusok szemölcsöket okoznak a bőrön, a külső nemi szerveken. Ezek jóindulatú elváltozások, de igen makacsok, kezelésük kellemetlen, hosszadalmas (ecsetelés, fagyasztás, kimetszés) és gyakran újra kiújulnak. A „rákkeltő” típusok a hámban, nyálkahártyában úgynevezett „rákmegelőző” és „rákos” elváltozásokat okozhatnak (méhnyakrák, hüvely-, szeméremtest-, hímvessző- és végbélrák, valamint szájüregi rákok egyes típusai).

Hogyan terjed a fertőzés?

A fertőzés a fertőzött területek érintésével, összedörzsölésével, főleg szexuális úton terjed egyik emberről a másikra (nem zárható ki az esetleges átvitel eszközökkel vagy tárgyakkal sem). Mivel a HPV akár évekig tünetmentesen lappanghat, sem a fertőzött személy, sem közvetlen környezete, partnere nem tud a fennálló fertőzésről, a továbbvitel veszélyéről.

A védőoltásról:
Hazánkban már több, mint 2 éve gyógyszertári forgalomban van a HPV 6, 11, 16, 18-as típusok elleni oltóanyag. A teljes védettség kialakulásához 3 részoltást kell adni fél év alatt. Az oltásokat a házi gyermekorvosi rendelőben egy előre egyeztetett időpontban, előreláthatólag 2009. április-május hónapokban fogják az érintetteknek beadni és a soron következő 2. hónapos illetve 6. hónapos oltás időpontját az oltó orvos határozza meg. Feltétlenül keresse meg gyermeke háziorvosát időpont egyeztetés végett. Az oltás abban esetben INGYENES, ha a szülői nyilatkozatban mindhárom részoltást vállalják, mivel a teljes védelmet csak három részoltás biztosítja! Amennyiben csak egy vagy két részoltás történik meg, akkor az oltás költségét ( 3 db gyógyszertári ára kb. 87.000 Ft ) a szülőnek (a gyermek törvényes képviselőjének) visszamenőleg meg kell térítenie!

Egyéb tudnivalók:
A védőoltásnak ritkán lehetnek mellékhatásai: hőemelkedés, láz, a beadás helyén bőrpír, duzzanat, fájdalom. Nagyon ritkán előfordulhat allergiás reakció. A HPV elleni védőoltás a szexuálisan nem aktív, 10-14 éves korosztályban a leghatékonyabb. A védőoltás terheseknek nem ajánlott és az oltássorozat ideje alatt nem javasolt teherbe esni.

 A védőoltás a rendszeres méhnyakrák szűrést nem helyettesíti! (Szintén az Önkormányzat által ingyenesen biztosított lehetőség erre - a szexuálisan aktív nők részére - a Család- és Nővédelmi Központban van Székesfehérváron Várkörút 8. szám alatt.)