Hullladékkezelő cégek ellenőrzése - Fehérváron mindent rendben talált az ÁSZ

Lezárult a DEPÓNIA ellenőrzése. Az Állami Számvevőszék a 2011 és 2014 közötti időszakra nézve értékelte a társaság közfeladat ellátását érintő gazdálkodási tevékenysége szabályszerűségét. Az ellenőrzés megállapította, hogy az önkormányzat részéről a tulajdonosi joggyakorlás, továbbá a DEPÓNIA NKft. pénzügyi gazdálkodása szabályszerű volt.
2016.07.28. 10:03 |
Lezárult a DEPÓNIA Hulladékkezelő és Településtisztasági Nonprofit Kft. ellenőrzése. Az Állami Számvevőszék a 2011 és 2014 közötti időszakra nézve értékelte a társaság közfeladat ellátását érintő gazdálkodási tevékenysége szabályszerűségét. Az ellenőrzés megállapította, hogy az önkormányzat részéről a tulajdonosi joggyakorlás, továbbá a DEPÓNIA NKft. pénzügyi gazdálkodása szabályszerű volt. A vagyongazdálkodásban, és annak nyilvántartásában kisebb hiányosságokat tárt fel az ellenőrzés. Az ÁSZ ütemezetten végzi az önkormányzati tulajdonú közszolgáltató gazdasági társaságok ellenőrzését.
A SzékesfehérváriMegyei Jogú Város Önkormányzata kizárólagos tulajdonában álló DEPÓNIA NKft. 2014-ben főtevékenységként a közel 99 ezer lakosságszámú Székesfehérvár közigazgatási területén, valamint – regionális központként – további 60 településen végzett nem veszélyes hulladékkezelést, ártalmatlanítást. A társaság az ellenőrzött időszakban nyereségesen gazdálkodott, mérleg szerinti eredménye 2011-től azonban folyamatosan csökkent, 2014-ben 2,8 millió Ft eredményt realizált. A követelések állománya 2013 végéig folyamatosan nőtt, 2014 végére az előző évi 723,2 millió Ft-ról 460,7 millió Ft-ra csökkent. A társaság kezdeményezte a hulladékgazdálkodással összefüggő követelések adók módjára történő behajtását, amely ennek ellenére is emelkedett, 2014-ben a lakossági kintlévőség 203,1 millió Ft-ot tett ki. A kötelezettségek állománya a működésre és a közfeladat-ellátásra nem jelentettek kockázatot. 
Az Önkormányzat közfeladat–ellátásának megszervezése szabályszerű volt, rendeletalkotási kötelezettségének eleget tett. Meghatározta a díjmegállapítás módszerét és a díjváltoztatás eljárásrendjét, továbbá a tulajdonosi joggyakorlás rendjét az előírásoknak megfelelően, szabályszerűen gyakorolta. A felügyelőbizottság a jogszabályi előírásai ellenére nem készített ügyrendet az ellenőrzött időszakban. A könyvvizsgáló az éves beszámolókat hitelesítő záradékkal látta el. A társaság 2011-2014. évi éves szakmai és számviteli beszámolóit – a felügyelőbizottság előzetes írásbeli véleményezését követően – a Közgyűlés elfogadta. A hulladékgazdálkodási közszolgáltatás díjának megalapozottsága szabályszerű önköltségszámítással biztosított volt 2011-2014 között. A társaság az előírásoknak megfelelően állapította meg a szolgáltatási díjakat, 2013. július 1-jétől a 10%-os díjcsökkentést végrehajtotta. 
 
A közfeladat-ellátását szolgáló vagyonnal való gazdálkodás, annak nyilvántartása alapvetően szabályszerű volt. A társaság rendelkezett megfelelő számviteli szabályzatokkal, amelyek tartalmazták a közfeladat ellátás elkülönített nyilvántartásának szabályait is. A számlarend azonban csak részben tartalmazta a számviteli törvényben előírt tartalmi elemeket. A társaság gondoskodott az éves beszámoló letétbe helyezéséről, illetve nyilvánosságra hozataláról. A társaság a jogszabályokban előírtak ellenére adatvédelmi és adatbiztonsági szabályzatot nem készített, adatvédelmi felelőst nem nevezett ki.
 
A társaságnál a bevételek, költségek és ráfordítások elszámolása megfelelő volt, figyelembe véve a jogszabályok és a belső szabályozás előírásait. Az önköltségszámítás szabályozása megfelelt az előírásoknak, az alkalmazott módszer biztosította a közszolgáltatás díjának megalapozottságát és a szabályszerű árképzést. Az ellenőrzött időszakban a rezsicsökkentéssel kapcsolatos előírásokat betartották.
 
Az ÁSZ jelentésében a DEPÓNIA NKft. ügyvezetőjének kettő, a polgármesternek egy javaslatot fogalmazott meg, amelyekre 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük. Az ÁSZ célja, hogy a közfeladat-ellátásában résztvevő, államháztartáson kívüli gazdálkodó szervezetek működési és pénzügyi kockázatainak feltárásával, valamint az önköltségszámítás szabályszerűségének ellenőrzésével támogassa a közműdíjakkal kapcsolatos döntések megalapozottságát.

Gazdaság

  1. Használt autót Fehérvárról

    Az egyik legnépszerűbb magyar használtautó-portál összegyűjtötte a 2024-es esztendő legjeit. ezekből kiderült, hogy a legtöbb autóhirdetést az idén - mintegy 36 ezret - Székesfehérváron adták fel.

    2024.12.19.
  2. Kyndryl munkavállalói élmény

    A Kyndryl a világ legnagyobb IT infrastruktúra-szolgáltatója Magyarországon elnyerte a Great Place To Work® minősítést™. A rangos elismerés kizárólag azon alapul, hogy a jelenlegi munkatársak mit mondanak a Kyndrylnél szerzett tapasztalataikról. A Great Place To Work® a munkahelyi kultúra, a munkavállalói élmény és a vezetői magatartás globális elismerése, amely bizonyítottan piacvezető bevételt, a munkavállalók megtartását és fokozott mértékű innovációt eredményez.

    2024.12.16.
  3. Videoton évzáró

    A Videoton vállalatcsoport idei nettó árbevétele 300 milliárd forint körül alakulhat - jelentette be a cégcsoport elnök-vezérigazgatója pénteki évzáró ünnepségükön. Széles Gábor elmondta, hogy árbevételük valamelyest csökkent az előző évhez képest. Legutóbb a 2009-es gazdasági válság évében volt némi csökkenés a korábbi üzleti év árbevételéhez képest - jegyezte meg.

    2024.12.13.
  4. Székesfehérvár Gazdaságáért

    Ünnepélyes keretek között adták át a „Székesfehérvár Gazdaságáért” díjat kedden este a Hiemer-házban. A 2024-es esztendő díjazottja Kis István, a Harman Becker Kft. korábbi ügyvezető igazgatója. A szakmájában elismert, köztiszteletben álló szakember Székesfehérvár gazdasági fejlődésének előmozdítása érdekében végzett kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként vehette át az elismerést.

    2024.12.04.