Idén április 30-án rendezik meg a központi ballagást

 A városi ballagásról, a középiskolai felvételivel kapcsolatos kérdésekről és a szakiskolai ösztöndíj bevezetéséről is tájékozattak ma Székesfehérvár önkormányzatának oktatási szakemberei. Fűrész István, az Oktatási Bizottság elnöke az idei közös ballagás időpontjával kapcsolatban elmondta, hogy az igazgatói munkaközösség többségi szavazással döntött úgy, hogy április 30-án pénteken délután 3 órakor rendezzék meg.
2010.02.01. 13:06 |
A városi ballagásról, a középiskolai felvételivel kapcsolatos kérdésekről és a szakiskolai ösztöndíj bevezetéséről is tájékozattak ma Székesfehérvár önkormányzatának oktatási szakemberei. Fűrész István, az Oktatási Bizottság elnöke az idei közös ballagás időpontjával kapcsolatban elmondta, hogy az igazgatói munkaközösség többségi szavazással döntött úgy, hogy április 30-án pénteken délután 3 órakor rendezzék meg.
 
A bizottsági elnök a döntés előnyének nevezte, hogy így nem ütközik a ballagás a május elsejei rendezvényekkel. A május elsejei megrendezés közel 10 millió forintos többletköltséggel járt volna a területek és a közlekedés biztosítása miatt. A városi ballagáson nem vesz részt a Lánczos Kornél Reálgimnázium. A Belvárosi I. István Középiskola időbeli feltételekhez közötte ezt, ha számukra kedvező az időpont, megfontolják a részvételt. A Tatay Sándor Alapítványi Gimnázium és Szakközépiskola még nem döntött a saját iskolájában a ballagás időpontjáról.
 
Az Oktatási Bizottság elnöke ismertette a február 1-jétől bevezetésre kerülő Szakiskolai Ösztöndíjra vonatkozó tudnivalókat is. Az ösztöndíj célja a jelenleg alacsony motívációt és társadalmi presztizst jelentő szakmunkás életpálya vonzóbbá tétele. A keresett szakmákban jelentős szakmunkáshiány mutatkozik, ezt próbálják kiegyenlíteni azzal, hogy bizonyos szakmacsoportokban már 2,5-ös tanulmányi átlag felett ösztöndíjat kaphatnak a tanulók. Az ösztöndíj nagysága 10 ezer forinttól 30 ezer forintig terjed. Kiemelkedő teljesítmény esetén a tanuló havi bevétele megközelíthet a minimálbér mértékét, mivel a kapott összeg független az egyéb tanulói juttatásoktól. Ha valaki kitűnően teljesít és tanulószerződése is van, a havi jövedelme elérheti a 66 ezer 750 forintot is. Közép-Dunántúlon a gazdaság által legjobban igényelt képzések között megtalálhatjuk a bútorasztalos, gépi forgácsoló, épületgépészeti csőhálózatszerelő, kőműves, villanyszerelő, hegesztő, ács, állványozó, lótartó és tenyésztő, valamint a szerszámkészítő és ápolási asszisztens szakmacsoportokat is.
 
Móricz Zsuzsanna, a Humán Szolgáltatási Főosztály vezetője a középiskolai felvételikről számolt be. A középiskolákhoz február 19-ig kell eljuttatni a tanulók jelentkezési lapjait, ezzel teljesül a felvételi kérelem. Ezt követően, február 22-től március 12-ig tarthatnak az iskolák szóbeli meghallgatást, akkor is, ha írásbeli vizsga volt. Legkésőbb március 16-ig kell a felvételi jegyzéket úgy kifüggesztenie az intézményeknek, hogy ezen láthassák a tanulók, hányadik helyen állnak a rangsorban. Ezután hosszas központi adatfeldolgozás következik és április 19-ig várni kell. Ekkor kapják meg az iskolák azt a jegyzéket, amely alapján dönthetnek, hogy ki kerül be az adott középiskolába. A döntésről április 26-ig kell a szülőket értesíteni. Amennyiben elutasítást kap az adott intézményből, ezt követően lesz lehetőség jogorvoslattal élni: a kérelmet mindig az adott intézmény fenntartójához kell benyújtani. Amenyiben egy tanuló ezt követően sem kerül felvételre egyik intézményhez sem, akkor az általános iskola igazgatója köteles eljárni a lakóhely szerinti jegyzőnél, aki gondoskodik az elhelyezésről. Székesfehérvár önkormányzata esetében az Árpád Szakképző Iskola és Kollégium az az intézmény, amely mint kötelező felvételt biztosító iskola mindenképpen biztosítja a végső felvételi lehetőséget.