Ifjúsági cselekvési program

2017.03.10. |
SZÉKESFEHÉRVÁR MEGYEI JOGÚ VÁROS IDEIGLENES BIZOTTSÁGA

 
JAVASLAT

Székesfehérvár Megyei Jogú Város
IFJÚSÁGI CSELEKVÉSI PROGRAMJÁNAK
kialakítására

Dátum: 2001. január 8.

 Előadó: Petróczi Ferenc
  elnök

Előzetesen tárgyalja:
Egészségügyi Bizottság
Közbiztonsági Bizottság
Kulturális Bizottság
Oktatási Bizottság
Pénzügyi Bizottság
Sportbizottság
Szociális és Családvédelmi Bizottság


Az előkészítésben részt vett:
Cser Béláné, az Oktatási Iroda vezetője
Angyal Szabolcs, lakossági és civilkapcsolatok referense

Tisztelt Közgyűlés!


Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlése 2000 tavaszán elfogadta az ifjúsági koncepciót. Ez a koncepció megfogalmazta azokat a főbb problémákat, amelyek a fiatal korosztályt veszélyeztetik és általánosságban a tennivalókat. Ez a közgyűlési előterjesztés az önkormányzat szándékát is kifejezte a veszélyeztetettség csökkentésére.

A közgyűlés 2000. szeptemberi ülésén létrehozta az Ifjúsági Ideiglenes Bizottságot azzal a céllal, hogy az érintett területek szakembereinek bevonásával - amennyire csak lehetséges-, konkrét cselekvési programot fogalmazzon meg.

A cselekvési program hét érintett szakbizottság javaslata alapján, az Ifjúsági Kerekasztal korosztályi és szakértői oldalának a véleményét figyelembe véve készült, az Oktatási Intézkedési Tervvel összhangban.

Tisztelt Közgyűlés!

Kérem a javaslat megtárgyalását, határozat meghozatalát.

Székesfehérvár, 2001. január 8.

 Petróczi Ferenc s.k.
 az Ideiglenes Bizottság elnöke


IFJÚSÁGI CSELEKVÉSI TERV
SZÉKESFEHÉRVÁR 2001

Az ideiglenes bizottság a rendelkezésre álló rövid idő alatt széles körben gyűjtött javaslatokat, amelyeket szakmai kontrollnak vetett alá és az így összeállított "cselekvési tervet" javasolja a közgyűlésnek megtárgyalásra, elfogadásra.

A bizottság szembesült azzal, hogy komoly erőforrásokat kell mozgósítanunk, - anyagit és emberi erőforrásokat egyaránt - amennyiben már rövidtávon is eredményt szeretnénk elérni. A fiatalok életét hátrányosan befolyásoló hatások csökkentésére konkrét intézkedéseket kell tennünk, hiszen a veszélyek is egyértelműek.
A cselekvési program, amelyet összeállítottunk, segítheti a fiatalok saját erőforrásainak mozgósítását, egészséges fejlődését, a tanulási folyamat és szabadidő eltöltés támogatását, hiszen ezeken keresztül alapozhatják meg saját sikeres részvételüket majd a családalapítás, pályakezdés időszakában.

Az ifjúsági cselekvési program első részében az Oktatási Intézkedési Tervben is szereplő feladatok kerültek megfogalmazásra.

Javaslatunk második részében kiemelt, támogatott programokat ajánlunk, amelyek növelhetik a fiatalok esélyeit az egészséghez, tudáshoz, tapasztalatok megszerzéséhez és az ideiglenes bizottság reményei szerint csökkentik a veszélyeket, melyek a korosztályra hatnak (drog, bűnözés, mentálhigiénés problémák stb.). Ezeknél a javasolt programoknál megjelöltük a feladat koordinátorát és előzetesen becsültük a költségeket. Az érintett szakbizottságok véleményezték és támogatták a megvalósítást, jelezve a szándékot az iparűzési adó bizottsági keretének terhére történő feladat finanszírozásra.
A közgyűlési döntést követően az adott szakbizottság kompetenciájába kerül a feladat, és ott határozzák meg, hogy melyik szervezet, intézmény kap felkérést, lehetőséget - akár pályázati úton- a megvalósításra.

A cselekvési program harmadik része ajánlásokat fogalmaz meg és további konkrét javaslatok előkészítését ösztönzi. Ezeket a javaslatokat a szakbizottságok szakmailag támogatták, de a bizottsági keret terhére történő finanszírozást nem tudták felvállalni. Amennyiben a közgyűlés támogatja a tervezetben szereplő pontokat, úgy az érintett intézmények, civil szervezetek kezdeményezésére pályázati és egyéb külső támogatói források bevonását tartjuk szükségesnek - a szakbizottságok felügyeletével.

A javaslat nem tartalmazza az indoklást és a jelenségek leírását, hiszen arról a koncepció és az időközben elkészült ifjúságkutatás bőven tartalmaz adatokat.

Javaslatok a 2001. évi cselekvési program elemeire:
A problémák köre, amelyekre a programok irányulnak:
• mentálhigiénés problémák, családi élet zavarai,
• életmód, egészségmegőrzés,
• drogfogyasztás,
• fiatalkori bűnelkövetés,
• szabadidő eltöltés,
• pályaválasztás, továbbtanulás, munkavállalás.

Fontos alapelv, hogy az önkormányzat olyan tevékenységeket, akciókat támogasson, amelyek minél szélesebb körű szakmai, társadalmi együttműködéssel, a székesfehérvári fiatalok minél nagyobb körére hatnak. A megvalósulás és a kontroll az illetékes szakbizottság kompetenciája.


I. Oktatási Intézkedési Terv alapján támogatott feladatok:
 
 I.1. Az önkormányzat oktatási intézményeiben iskolapszichológusi hálózat kiépítését javasoljuk
 
  Határidő: értelem szerint
  Felelős: Oktatási Bizottság
 
 I.2. Az önkormányzat oktatási intézményeiben szabadidő szervező tevékenység létrehozását támogatjuk.
 
  Határidő: értelem szerint
  Felelős: Oktatási Bizottság
 
 
II. Bizottságok által támogatott és az iparűzési adó bizottsági keretéből finanszírozandó feladatok:

II.1. Az önkormányzat oktatási intézményeiben dolgozó gyermekvédelmi felelősök szakmai továbbképzését, szociális munkás, szociálpedagógus végzettség megszerzését javasoljuk támogatni.

 Határidő: folyamatos
 Felelős: Oktatási Bizottság
     Becsült költség: 2001-ben: 2 000 000 Ft

II.2. Az iskolaorvosi szolgálat tevékenységének hatékonyabbá tétele érdekében javasoljuk iskolai rendelők kialakítását. Amennyiben az oktatási intézmény helyiséget biztosít a szakbizottság a rendelők felszereléséhez támogatást nyújt.

 Határidő: 2001. szeptember
 Felelős: Egészségügyi Bizottság
     Becsült költség: 2001-ben: 3 000 000 Ft

II.3. Fiatalok részére önismereti csoportok indítását, valamint szülők részére Gordon csoportok indítását javasoljuk.

 Határidő: folyamatos
 Felelős: Szociális és Családvédelmi Bizottság
     Becsült költség: 1 000 000 Ft/ év

II.4. A hátrányos helyzetű fiatalok nyári táborozását segítő támogatási rendszer működtetését javasoljuk.
 
Határidő: folyamatos
Felelős: Szociális és Családvédelmi Bizottság
     Becsült költség: 2 500 000 Ft/ év

II.5. Bevásárló központokba kihelyezett kortárs segítő tevékenység indítását javasoljuk.

 Határidő: folyamatos
 Felelős: Szociális és Családvédelmi Bizottság
     Becsült költség: 1 000 000 Ft/ év

II.6. A sportolás, testedzés, egészségmegőrzés propagálására reklámfilmek, plakátok készítését javasoljuk. A városban található sportolás lehetőségekről évente készüljön kiadvány, amelyben a sporttal kapcsolatos összes kínálat szerepeljen.

 Határidő: folyamatos
 Felelős: Sportbizottság
     Becsült költség:  1 500 000 Ft/ év


III. A bizottságok által támogatott, de a finanszírozásra külső forrást is igénylő feladatok.

III.1. Javasoljuk a nyári táborozási lehetőségek bővítését, a káptalanfüredi táborozási bázis fejlesztését pályázati, szponzori és civil erőforrások bevonásával.

 Határidő: folyamatos
 Felelős: Sportbizottság
     
III.2. Javasoljuk felmérés készítését a városban található szabadtéri (lakóterületi) - önkormányzat tulajdonában lévő- sportpályák állapotáról, beleértve az oktatási intézmények sportpályáit. A felmérés alapján biztonságos és korszerű felszerelésekkel kell ellátni lakókörzetenként legalább egy iskolán kívüli sportpályát, valamint az oktatási intézmények pályáit, ahol nyitott hétvégi és szünidei akciók, programok szervezhetők.

 Határidő: folyamatos
 Felelős: Sportbizottság
     
III.3. Biztosítani szükséges a városi uszodában a jelenlegitől nagyobb és hosszabb idejű vízfelületet a közönség számára. A fedett uszodában ez a terv nem megvalósítható, csak a jelenleg szabadtéri strand befedésével oldható meg a kapacitásbővítés. A befedéshez lehetőség van pályázati támogatás elnyerésére, így csak az önrész mértékét kellene biztosítani. Javasoljuk a szabadtéri strand befedését.

 Határidő: értelem szerint
 Felelős: Sportbizottság
     
III.4. Javasoljuk azokban az óvodákban, ahol lehetőség van helyiség biztosítására, tornaszoba kialakítását.

 Határidő: folyamatos
 Felelős: Oktatási Bizottság
     

III.5. "Internet teaház", kommunikációs, információs központ – ifjúsági centrum - létrehozásának, működésének támogatását javasoljuk, iskolai diákszervezetek, vállalkozók, civilszervezetek bevonásával. Támogatásként javasoljuk erre a célra alkalmas önkormányzati helyiség biztosítását.

 Határidő: értelem szerint
 Felelős: Kulturális Bizottság
     
III.6.    Javasoljuk a Székesfehérvári Művészeti Fesztivál megszervezését.

 Határidő: értelem szerint
 Felelős: Kulturális Bizottság
     
III.7. Javasoljuk bűnmegelőzési programok megvalósítását.

 Határidő: folyamatos
 Felelős: Közbiztonsági Bizottság 
    

IV. További ajánlások:

A további feladatokra ajánlásokat fogalmaztunk meg, amelyekben a fiatalok lakáshoz jutása, kap kiemelt hangsúlyt, hiszen a felméréseink igazolták, hogy az egzisztenciateremtés, lakáshoz jutás a fiatal korosztály legnagyobb problémája.

IV.1. További vizsgálat és elemzés szükséges ahhoz, hogy a fiatal családalapítók első önálló lakáshoz jutását milyen módon és eszközökkel tudja támogatni az önkormányzat. Javasoljuk ill. támogatjuk egy "első lakáshoz jutást segítő tanácsadó iroda" működését, meglévő hivatali, intézményi és civil erőforrások bevonásával. 2001. első félévében a közgyűlés önálló napirendként foglalkozzon a témával.

 Határidői: 2001. június 30.
Felelős: Warvasovszky Tihamér polgármester

Javasoljuk a közgyűlésnek, hogy a cselekvési program elemeit támogassa és azok költségvetési hatásait a 2001. évi városi költségvetésbe tervezze meg.

Petróczi Ferenc sk.
az ideiglenes bizottság elnöke

 
HATÁROZATI JAVASLAT


Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése megtárgyalta a Székesfehérvár Ifjúsági Cselekvési Programjáról szóló javaslatot, és az alábbi határozatot hozta:

1. A Közgyűlés Székesfehérvár Megyei Jogú Város Ifjúsági Cselekvési Programját jóváhagyja.
 
 A közgyűlés felkéri a Polgármestert, hogy a cselekvési program megvalósulását szolgáló intézkedések végrehajtásáról gondoskodjék.
 
 Felelős: Warvasovszky Tihamér polgármester
 
 Határidő: folyamatos
 
 
2. A Közgyűlés egyetért az Oktatási Intézkedési Tervben szereplő programok (iskolapszichológusi hálózat kiépítése; szabadidő szervezők foglalkoztatása Székesfehérváron) programok megvalósításával, és az ott megjelenő és elfogadott módon támogatja azt.
 
 A közgyűlés utasítja a Jegyzőt, hogy a szükséges intézkedésekről gondoskodjék.
 
 Felelős: Dr. Szabó Katalin jegyző
   Döbrentey Gyula, az Oktatási Bizottság elnöke
 
 Határidő: értelem szerint
 
 
3. A Közgyűlés egyetért a szakbizottságok által támogatott és finanszírozott (iskolaorvosi szolgálat tevékenységének hatékonyabb működése; gyermekvédelmi felelősök szakmai továbbképzése; ifjúsági önismereti csoportok, valamint szülői “Gordon-csoportok beindítása; hátrányos helyzetű fiatalok nyári táborozásának segítése; kortárs segítő tevékenység indítása; egészségmegőrzés hatékony népszerűsítése) programok megvalósításával.
 
 A közgyűlés utasítja a Jegyzőt, hogy az illetékes szakbizottságok bevonásával a szükséges intézkedésekről gondoskodjék.
 
 Felelős: Dr. Szabó Katalin jegyző
   Bobory Zoltán, a Kulturális Bizottság elnöke
   Döbrentey Gyula, az Oktatási Bizottság elnöke
   Horváth Miklós Csaba, a Sportbizottság elnöke
   Papp József, a Közbiztonsági Bizottság elnöke
   dr. Párkányi Ferenc, az Egészségügyi Bizottság elnöke,
   Petróczi Ferenc, a Szociális és Családvédelmi Bizottság elnöke
 
 Határidő: értelem szerint

4. A Közgyűlés egyetért a szakbizottságok által támogatott, de külső forrást is igénylő tervek (káptalanfüredi táborozási bázis fejlesztése; lakóterületi és iskolai sportpályák fejlesztése, nyitott hétvégi és szünidei akciók, programok szervezése; szabadtéri strand befedése; óvodai tornaszobák kialakítása; “Internet Teaház” és információs központ – Ifjúsági Centrum - működése; Székesfehérvári Művészeti Fesztivál; bűnmegelőzési programok) megvalósításával.
 
 A közgyűlés utasítja a Jegyzőt, hogy az illetékes szakbizottságok bevonásával a szükséges intézkedésekről gondoskodjék.
 
 Felelős: Dr. Szabó Katalin jegyző
   Bobory Zoltán, a Kulturális Bizottság elnöke
   Döbrentey Gyula, az Oktatási Bizottság elnöke
   Horváth Miklós Csaba, a Sportbizottság elnöke
   Papp József, a Közbiztonsági Bizottság elnöke
   dr. Párkányi Ferenc, az Egészségügyi Bizottság elnöke,
   Petróczi Ferenc, a Szociális és Családvédelmi Bizottság elnöke
 
 Határidő: értelem szerint
 
 
5. A Közgyűlés egyetért a fiatal családalapítók első önálló lakáshoz jutásának segítésével. Kezdeményezi ill. támogatja egy "első lakáshoz jutást segítő tanácsadó iroda" működését - meglévő hivatali, intézményi és civil erőforrásokkal. A Közgyűlés egyetért azzal, hogy 2001. első félévében a közgyűlés önálló napirendként foglalkozzon a témával.
 
 A közgyűlés utasítja a Jegyzőt, hogy a szükséges intézkedésekről gondoskodjék.
 
 Felelős: Dr. Szabó Katalin jegyző
 
 Határidő: 2001. június 30.
 
 
6. Közgyűlés szükségesnek tartja az Ifjúsági Cselekvési Programban elfogadott feladatok hatékony teljesülését, ennek érdekében évenkénti felülvizsgálatát és értékelését.

A közgyűlés utasítja a Jegyzőt, hogy az illetékes szakbizottságok bevonásával a szükséges intézkedésekről gondoskodjék.

Felelős: Dr. Szabó Katalin jegyző
  Bobory Zoltán, a Kulturális Bizottság elnöke
  Döbrentey Gyula, az Oktatási Bizottság elnöke
  Horváth Miklós Csaba, a Sportbizottság elnöke
  Papp József, a Közbiztonsági Bizottság elnöke
  dr. Párkányi Ferenc, az Egészségügyi Bizottság elnöke,
  Petróczi Ferenc, a Szociális és Családvédelmi Bizottság elnöke

Határidő: értelem szerint