Ifjúsági kerekasztal - a fehérvári diákok 80 százaláka van Facebookon

 Az elmúlt hetekben lezajlott Ifjúsági kerekasztal programsorozatot összegezte Róth Péter alpolgármester, Mészáros Attila ifjúsági tanácsnok és Domokos Tamás az Echo módszertani igazgatója a Hiemer-házban. A pályázati támogatással és több szakmai partner bevonásával lezajlott programsorozatot Székesfehérvár Önkormányzata valósította meg. A kiutatásból kiderült, hogy a fehérvári diákok nyolcvan százaléka szinte egész nap online van a Facebookon.
A cikkben VIDEÓ található!
2011.10.05. 12:40 |
Az elmúlt hetekben lezajlott Ifjúsági kerekasztal programsorozatot összegezte Róth Péter alpolgármester, Mészáros Attila ifjúsági tanácsnok és Domokos Tamás az Echo módszertani igazgatója a Hiemer-házban. A pályázati támogatással és több szakmai partner bevonásával lezajlott programsorozatot Székesfehérvár Önkormányzata valósította meg.
A felmérés gyorsjelentésének LETÖLTÉSE (.doc)
 Róth Péter alpolgármester elmondta, hogy egy éve van új vezetése a városnak és a fiatalos városvezetés úgy gondolja, hogy szorosabb kapcsolatot kell kialakítani az itt tanuló mintegy húszezer diákkal. „A Székesfehérvár Családjaiért Ifjúságvédelmi Program elsődleges célja egy ifjúsági párbeszédrendszer kialakítása és működtetése” -mondta. Székesfehérváron több mint húszezer általános és középiskolás korú gyermek él és tanul. A város önkormányzata éppen ezért kiemelt figyelmet fordít a gyermekekkel és ifjúsággal kapcsolatos kérdésekre, hogy a jövőben a közgyűlés fiatalokat érintő döntéseiben még aktívabban megjelenjenek a fehérvári fiatalok igényei és ötletei. A városvezetés nevében köszönetet mondott Mészáros Attila ifjúsági tanácsnoknak, aki felkarolta a programot és jó házigazdaként látta vendégül a fiatalokat.
 Mészáros Attila ifjúsági tanácsnok elmondta, hogy kétszer üléseztek olyan fórumon, ahol a szórakoztatóipar képviselői mellett pedagógusok, védőnők, bevásárlócentrumok vezetői, rendőrök és civil szervezetek képviselői vettek részt. A továbbiakban munkacsoportok keretében folytatják az egyeztetéseket. Az ifjúsági tanácsnok kiemelte, hogy nagyon érdekes volt a fiatalokkal a kerekasztal beszélgetés: a pályaválasztás, önkéntesség, a diák- és gyermekjogok mellett a szabadidő és szórakozás témakörében is beszélgetéseket rendeztek.
 
 Mint mondta pozitív volt az, hogy a jövőt illetően szakmában való elhelyezkedést képzelnek el maguknak a diákok, azonban az ehhez vezető útról kevés az információjuk. Nagy igény mutatkozik továbbá arra, hogy a véleményük eljusson a megfelelő helyekre. Mészáros Attila kiemelte, hogy úgy érezte megilletődöttek voltak a diákok, hiszen korábban nem kérdezte senki sem a véleményüket. Mint mondta a harmadik beszélgetésen, már nyíltan tudtak beszélgetni a fiatalokkal. A beszélgetéseken felvetődött egy ifjúsági ház kialakításának a gondolata. Mészáros Attila felolvasta, hogy mit is javasoltak a diákok, mi kerüljön egy ilyen központba: szerintük itt játékasztal, billiárd, csócsó, darts, próbaterem tükörrel, filmes szoba, vízipipa szoba, játszószoba és tanulószoba is lenne a kedvezményes diákbüfé mellett.
 
 A sportról is szó volt: a fiatalok tudnak és használják a nyitott tornaterem nyújtotta lehetőséget. Többségük szívesen jár sportmérkőzésekre, bár a jegyek megvásárlására az anyagi lehetőségeik végesek.
 
 Domokos Tamás, az Echo módszertani igazgatója elmondta, hogy a különböző beszélgetések, felmérések megalapozzák egy új ifjúsági stratégia megalkotását. Mint mondta utoljára tíz éve volt ifjúságkutatás a városban.
 
 A 7., 8., 9. és 10. osztályosok közül több, mint 4500-an töltöttek ki egy on-line kérdőívet, melynek teljes kutatási beszámolója egy hét múlva lesz elérhető. Ebből kiderül többek között az is, hogy a szabadidős programok megváltoztak: a televízió és a számítógép, internet előtt töltött idő az elsődleges tevékenység, azonban a más városokhoz képest van annak foganatja, ami a sport területén történik a városban, mert a negyedik helyre a sportolás sorolódott. A fiatalok majd fele nyilatkozott úgy, hogy sportol valamit szervezett formában.
 Az ifjúsági szakértőknek fontos, hogy mit látogatnak a fiatalok az interneten. Míg korábban a fiatalok körében az iwiw közösségi portál volt a legfontosabb felület, ma pedig elmondható, hogy a facebookon lehet a fiatalokat elérni, hiszen a fehérvári diákok nyolcvan százaléka naponta többször használja ezt a felületet. Domokos Tamás kiemelte, hogy a fiatalok közösségi tér igényei nagyon markánsan megjelennek. Fontos tapasztalat volt, hogy nem lehet a fiatalokkal úgy foglalkozni, mint 10 évvel ezelőtt, mert nem érik el hatásaikat az intézményi programok. A fiatalokat utcai munkával lehet közterületeken elérni, azokon a pontokon, ahol ott vannak. Ha ez a játszótér vagy az iskola előtti tér akkor ott, ha a Pláza akkor pedig ott mondta.