Így ismerte meg a világ a Mohai Ágnest – a forrás történetéről nyílt kiállítás

Egy kis Fejér megyei falu ásványvizének diadalútját mutatja be a világhírig a "Mohai Ágnes forrás története" című kiállítás, ahol tárgyi és képi emlékeket is bőséggel láthatunk. A Fejér Megyei Művelődési Központban bemutatott tárlatot az intézmény és a Terepjárók Diáksport és Kulturális Egyesület szervezte a Víz Világnapja alkalmából Pintér József, az egyesület tagjának gyűjteményéből.
2018.03.21. 18:55 |
Így ismerte meg a világ a Mohai Ágnest – a forrás történetéről nyílt kiállítás
A „Mohai Ágnes forrás története" című kiállítás díjmentesen tekinthető meg 2018. április 14-ig, hétfőtől szombatig 10-18 óra között.

A mohai vízre nézve első írásos emlékünk 1374-ből maradt fenn, Imre nádor számára készült jelentésben.1732-ben gróf Amade Taddé földbirtokos saját költségén közhasználatra felnyittatta a századok óta rejtett kutat. A 19. század elején Pészaki Bajzáth György András Moha akkori birtokosa vendégházat építtetett, sétányt ültetett a kút mellé, amivel sűrűn látogatott találkozóhellyé alakult.

A "Mohai Ágnes forrás története" című kiállítást Földi Zoltán, Felsőváros önkormányzati képviselője, a Humán Közszolgálati Szakbizottság elnöke nyitotta meg, aki kiemelte, hogy Víz Világnapját azért hívták életre, hogy a vizeink védelem alatt álljanak és minden ember hozzájuthasson a tiszta ivóvízhez, ehhez a legfontosabb természeti nyersanyaghoz. Hozzátette, hogy, a világnap nemzetközi szlogenje - „Védd természetesen!” - jól jellemzi Magyarországot a „víz nagyhatalmat” is, ezt bizonyítják kiváló ásványvizeink és termálvizeink.

Földi Zoltán felidézte a Mohai Ágnes történetét amelynek új korszaka az 1880-as években, a néhai Kempelen Imrével kezdődött, aki édesanyjáról, Bajzáth Ágnesről nevezte el, és palackozni kezdte az ásványvizet.

Első nemzetközi sikerét az ásványvíz 1880-ban aratta a grázi kiállításon, ahol elismerő oklevéllel tüntették ki. Az elismerést számos más kitüntetés és oklevél követett a világ számos pontján, többek között Triesztben, Bécsben és Brüsszelben. 

A kiállítás ötletgazdája, Pintér József a kiállításmegnyitón kiemelte, hogy a Mohai Ágnes valódi sikertörténete az 1879-es évtől kezdődik, amikortól eldöntötte az akkori tulajdonos, hogy az ásványvizet palackozni fogja és a kor szellemének megfelelően, az ásványvizet, mint egészség visszaállító vizet „dobja” piacra. Felidézte azt is, hogy 1880-ban négyezer palackkal kezdtek, és 1885-ben már 2 millió palack vizet vittek el Moháról nemcsak Magyarországra és Európába, hanem Indiába, USA-ba és Dél-Amerikába is.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.